executare silita cu sechestru penal

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
hanibal

executare silita cu sechestru penal

Post by hanibal » 25 Jul 2017, 17:31

Buna ziua! Va supun atentiei o situatie in care ma aflu momentan. Am imprumutat o suma de bani unui prieten, iar acesta a garantat restituirea banilor cu un teren pe care a fost pusa o ipoteca. Dupa sapte luni de la constituirea ipotecii, ca urmare a unor probleme penale pe care prietenul meu si le-a creat, la solicitarea parchetului, a fost pus sechestru pe terenul in cauza. Am inceput executarea silita asupra terenului deoarece datoria ajunsese la scadenta si banii nu mi-au fost restituiti, dar executorul judecatoresc refuza sa scoata la licitatie terenul. Intrebarea mea este: se poate executa silit un teren pe care este constituita ipoteca anterior sechestrului?
Exista practica judiciara de care sa ma folosesc in demersul meu?
Daca nu se poate executa silit acum, dupa ce se va termina procesul penal si eventual preitenul meu va fi obligat la despagubiri catre statul roman, din pretul obtinut din vanzarea terenului cine va avea prioritate?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

hanibal

Re: executare silita cu sechestru penal

Post by hanibal » 28 Jul 2017, 19:46

nimeni, nimic? toata lumea e in vacanta? :)

Guest

Re: executare silita cu sechestru penal

Post by Guest » 29 Nov 2017, 14:17

Buna ziua,

Se poate executa silit un teren pe care este constituit o ipoteca anterioara sechestrului penal. Recomandarea mea ar fi sa staruiti in scoaterea acestuia la licitatie cat mai curand posibil, daca nu ati facut-o deja(in sensul in care sa transmiteti o cerere de staruinta in executare silita catre executor).
In cazul valorificarii bunului dvs in calitate de credior ipotecar (cu o ipoteca anterioara sechestrului) aveti drept de preferinta, creanta Parchetului fiind una chirografara.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests