Prins baut la volan si cu numerele expirate

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
AdrianIoonut

Prins baut la volan si cu numerele expirate

Post by AdrianIoonut » 26 Jun 2017, 23:00

Buna seara, sunt nou pe acest forum si nu stiu daca e bine ca am postat aici sau trebuia in alta parte. Daca trebuia sa scriu in alta parte, va rog sa ma scuzati! Deci sa incep cu inceputul: Sambata dimineata in jurul orei 02:30, circulam cu masina spre casa intr o stare cam nasoala. In timp ce mergeam am fost oprit de catre politia rutiera. Domnul ofiter s-a prezentat, frumos, mi-a cerut documentele mele dupa care mi a cerut si autorizatia de circulatie provizorie (eu avand numere rosii expirate de 11 zile) se uita domnul la autorizatie si hopa, uite o surpriza, numerele erau expirate. eu incercand sa ma scot i am spus ca nu am stiut ca erau expirate din cauza ca nu m am mai uitat la data expirarii nemaiavand pana la acea masina numere rosii. ma intreaba daca am consumat ceva bauturi alcoolice iar eu i am raspuns negativ, domnul m a intrebat daca sunt sigur si daca ar fi ok sa facem un test. spun domnule nu mai e nevoie sa facem testul acum, crede ti ma ca nu am baut si lasa ti ma va rog sa plec ca am iesit doar sa duc un prieten acasa si ma intorc inapoi , mai am 50 de m pana la casa mea. pai de ce spui sa nu facem testul daca ai spus ca nu ai consumat nimic. ok se duce el ia etilotestul si suflu. Mi a iesit 0,66mg/l alcool pur in aer expirat. Mi a recoltat probe de sange m a pus o doamna sa stau cu mana intinsa, s o pun la nas, iar sa o intind ca pentru prosti mai exact. in fine. Dupa care acei doi politai m au dus la sectie unde am dat declaratie. am mai stat si acolo 3 ore sa se chinuie sa compuna o declaratie (spui ca erau in clasa a 8-a si trebuiau sa faca o compunere ca tema pentru acasa). dupa ce a terminat in sfarsit si declaratia am mers cu ei la masina mea sa mi ia numerele si sa o duca acasa la mine. mi a retinut permisul si mi a dat o dovada, nu stiu la ce mi foloseste acea dovada. Ceea ce cunosc eu e ca daca mie mi a iesit 0,66 in aerul expirat, in sange imi va iesi dublu. peste 0,80 oricum sunt constient ca imi va iesi. acum vreau sa stiu de la cei care ati mai patit sau avocati care au trecut prin asa ceva, ce se poate intampla? E prima abatere, cazierul meu este curat. Daca imi ia permisul, mi l anuleaza? sau se poate sa mi l suspende pentru 3 luni? Dosar penal oricum imi va face cred eu. Imi va da cu suspendare? Sau in caz ca iasa peste 1 la mie, va fi cu executare? cazierul va fi patat pana ce dosarul ajunge la verdictul final sau pana se termina suspendarea? Cine poate il rog sa ma lamureasca ca nu stiu ce sa fac
Mai e posibil sa merg la post in localitatea de unde apartin si sa ma rog sa nu trimita dosarul in instanta? sa o dau cumva la pace?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests