cum se procedeaza cu pensia alimentara din Canada

Familiei
Post Reply
Lola_es

cum se procedeaza cu pensia alimentara din Canada

Post by Lola_es » 11 Jun 2005, 21:55

Buna tuturor!
Am si eu o intrebare pentru avocatii acestui forum.Problema sta in felul urmator:sotul meu urmeaza sa plece in Canada cu contract de munca in urmatoarele luni.Impreuna avem un copil minor , iar el are dintr-o alta casatorie un copil minor pentru care a platit pensie alimentara in cuantum de 15% din salariul pe care l-a avut aici in tara,conform unei hotarari judecatoresti.As vrea sa stiu daca el va fi obligat in continuare la plata aceluiasi procent din salariul pe care-l va avea in Canada sau daca in cazul in care el va plati o suma fixa lunar,fosta lui sotie poate sa ceara procentul stabilit prin hotarare.

indian

Post by indian » 11 Jun 2005, 22:08

Sigur ca poate cere. In situatia in care sotul dvs achita in continuare pensia de intretinere in cuantumul anterior plecarii in strainatate, fosta sotie va putea formula o cerere de chemare in judecata, prin care sa solicite obligarea la plata pensiei, potrivit procentului aplicat la veniturile reale ale tatalui copilului.
Daca angajatorul este persoana juridica romana, este simplu ca dovada veniturilor reale ale tatalui sa ajunga la instanta.

Lola_es

Post by Lola_es » 11 Jun 2005, 22:24

Angajatorul nu este persoana juridica din Romania,iar Canada nu este pe lista statelor parte la conventia de la New York.In acest caz ea ce poate sa faca,mai ales ca va primi lunar o suma fixa mai mare dacat cea pe care o primea pana acum,deci tatal minorului contribuie in continuare la intretinerea copilului?

indian

Post by indian » 12 Jun 2005, 11:39

Din punct de vedere teoretic, se pune problema dovezii faptului ca tatal copilului a beneficiat de venituri mai mari.
In cazul in care ar fi chemat in judecata, sotul dvs va fi obligat sa se conformeze dispozitiilor instantei de a arata si dovedi cuantumul veniturilor de care a beneficiat.
Practic insa, in situatia in care aveti intentia de a plati, in aceasta perioada, o pensie de intretinere mai mare decat de obicei, credeti ca mama copilului va reactiona in vreun sens nedorit ?

chris

Re: cum se procedeaza cu pensia alimentara din Canada

Post by chris » 27 Feb 2017, 07:49

Buna ziua,
As dori sa stiu care este procentul dupa care se va calcula pensia alimentara daca divortul se realizeaza in Romania iar cei doi copii au rezidenta in Canada si raman in intretinerea parintelui din Canada?
Va multumesc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests