succesiune

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
sandagrivan

succesiune

Post by sandagrivan » 08 Apr 2005, 18:47

succesiune
Tocmai ce am trimis un mesaj pe forum pentru Drept civil, dar nu stiu daca am nimerit unde trebuie.De abia acum am vazut aceasta rubrica si mi se pare ca e cea mai potrivita pentru problema mea, mai ales ca raspunsul este asa de prompt.Asadar:

1. Bunicul din partea mamei a decedat acum 5 ani. Nu s-a facut succesiunea.El avea 3 copii(mama, matusa si unchiul). In urma cu aproape 6 luni a decedat si mama mea. Acum 5 luni unchiul ne-a spus, mie si fratelui, ca ar dori sa faca succesiunea dupa bunicul.Ca atare, ne-a cerut codurile numerice si adresele din buletin si s-a stabilit o data la notariat. Ulterior s-a razgandit, spunand ca notarul l-a sfatuit sa amane succesiunea pana dupa decesul bunicii, pentru ca taxele notariale ar fi mai mici si cele doua succesiuni sa se faca o singura data. Unchiul a mai mentionat ca i-ar fi gasit o neregula in certificatul de nastere legata de prenumele bunicii si care trebuie rezolvata mai intai de toate. Necunoscand deloc legile in acest sens, ce ma sfatuiti? E posibil ca succesiunea sa se faca si in lipsa noastra(a mea si a fratelui) si in acest fel sa fim lipsiti de mostenirea din partea mamei?

2. O alta problema: Bunicul din partea tatalui este mostenitor impreuna cu alti 3 frati pe un teren de 10ha de pe urma parintilor(sau legea Lupu???-nu ma pricep). Pe actul de proprietate sunt trecuti toti 4.Deoarece unul dintre mostenitori a luat de la primarie subventia pentru pamant(sau nu stiu ce alta suma de bani) pe care nu a impartit-o decat cu un singur frate, bunicul este extrem de nemultumit si nu stie cum i-ar mai putea recupera. La sugestia noastra de a face succesiunea, el ne-a spus ca 2 dintre mostenitori nu au banii necesari. Intrebarea ar fi: E posbil ca bunicul sa-si primeasca partea din pamant ce i se cuvine prin notariat, iar ceilalti la o data ulterioara convenabila?
Imi puteti spune cu aproximatie pretul unei succesiuni?
V-as ruga sa-mi explicati ca unui neinitiat.
Multumesc foarte mult!

aho

Post by aho » 08 Apr 2005, 23:25

1.Ar fi bine sa consulti un avocat, ceva nu se leaga. Termenul de acceptare a mostenirii este de 6 luni si banuiesc ca mama ta nu a dat in termenul legal o declaratie notariala de acceptare a mostenirii, caz in care, daca unchiul nu este de acord cu un partaj voluntar nu ai decat calea justitiei, tu ai drept de optiune succesorala numai la patrimoniul mamei tale iar daca mama ta nu a dobandit partea din succesiunea dupa tata tu nu ai practic nici un drept, nu mai poti veni la mostenirea bunicului . Cu toate acestea procedura succesorala notariala impune ca toti mostenitorii sa fie prezenti si sa se inteleaga, imprejurare care presupune ca ar trebui sa fii prezent. Insista totusi pentru efectuarea succesiunii dupa bunic inainte ca bunica sa moara, in primul rand din considerente de ordin moral unchiul tau ar putea accepta, iar daca nu accepta ai avea mai multe sanse de castig in instanta putand beneficia si de sprijinul bunicii ptr. dovedirea faptului ca mama ta a acceptat tacit succesiunea.
2.Si aici situatia e destul de incalcita. In primul rand intabuleaza TP, taxa de timbru este mica.Titlul de proprietate a fost emis in devalmasie(in TP sunt trecuti toti mostenitorii) caz in care trebuie sistata indiviziunea pe calea unui partaj voluntar in fata notarului daca toti 4 sunt prezenti si se inteleg, in caz contrar pe calea justitiei. Notarul s-ar putea sa ceara schita cadastrala pentru efectuarea partajului . Nu stiu cum sunt stabilte parcelele ptr. a-ti putea spune daca este sau nu absolut necesar schita si daca se poate efectua aceasta schita numai ptr. partea bunicului .Taxele notariale nu pot fi estimate fara a cunoaste valoarea terenului la care, asa cum am spus se poate adauga taxa datorata expertului topograf ptr. efectuarea schitei, schita care te costa cateva milioane bune, cel mai bine ar fi sa consulte un notar care vazand TP ii va evalua cheltuielile . Subventiile primite cred eu -si vreau o confirmare sau o infirmare- fac parte din categoria fructelor civile si se cuvin coproprietarilor proportional cu cota parte a fiecaruia, bunicul tau putand cere restituirea partii sale din subventii pe ultimii trei ani de la cel care le-a incasat .

sandagrivan

succesiune

Post by sandagrivan » 09 Apr 2005, 08:16

Multumesc foarte mult pentru raspuns, AHO!
Dar nu am inteles ce inseamana termen de acceptatre a mostenirii.Eu am crezut ca mamei revenindu-i obligatoriu partea de mostenire, mostenim si noi automat partea ei , indiferent cat timp trece de la decesul ei si ca nu putem fi indepartati in nici un fel. Mentionez ca mama a decedat la 24 octombrie 2004(adica, la 24 aprilie se implinesc cele 6 luni). Ar trebui cat mai curand (pana in cele 6 luni) sa cerem succesiunea dupa bunicul din partea mamei?

In legatura cu cealalta problema, cred ca trebuie sa mai aflu informatii. Nu cunosc modul de asezare al parcelelor, iar de inteles intre ei,mostenitorii , nu cred ca se inteleg.
Ce inseamna partaj voluntar? Imi cer scuze pentru ignoranta mea.
Inca o data, mii de multumiri!

cumintzica

Post by cumintzica » 09 Apr 2005, 09:58

acceptarea succesiunii nu presupune neaparat dezbaterea succesiunii la notar. prin acceptarea succesiunii toti potentialii mostenitori declara expres sau tacit ca inteleg sa beneficieze practic de calitatea de mostenitor. daca mama nu a acceptat succesiunea dupa bunic in cele 6 luni, partea ei din mostenire nu poate trece mai departe, la proprii mostenitori.
acceptarea nu trebuie facuta neaparat expres, ci si tacit, de exemplu, daca a folosit bunurile lasate de la bunic, sau parte dintre acestea ca si proprietara (a platit impozit pe casa sau ternul care face parte din mostenire) sau a luat bunuri individuale din succesiune, in interes propriu.

partajul voluntar presupune ca toti mostenitorii se prezinta la notar, si de fata cu acesta se inteleg intre ei cum sa se imparta bunurile din mostenire. notarul are obligatia sa citeze toti mostenitorii.
daca mostenitorii citati nu se inteleg cum sa imparte bunurile, notarul va suspenda procedura si va va indica sa recurgeti la o partajare judiciara, adresandu-va instantei de judecata. puteti sa apelati la instanta chiar daca nu treceti mai intai pe la notar.

cumintzica

Post by cumintzica » 09 Apr 2005, 10:04

inca ceva: nu este obligatoriu sa dezbateti succesiunea dupa mama pana la 24 IV, puteti sa va prezentati doar la un notariat si sa declarati ca acceptati succesiunea (adica, sa va exercitati expres dreptul de optiune), urmand ca ulterior, cand vreti, sa treceti la dezbaterea efectiva.

sandagrivan

succesiune

Post by sandagrivan » 09 Apr 2005, 10:28

Completare pentru Cumintzica

La terenul ramas mostenire de la bunicul nu cred ca parintii au platit impozit.
Din cate stiu eu , parintii mei au primit 1ha de la bunicii din partea mamei spre folosinta in ultimii ani(inclusiv in acest an) printr-o intelegere verbala.
Deci , dupa cele spuse de tine, daca mama nu a acceptat succesiunea in cele 6 luni de la decesul bunicului, noi nu avem nici un drept la mostenirea din partea bunicului?
Dupa primul raspuns primit, am telefonat unei doamne notar care mi-a spus ca noi, eu si fratele meu, trebuie sa facem succesiunea dupa mama si automat la succesiunea dupa bunicul noi venim ca mostenitori legali ai ei, primind ceea ce ni se cuvine(in momentul in care se va face respectiva succesiune, oricand va fi acel timp). De asemenea , mi-a mai spus ca daca mama traia atunci cand bunicul a decedat, atunci este si ea mostenitoare, deci si noi.
Si dupa toate acestea, recunosc ca sunt total confuza:Mai avem vreun drept la succesiunea dupa bunicul? Daca mai trebuie informatii, in masura in care le cunosc, le voi da, numai sa obtin un raspuns concret.
Inca o data, multumiri pentru promtitudine! Sanda

sandagrivan

Post by sandagrivan » 09 Apr 2005, 10:54

Ce inseamna acceptare tacita?Aceasta se face la notariat?Deci mostenitori legali ar fi doar matusa si unchiul meu dupa bunicul si doar daca ei vor dori vom obtine si noi partea de mostenire? Deci, daca noi nu mai avem dreptul la mostenire , de ce ne-au mai cerut codurile numerice si adresele?

cumintzica

Post by cumintzica » 09 Apr 2005, 11:31

Aveti drept la motenirea dupa bunicul doar daca mama si-a exercitat dreptul de optiune succesorala in termen.
acceptarea tacita nu se face la notar, presupune anumite fapte sau acte juridice a succesorului fata de bunurile din patrimoniul succesoral, exercitate in termenul de 6 luni, din care rezulta neindoielnic ca acesta (in cazul de fata mama dvs) si-a insusit calitatea de mostenitor.
astfel de acte pot consta in:
- fapte materiale: preluare de lucruri din succesiune, faptul ca a locuit in casa care face parte din succesiune, si s-a comportat ca proprietara, ridicarea unei constructii pe teren
- incheierea de acte de dipozitie (vanzare, schimb, etc) cu privire la lucruri din succesiune
- actiuni promovate in justitie (presupun ca nu e cazul)
- acte de administrare definitiva (inchirier, arendare pe o perioada lunga, plata datoriile mai mare ale defunctului, plata impozitelor)

este firesc ca notarul sa citeze toti posibili mostenitori, urmand ca in cadrul procedurii succesorale sa se stabileasca daca s-a facut efectiv acceptarea succesiunii, si cum s-a facut (expres, tacit). toate aceste lucruri se vor lamuri la notar, dar este cert ca atata vreme cat mama nu si-a exercitat in vreun fel dreptul de optiune dupa moartea bunicului si in termenul de 6 luni, nu mai aveti dreptul la partea ce i-ar fi revenit mamei.

cumintzica

Post by cumintzica » 09 Apr 2005, 11:45

sandagrivan wrote:Deci mostenitori legali ar fi doar matusa si unchiul meu dupa bunicul si doar daca ei vor dori vom obtine si noi partea de mostenire?
mostenitori legali care ar culege efectiv mostenirea sunt matusa si unchiul, sub aceeasi conditie, a exercitarii dreptului de optiune. daca intr-adevar nu mai aveti drepturi la succesiunea dupa bunic, chiar daca ceilalti doresc si sunt de acord, nu puteti primi legal o parte din bunuri ca mostenire. cei care mostenesc efectiv pot sa va dea bunuri din partea lor, dar nu ca mostenire dupa bunic, ci sub forma unei donatii sau vanzari incheiate intre ei personal si dvs.

sandagrivan

succesiune

Post by sandagrivan » 09 Apr 2005, 11:59

Multumesc pentru lamuriri,desi mi-as fi dorit alt rezultat! Cum mama nu a facut astfel de acte, (parintii locuiesc in alta localitate, iar casa bunicilor a fost cedata unchiului prin contract de vanzare-cumparare) se pare ca nu avem nici un drept.

sandagrivan

Post by sandagrivan » 09 Apr 2005, 12:07

Deorece am vazut ultimul masaj primit, mentionez ca nu cred ca matusa si unchiul sa fi mers la notariat pentru optiunea succesorala in termen. Nici matusa nu a facut actele mentionate mai sus. Cred ca unchiul s-ar incadra mai mult.
Multumesc foarte mult pentru tot!

aho

Post by aho » 11 Apr 2005, 08:51

Sandagrivan insista ptr. efectuarea succesiunii dupa bunicul tau la notar, daca unchiul tau nu este de acord consulta un avocat bun si promoveaza actiune, situatia ta nu este deloc simpla dar nici fara rezolvare, pe forum obtii doar informatii dar nu poti rezolva situatia . Termenul de acceptare a succesiunii mamei tale nu are legatura cu suucesiunea bunicului, la succesiunea bunicului avea drept mama ta iar dreptul de optiune nu opereaza in salturi, tu nu poti accepta succesiunea in numele mamei tale, dar impreuna cu ceilalti mostenitori ai bunicului puteti face un partaj voluntar, partajul va implica probabil in ce te priveste si operatii de alta natura juridica, adica ceea ce spunea Cumintzica fie o vanzare- cumparare, fie o donatie, dar exista notari care procedeaza si intr-un alt fel ptr. stabilirea partilor succesorale, evitand interdictia potrivit careia dreptul de optiune nu opereaza in salturi .Daca acest lucru nu e posibil iti ramane doar calea judecatii ptr. stabilirea drepturilor succesorale ale mamei tale prin dovedirea "dibace"ca mama ta a acceptat tacit succesiunea, adica a savarsit anumite acte pe care nu le putea face decat in calitate de mostenitor, caz in care ai nevoie de un avocat f. bun si martori care sa-ti sustina pozitia.

sandagrivan

succesiune

Post by sandagrivan » 11 Apr 2005, 17:48

Multumesc pentru sfat!Sper sa nu se ajunga in justitie.Sincer, nu doresc accest lucru.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests