fals sub semnatura privata

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
Guest

fals sub semnatura privata

Post by Guest » 23 May 2013, 12:41

Buna ziua.Pe scurt:detin un dosar de urmarire penala pe numele meu deoarece din prostie am semnat in 2010 un contract individual de munca in locul unui angajat.Ulterior s-a facut restructurari in cadrul societatii si angajatul concediat.Dupa o luna de la concediere s-a gandit sa ma santajeze prin faptul ca el nu a semnat contractul de munca si ca de fapt nici nu recunoaste acest contract deoarece nu i s-a adus la cunostinta.In plangerea penala el s-a plans de faptul ca lui i s-a spus in momentul angajarii ca va fi angajat pentru 8 ore pe zi/7 zile pe saptamana,dar acest fapt nu este adevarat noi ocupandu-de de prestari servicii de deratizari si toti angajatii in nr.de 5 avem toti contacte de munca cu 2 ore /zi pentru ca atat se lucra.Adica seful mergea sa gaseasa obiectivul care urma sa fie supus operatiunii si in momentul cand gasea,suna angajatul,lua pompa in spinare si mergea sa-si faca treaba.Inca i-am dat si masina firmei acasa sa nu faca naveta.A fost angajat in martie si dupa luni de rugaminti sa semneze contractul tot o amana dupa o zi pe alta.In luna noiembrie a aceluiasi an m-am hotarat sa semnez eu in locul lui sa pot intra in legalitate.L-am instiintat,mi-a multumit,ulterior mi-a cerut si o adeverinta de salariat sa poata face un imprumut la bank.I-am eliberat adeverinta in urma caruia a obtinut si imprumutul.Dupa atatia ani m-a chemat la politie pentru declaratii si la 14 zile cei de la postul de politie mi-au cerut sa-i insotesc in fata procurorului sa-mi prezinte cazul.Procurorul mi-a prezentat dosarul,a facut o declaratie in fata mea precum ca recunosc si regret cele intamplate,m-a pus sa semnez si mi-a dat papucii fara nici o explicatie.Doresc sa stiu si eu ce urmeaza sa patesc,daca e necesar sa-mi iau un avocat si urmarile.Mai ales daca mi se inscrie in cazier aceasta fapata.
Va multumesc si astept un raspuns cat mai rapid.

Leon Carmen

Re: fals sub semnatura privata

Post by Leon Carmen » 24 May 2013, 12:59

Daca vi se da o rezolutie de incepere a urmaririi penale ar fi cazul sa va luati un avocat.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests