Incasare comision de vinzare de la o firma straina

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
apaminerala

Incasare comision de vinzare de la o firma straina

Post by apaminerala » 21 Jan 2015, 21:22

Situatia este cam asa :

Am avut o intelegere verbala cu Jean Duval ( nume inventat ) ca eu sa gasesc ferme de vinzare in .ro si el sa aduca investitori francezi . Incasarile ( incasarile , nu profitul ) sa fie impartite 50-50.
Ideea initiala era ca incasarea comisioanelor sa fie facuta de catre societatea Imobiliare Franta ( franceza, nume inventat ) a lui Jean Duval. Acum Jean Duval clameaza ca taxele in Franta sunt prea mari si ca ar vrea sa faca o companie in Romania care sa gireze aceasta activitate.
In momentul de fata negocierile sunt foarte avansate pentru vinzarea unei ferme de la Brasov ( judet inventat ) ( Jean a dus clientii la Brasov, clientii sunt de accord cu cumpararea ).
S-a propus plata comisionului de catre cumparator ( atentie, luam comisionul de la cumparator ) catre o companie a unui prieten al meu, la care Jean s-a opus ( clientul francez nu va plati comisionul catre Jean daca Jean nu e asociat acolo. ). Eu am cerut ca plata sa se faca printr-o companie unde si eu sunt asociat, sau catre persoana fizica ( daca comisionul nu se plateste catre o companie unde sunt si eu asociat, vinzarea nu se face ! ).

Intrebarile sunt asa :
1. Comisioanele pentru o intermediere imobiliara se pot plati catre o persoana fizica romana?
2. Comisioanele pentru o intermediere imobiliara se pot plati catre o persoana fizica europeana, nerezidenta in Romania?
3. Putem face un contract intre noi, pentru derularea acestei activitati ? ( eu si Jean , inainte de infiintarea societatii de catre Jean ) . Un fel de contract de societate civila, in care sa se specifice bazele activitatii, si care sa contina si clauze de nedivulgare.
4. Este o posibilitate prin care noi sa fim trecuti chiar in actul de vinzare cumparare ca si comisionari ? Ar fi preferabil ca totul sa fie rezolvat la notar, in acelasi moment cu actul de vinzare cumparare .
5. Care sunt impozitele pe care le am de platit in cazul incasarii comisionului ca persoana fizica ( desigur , o sa le incasez prin banca, nu vreau sa fur statul ) ?
6. E mai simplu pur si simplu sa folosesc firma unui prieten ?
7. Ce sfaturi aveti, tinind seama ca…imi miroase ca ar vrea sa ma sara cu comisionul ?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests