FOND FUNCIAR - notificare fara raspuns, revenire asupra cererii

Discutii privind procedura civila
Post Reply
drLeo

FOND FUNCIAR - notificare fara raspuns, revenire asupra cererii

Post by drLeo » 20 Jul 2017, 13:41

Buna ziua tuturor!

Am si eu doua probleme legate de fond funciar de care am aflat abia acum doua luni. As dori pararea voastra asupra acestor spete. Dau cazare la mare gratis si bere nelimitata. Pe bune!! Mentionez ca nu sunt avocat (asa e, nimeni nu e perfect) insa am luat legatura cu 4 avocati pana acum, dar raspunsurile acestora m-au lasat ... perplex. Inca mai cred ca joaca in "echipa cealalta", a Comisiilor locale sau judetene...
Acesta este motivul pentru care m-am hotarat sa cer ajutor aici, pe avocatura.com, forum pe care-l studiez asiduu de doua luni incoace.

O sa fie un pic cam lung, fapt pentru care imi cer scuze, inca de pe acum!

Caz I.
1. Soacra mea a mostenit un imobil in Constanta in anul 1973 de la parintii ei - unic mostenitor. Terenul a fost cumparat de mama acesteia in 1942 si pe el s-a construit o casa - valoare constructie in 1952: 40.000lei;
2. In 1982 autoritatile Statului au confiscat actele casei, iar 1985 casa a fost demolata. Doua luni mai tarziu, tatal soacrei mele, cel care construise casa, decedeaza. Pe locul casei se construieste un bloc de locuinte, cu adresa pe alta strada, perpendiculara. Incepand cu 1985, numarul casei, respectiv Bucuresti nr.9, dispare in fapt, dar si in istoricul de rol fiscal. In 1985 soacra mea a primit despagubire pentru cladire aproximativ 25.000lei FARA sa primeasca locuinta la schimb, nici in proprietate si nici in chirie;
3. In 1991 soacra mea depune cererea nr.12013 de restituire la Primaria Constanta, in termenul legal al Legii 18/1991; Cererea nu a primit niciun raspuns pana in prezent.
4. Intre 2001 si 2002 soacra mea mai depune o cerere de restituire imobil, insa nu primeste niciun numar de inregistrare si desigur niciun raspuns pana in prezent. Soacra mea renunta la orice demers in a-si recupera imobilul, considerand ca din ratiuni tempus regit actum nu mai merita nimic pentru ca au despagubit-o 1985;
==
Ce am facut eu, in calitate de mandatar, din 01.06.2017 pana in prezent:
- am obtinut certificatul de mostenitor, singurul act ramas neconfiscat de comisia RSR in 1982;
- am obtinut contractul de vanzare-cumparare a terenului precum si transcrierea acestuia la fostul Tribunal, in 1942;
- am obtinut un istoric de rol fiscal pentru adresa respectiva;
- am depus doua cereri la Primarie (de mai mult de 30 de zile, pentru care nu am primit inca niciun raspuns), una la Juridic si una la Patrimoniu in care cer sa imi elibereze copii conform cu originalul dupa: extras din decretul in baza caruia a fost expropriat imobilul si/sau extras din decretul/hotararea prin care s-a realizat translatia titlului de proprietate, dosarul cu actele casei confiscate, precum si informatii parimoniale si juridice referitoare la starea actuala a terenului in speta;
- am depus o cerere la primarie de reactivare a cererilor/notificarilor in baza Legilor 18/1991 si 10/2001, cereri depuse in termene legale. Deocamdata fara raspuns;
- am vorbit cu 4 avocati care mi-au spus cam asa (rezumat "la gramada"):
--- ca nu am sanse deloc
--- si chiar daca as avea sanse nu se poate pe Legea 18, acolo unde avem numarul cererii, ci trebuie sa gasim numarul cererii din 2001, pe Legea 10
--- si chiar daca gasim numarul cererii din 2001, este tardiv pentru ca nu se poate sa stea in pasivitate asa de mult
--- si chiar daca rezolvam cumva si cu pasivitatea, o sa ma coste de o sa mor si o sa dureze minim 5 ani
--- si chiar daca sunt de acord cu toate si vreau sa risc, ei nu au timp

Caz II.
1. Soacra mea a depus in 1991 si 1997 cereri pentru reconstituirea dreptului la proprietate pentru 10ha + 22ha, suprafete de teren detinute de defunctii ei bunici M.M. si A.M. I s-au intocmit titluri de proprietate pentru aceste suprafete;
2. luna aceasta, de la arhivele nationale, am obtinut informatia ca bunicul soacrei mele, M.M., a fost expropriat de 32ha in 1949, dar ca a mai detinut inca 18ha pana in 1953, cand a fost presat si amenintat de autoritatile Statului sa cedeze suprafata de teren in baza HCM 308/1953 (Hotarare a Consiliului de Ministrii tinuta secreta si nepublicata vreodata in MO. In 1953 exproprierea nu mai avea justificare in conditiile proprietatilor mici si mijlocii. In plus exproprierea incalca mai multe articole din Constitutia Romaniei din 1952);
==
Ce am facut eu, in calitate de mandatar, din 01.06.2017 pana in prezent:
- am obtinut de la arhivele nationale acte cu privire la suprafetele de teren detinute de M.M. si A.M. la Recensamintele din 1940 si 1948 precum si extras din Fondul Prefectura cu privire la exproprierea terenului;
- am depus o cerere de revenire asupra cererilor depuse de soacra mea in baza Legii 18/1991 si 169/1997, in termene legale;
--- comisia locala mi-a raspuns ca prezenta cerere "este tardiva" si ca nu se mai poate face nimic, dar ca imi multumesc pentru intelegere;
- am formulat si depus Contestatie la hotararea-raspuns a Comisiei Locale in care explic ca cererea in speta nu este o noua cerere in litera Legii 18/1991 si Legii 169/1997 ci o cerere de revenire asupra unor cereri, formulate in termen, deci nu poate fi primit temeiul cum ca ar fi o noua cerere "tardiv formulata" in baza legilor de reparatie - fond funciar. Mai mult, fiind vorba de o Hotarare strict secreta, mai toate terenurile preluate atunci nu apar, la arhivele nationale, in dosarele din "Fondul Prefectura", prin urmare putina lume a putut sa cunoasca date reale despre aceste veritabile exproprieri;

===

Mentionez ca am gasit ceva asemanator aici: fond-funciar-lipsa-notificarii-prin-exe ... 17058.html si aici: viewtopic.php?f=54&t=13019 de unde m-am si inspirat in formularea cererilor. User-ul "vuplacris" deja merita beri nenumarate!!!

Totusi, astept pareri.
Multumesc, anticipat, tuturor!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests