Conciliere directa.

Discutii privind procedura civila
botexe

Conciliere directa.

Post by botexe » 12 May 2005, 09:03

Ipoteza:
Societatea y - antreprenor
Societatea x - beneficiar
Dupa ---- zile antreprenorul abandoneaza lucrarile.

Societatea x cheama la conciliere directa, in temeiul art.7201 C.pr.civ societatea y. In fapt se motiveaza ca in temeiul contractului de prestari servicii, y trebuia sa execute lucrarile pana la data t si intrucat nu le-a realizat solicita penalitati de intarziere conform contractului, in suma de ........

Societatea y nu se prezinta la conciliere la data si locul precizat in convocare.
De la data cand trebuia sa aiba loc concilierea trec 5 luni.
Societatea x cheama in judecata societatea y solicitand :
-- penalitati de intarziere in suma mai mica decat cea precizata in convocare,
-- constatarea incetarii contractului de prestari servicii prin rezilierei conform art.... din contract, intrucat y a abandonat lucrarile
-- daune de reziliere conform art..... din contract..


Dupa 5 luni de termene, administrare probatorii, se invoca de y lipsa realizarii procedurii prealabile de conciliere.

Instanta admite exceptia si respinge cererea societatii x ca prematur introdusa.

Astept comentarii.


PS :Daca nu am introdus unde trebuia acest subiect, imi cer scuze si va rog sa-mi indicati locatia.
Sper sa fie o discutie antrenanta.

croc

Post by croc » 12 May 2005, 10:33

motivarea instantei referitor la convocarea la conciliere pe care sigur ai invocat-o in scopul dovedirii indeplinirii conditiilor art. 720 cpp?

botexe

Post by botexe » 12 May 2005, 10:44

Adresa de convocare la conciliere directa transmisa societatii y a intrunit toate conditiile prevazute de art.7201, alin.2 Cod pr.civ

Luciann

Post by Luciann » 12 May 2005, 10:47

Poate ca nu s-a facut proces verbal in care sa se arate ca partea adversa nu s-a prezentat la conciliere sau nu s-a dovedit primirea convocarii. Altfel trebuie sa fie o greseala

botexe

Post by botexe » 12 May 2005, 10:52

Nu s-a intocmit proces-verbal intrucat y nu s-a prezentat la conciliere.
Art.7201, alin.5 Cpp prevede ca in cazul in care partea convocata nu se prezinta la conciliere se va anexa dovada ca au trecut 30 de zile de la data primiriii convocarii.
Convocarea a fost transmisa prin fax, toate actele fiind depuse la dosar.

croc

Post by croc » 12 May 2005, 10:58

si cum a motivat instanta faptul ca nu a luat in seama aceste aspect?

botexe

Post by botexe » 12 May 2005, 11:09

Hotararea nu este redactata inca.

Eu astept de la aceasta discutie sa "gasim " gandirea/motivatia instantei..

croc

Post by croc » 12 May 2005, 11:15

:lol: :lol: :lol:
nu ti-a ascultat pledoaria, nu a citit concluziile scrise, nu a citit dosarul!
nu avea chef sa judece!

alte pareri?
vezi ca este o discutie interesanta pe forum referitor la respingerea ca prematura sau ca inadmisibila a cererii in aceste cazuri;

Luciann

Post by Luciann » 12 May 2005, 11:49

In practica se mai cere sa se faca proces verbal in care sa se arate ca nu s-a prezentat.
Chestia cu prematur/inadmisibil e discutabila mai ales cu procedura prealabila administrativa. Se respinge ca inadmisibil daca nu s-a inceput si ca prematur daca s/a inceput, dar nu a trecut perioada in care trebuia sa se raspunda

botexe

Post by botexe » 12 May 2005, 12:18

Daca te referi la cea din martie 2005 , pe comercial, unde s-a discutatt daca mai este necesara concilierea directa in urma unei somatii de plata, am cititi-o si nu s-a dezbatut subiectul in sensul in care doresc eu.

Daca mai exista si alta discutie te rog sa-mi indici locatia.

Sensul in care vreau eu sa indrept discutia este urmatorul:

In convocarea la conciliere pretentiile societatii x asupra lui y erau penalitatile. Actiunea are trei capete de cerere din care doua nu au fost precizate in convocare.
Este posibil sa fie respinse toate capetele de cerere ??

croc

Post by croc » 12 May 2005, 15:48

il gasesti in procedura civila;
subiect - procedura prealabila;
postat candva in februarie;


procedura prealabila

botexe

Post by botexe » 12 May 2005, 16:13

Multumesc CROC, am citit discutiile indicate de tine.

Consider ca subiectul pe care vreau eu sa discutam este altul, astfel reiau ce am scris anterior:
"Sensul in care vreau eu sa indrept discutia este urmatorul:

In convocarea la conciliere pretentiile societatii x asupra lui y erau penalitatile. Actiunea are trei capete de cerere din care doua nu au fost precizate in convocare.
Este posibil sa fie respinse toate capetele de cerere ??"

kko

Post by kko » 12 May 2005, 16:17

Este posibil ca instanta sa fi avut in vedere daunele de reziliere a contractului ( si pe care nu le-ai cerut prin invitatia la conciliere). Cat priveste "constatarea incetarii contractului de prestari servicii prin reziliere" eu consider ca acesta nu constituie un capat de cerere evealuabil in bani astfel incat instanta s-a cam grabit si a dat-o in bara.... Poti valorifica si acest aspect in calea de atac...

Aspectul legat de procesul verbal care sa constate ca y nu s-a prezentat la conciliere , mi se pare o "gaselnita" a unor judecatori platiti sa nu judece.... :mrgreen:

dinubocos

Post by dinubocos » 12 May 2005, 16:42

Daca ai depus dovada comunicarii convocarii la conciliere atunci in cel mai rau caz instanta trebuia sa judece cel putin capetele de cerere pentru care procedura concilierii ra indeplinita.
Prea multe insa sa nu astepti de la motivare. Probabil va ceva asemanator cu actele emise de organele administratiei publice: nu rezulta nimic clar.
Ar trebui ca in calea de atac lucrurile sa se rezove.

danutza

Post by danutza » 12 May 2005, 17:10

parerea mea:

1. dovada convocarii trebuie sa fie clara (prin fax ce dovada clara ai ca ai indeplinit procedura? acel receipt cu ok? hmmm, cam subtire; in concluzie, cam nici o dovada; poate nu avea omun hartie in fax si nici n-a primit-o/vazut-o);
2. convocarea trebuie sa fie in line cu cererea de chemare in judecata;
3. in nici un caz nu se pune problema sa inchei un pv daca celalalt nu se prezinta (doar daca chemi un notar sa-ti constate acea stare de fapt - asta asa, de fitze, insa in prealabil trebuie sa ai dovada clara a comunicarii si primirii - de catre cel chemat, evident - a invitatiei la conciliere);
4. daca puteai/ai putut face dovada ca antreprenorul a primit invitatia la conciliere, instanta, in cel mai rau caz, ar fi trebuit sa-ti respinga ca premature capetele de cerere nementionate in convocare si sa te judeci pe cele scrise in convocare

motivarea instantei:
1. dovada prin fax nu e suficienta si nu confera certitudinea transmiterii;
2. pt toate/anumite capete de cerere, paratul nu a fost convocat conform cpc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests