Fals in declaratii

Post Reply
iulia

Fals in declaratii

Post by iulia » 07 Jun 2017, 06:01

Referitor la acest subiect, "fals in declaratii" am urmatoarea problema.
In urma decesului tatalui meu au ramas ca mostenitori: eu fiica, mama-sotia defunctului si copilul minor al fratelui meu (decedat inaintea decesului tatalui meu).
Problema pe care o am este faptul ca de ani de zile platesc cheltuielile de intretinere pentru:
- 2 locuri de veci in care tata, un "mare filantrop" are inmormantate rude (sora, nepot de frate, etc.)
- o masina Dacie scoasa din circulatie, pentru care platesc impozit, parcare si care valoreaza echivalentul ei in fier vechi
Pentru aceasta situatie este vinovat in primul rand tatal meu, un alcoolic agresiv cu sotia lui (mama), eu fiind obligata prin santaj/pericol ca mama sa fie pedepsita fizic sa fac ce a dorit tatal meu.
In al doilea rand sunt nepotii tatalui meu si cumnata mea, care au considerat ca este normal ca eu sa suport toate aceste obligatii (neavand copii), ei fiind invatati de ani de zile, sa aiba doar pretentii.
Intrucat situatia aceasta poate continua bine merci ani de zile, as vrea sa stiu prin ce procedura as putea sa ies din aceasta situatie, dat fiind ca:
- cumnata nu doreste sa vina sa reprezinte minorul pentru dezbaterea succesiunii privind masina si locurile de veci, dat fiind ca "nu castiga nimic".
- de la nepotii tatalui meu, care nu au fost in stare sa cumpere un loc de veci pentru parintii lor, nici macar taxele de intretinere nu s-au "simtit" sa le plateasca vreodata, fiind profund "revoltati" cand le-am mentionat, adica "m-am coborat" sa aduc in discutie niste sume "insignifiante".
- restul masei succesorale o reprezinta un teren care nu a fost partajat intre fratii, surorile si nepotii tatalui meu, fiindca pe parcursul anilor s-au format si reformat aliante care au incercat sa se insele reciproc. S-au dat in judecata cu evaluari false (supraestimate) ale valorii terenului. Valoarea bunurilor nu este mare, dar este folosita pentru a obtine satisfactii meschine, fie mici castiguri, fie pagube aduse "inamicului": uzufruct luat prin fals in numele altora, penalitati mari la impozite neachitate, sperand ca aceste datorii se vor imparti in mod egal la dezbaterea succesiunii, impreuna cu cei care nu au nicio datorie catre stat.
Cum as putea sa ies din aceasta situatie, fara sa incep un proces cu o familie toxica, in care din pacat m-am nascut ? Nici verbal nu pot comunica normal cu ei, nepotii mei, mult mai mici ca varsta, adresandu-mi cuvinte jignitoare, de genul " tu si betivu' de tactu", "hai, scuteste-ma", "daca mori de foame, iti dam noi bani de paine".
Momentan as dori sa rezov cu masina (radiere) si locurile de veci, ambele figurand pe numele tatalui, la teren existand o impartire "virtuala" cantitativa, care in cele din urma ajungand sub supravegherea autoritatilor locale, pentru a nu se mai semna unul in locul altuia, pe cale de consecinta momentan nu imi ridica probleme.
Ce am uitat sa precizez, taxele pentru locurile de veci s-au platit de aproximativ 30 ani, iar pentru masina nefolosita de 15-20 ani.
Si sincer, nu inteleg de ce legea permite astfel de situatii, pentru lucruri care nu au valoare materiala si pentru care nu exista un interes in a fi partajate in mod corect, cu beneficii vs. cheltuieli. Sau cum este cazul de mai sus, copii care nici macar n-au venit la inmormantarea bunicilor, ce sa mai vorbim de ingrijirea lor, li se pare normal ca ei sa vina doar la impartit mostenirea. Sau mai exact la transferul banilor in cont, ca nici macar pentru acceptarea succesiunii nu si-au dat interesul. Aceeasi situatie este si la mine, astfel ca as dori sa stiu daca acest dezinteres are vreo valoare, astfel incat sa pot rezolva situatia impreuna cu mama la notariat sau sunt nevoita sa deschid proces pentru succesiune ? (Asta insemnand pentru mine mult consum de timp si nervi).
M-am interesat si nici macar sa le arunc "mostenirea" in cap nu pot, fiindca ar insemna renuntarea totala a drepturilor mele.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests