Societatile comerciale dupa 2007 (dupa aderare mai bine zis)

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
fanfanlatulipe

Societatile comerciale dupa 2007 (dupa aderare mai bine zis)

Post by fanfanlatulipe » 30 Mar 2005, 09:46

Am auzit o discutie cum ca, dupa 2007 sau dupa momentul aderarii, societatile comerciale care nu aduc profit se vor inchide. Are cineva mai multe informatii despre acest posibil lucru? (intreb asta pentru ca persoanele care discutau subiectul nu erau 2 tzatze de la piatza, erau persoane publice)

Lmihai

Post by Lmihai » 30 Mar 2005, 10:39

Este posibil. Cel mai probabil, asanarea peisajului comercial romanesc se va realiza prin majorarea nivelului minim al capitalului social si a inceput deja (vezi S.S.I.F..-urile).

sebi77

Post by sebi77 » 30 Mar 2005, 12:31

care integrare?? Vorbesti de lucruri sfinte....!

wittmann

Post by wittmann » 30 Mar 2005, 15:12

Hai sa nu fim carcotasi... Nu stiu daca va fi in 2007, 2008 sau 2009, insa aderarea e o realitate de care ne vom lovi pana la urma.

dinubocos

Post by dinubocos » 30 Mar 2005, 20:16

Sau care ne va lovi pana la urma.
Nu cred ca se vor inchide pur si simplu. Cred insa ca vor trebui sa respecte un set de reguli mai dure cu privire la infiintare, functionare si situatiile de insolventa sau insolvabilitate.

fanna

Post by fanna » 10 Apr 2005, 13:29

Nu se vor putea inchide societatile care nu aduc profit, nu are cum sa se intimpe asa ceva, este contrar tuturor legilor comerciale.
Da, ca vor fi mai drastici...si dupa parerea mea, se va impune marirea capitalului social, asta sunt de acord, pentru ca 2.000.000lei e pueril de-a dreptul.

WOTAN

Post by WOTAN » 08 Jun 2005, 11:43

Probabil ca se va mari atat valoarea minima obligatorie a capitalului social dar se va tine cont si de activitatea reala a societatilor comerciala, daca au sau nu au profit.
oricum conditiile de infiintatre, functionare, dizolvare a societatilor comercilale in cazul unei posibile aderari vor fi ma "dure" decat cele actuale.

WOTAN

Post by WOTAN » 08 Jun 2005, 11:44

Probabil ca se va mari atat valoarea minima obligatorie a capitalului social dar se va tine cont si de activitatea reala a societatilor comerciala, daca au sau nu au profit.
Oricum conditiile de infiintare, functionare, dizolvare a societatilor comercilale in cazul unei posibile aderari vor fi ma "dure" decat cele actuale.

cornelsp

Post by cornelsp » 09 Jun 2005, 07:26

creditorii respectivelor societatii prin aplicarea Lg. 64 / 1995 vor face acest lucru

wittmann

Post by wittmann » 09 Jun 2005, 14:18

Eu stiu ca Guvernul va trebui sa mareasca capitalul SA-urilor pentru a ajunge la 25.000 Euro.

WOTAN

Post by WOTAN » 09 Jun 2005, 14:24

De unde ai aflat de cei 25.000 Euro minim necesari pentru cap. social la SA?

Sursa este sigura?

constable

Post by constable » 09 Jun 2005, 19:26

Inteleg ca va referiti la societati comerciale. Pai scopul fiecarei societati este profitul. O societate neprofitabila nu are sens sa fie tinuta. Poate prin exceptie pentru activitati ilicite. Sau poate ca administratorii fac sa para fara profit iar castigul se regaseste in alta parte. Nu are sens. Trebuie numai aplicata legea. Fiindca exista si in prezent. Si daca asteptam intrarea in UE pentru ca si la noi sa se aplice legile, asta e.... Asteptam.... :bye:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests