intoarcere executare

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
mobexport

intoarcere executare

Post by mobexport » 09 Sep 2015, 08:45

Buna ziua

Va rog daca ma puteti ajuta:

- in februarie 2012 am obtinut o hotarare judecatoreasca a instantei de contencios administrativ prin care ANRP era obligata sa achite despagubiri, daune morale si cheltuieli de judecata

- am formulat recurs, deoarece s-a strecurat o eroare in cuprinsul raportului de expertiza, eroare ce avea ca efect diminuarea sumei.

Cu sentinta din primul ciclu procesual m-am adresat executorului judecatoresc care a obtinut de la Judecatoria sectorului 2 incuviintarea executarii.

Astfel, in decembrie 2012 am obtinut suma stipulata in prima sentinta (sentinta casata).

ANRP a formulat contestatie la executare. Cauza a fost suspendata - lipsa partilor - iar ulterior perimata.

- in recurs, instanta a casat sentinta si a dispus rejudecarea

- in rejudecare am obtinut suma reala (dubla fata de cea stipulata in prima sentinta), dar lipsind o perioada din tara nu am apelat la executorul judecatoresc

- acum, ANRP solicita intoarcerea executarii, chiar daca in prezent recunoaste ca are de plata inca atat cat platise deja. Sustine ca titlul executoriu a fost desfiintat si solicita restabilirea situatiei anterioare.

Pot invoca faptul ca ANRP inca este debitoarea mea?
De la Judecatoria sectorului 2 am primit doar citatia, nu si actiunea formulata de ANRP. Oricum, am fost la arhiva si am xeroxat-o.

Intampinarea nu este obligatorie? Instanta, prin citatie, nu a mentionat nimic.

Nu pot slicita compensarea, deoarece ANRP este debitoarea mea, eu nu-i datorez nimic.

Va multumesc pentru atentie si va doresc o zi placuta.

Leon Carmen

Re: intoarcere executare

Post by Leon Carmen » 10 Sep 2015, 09:36

ANRP este creditoarea dvs. deoarece sentinta cu care ati executat-o, din primul ciclu procesual, s-a casat. Se poate cere compensatia prin Intampinare.

mobexport

Re: intoarcere executare

Post by mobexport » 10 Sep 2015, 19:46

Va multumesc din suflet pentru raspuns.
Problema este ca ANRP invoca disp. art. 722 alin. (1) CPC sustinand ca prin casare titlul executoriu a fost desfiintat.
Oricum, prin decizia de actualizare - conf. Legii nr. 164, ANRP a actualizat doar diferenta despagubirilor. In opinia mea, prin decizia de actualizare recunoaste legalitatea titlului executoriu prin care a fost achitata suma dispusa in primul ciclu procesual.
Ar mai fi un aspect: in cazul cererilor de intoarcere a executarii intampinarea nu este obligatorie?
Eu oricum voi depune intampinare, dar instanta prin citatie nu mi-a comunicat nici macar cererea de intoarcere a executarii formulata de ANRP. Am primit doar citatia fara o alta mentiune.
Am fost la arhiva si am facut xerocopii din dosar.
Pot invoca exceptia lipsei de interes a ANRP-ului avand in vedere ca nu vad un interes in a solicita intoarcerea executarii pentru ca ulterior sa-mi achite din nou toata suma.
Va multumesc pentru timpul dedicat si va doresc o seara placuta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest