amanarea aplicarii pedepsei

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
ciprian

amanarea aplicarii pedepsei

Post by ciprian » 30 Jan 2017, 18:59

Buna seara,
As dori si eu o indrumare va rog. Ce pasi trebuie urmati dupa finalizarea termenului de probatiune fara probleme?
Pe scurt am fost prins baut la volan in 2011, 2 ani a stat dosarul la politie, 7 luni la parchet, iar in urma acordului de recunoastere a vinovatiei am primit 1 an de puscarie cu suspendare. Judecatoria a amanat aplicarea pedepsei si mi a dat 2 ani de supravehere si fara drept de conducere. In februarie se finalizeaza termenul de doi ani fara probleme. Mentionez ca din 2011 pana acum nu am am avut permis(in seara incidentului eliberandumi se dovada fara drept de circulatie. In hotararea judecatoreasca este mentionat faptul ca permisul nu este anulat ci doar dreptul de a conduce este suspendat.
Cum se procedeaza? Serviciul de probatiune trimite dosarul la judecatorie? Trebuie sa primesc de la acestia un act cum ca imi pot ridica permisul? Voi avea iar termen de judecata? Voi avea nevoie de avocat?
Va multumesc!

Sandu Ionut

Re: amanarea aplicarii pedepsei

Post by Sandu Ionut » 15 Mar 2017, 16:27

Buna ziua! In primul rand trebuie vazuta hotararea judecatoreasca. In cel mai rau caz, veti putea sustine examenul dupa termenul de reabilitare. IN cazul dvs este reabilitarea de drept. Dar asta numai in cel mai rau caz! Dar trebuie vazuta hotararea judecatoreasca! Mult succes!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests