contract de vizionare cu agentie imobiliara

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Nistor Marian

contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by Nistor Marian » 05 Apr 2012, 15:47

Buna ziua,
Ma confrunt si eu cu o situatie inedita.Am semnat un contract de vizionare pentru un apartament cu o agentie imobiliara in care era stipulat comisionul de 2%.M-am inteles cu proprietarul imobilului si in acelas timp cu agentia imobiliara sa platesc comisionul de 1% verbal.Am facut prin notariat cu vanzatorul pre-contract de vanzare-cumparare iar agentie i-am achitat jumatate din comisionul de 1% dar fara sa primesc vre o chitanta.Acuma dupa semnarea actelor finale vreau sa platesc catre agentie si restul pina la 1% din comision dar ei vor 2% si ma ameninta ca ma cheama la judecata.V-as ruga sa ma sfatui-ti si pe mine ce pot eu sa fac sa ies din aceasta situatie.Ce se intampla daca ma dau in judecata?
Va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat.

Cu respect,
Marian

chitu carmen

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by chitu carmen » 06 Apr 2012, 10:16

Platiti-i restul de 1% din comision, iar daca va da in judecata sustineti-va apararea ca v-ati indeplinit obligatiile si ca ati platit 1% la momentul incheierii antecontractului,fara a va elibera chitanta.
Daca sustinerea dv este reala, vanzatorul imobilului poate da declaratii in calitate de martor.

Guest

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by Guest » 06 Apr 2012, 10:49

Multumesc pentru raspuns in primul rand.problema este cum pot sa platesc diferenta de comision daca nu vor sa o accepte?Intradevar vanzatorii au fost martori cand am achiat jumatate de comision caci si ei sunt acuma in aceiasi situatie ca si mine ca sa zic si tot eu am platit si partea lor de comision in biroul notarului diferentza este ca ei nu au semnat nici un contract de vizualizare cu agentia in schimb eu da.Deci intrebarea este cum pot sa achit ca sa fie bine caci astazi am primit de la ei si o "Convocare la conciliere directa" de la un avocat din partea lor in care imi solicita 2%.Ce ma sfatui=ti sa fac in continuare.
Va multumesc pentru timpul acordat.
Cu respect,
Marian

chitu carmen

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by chitu carmen » 06 Apr 2012, 11:18

Probabil in contractul incheiat cu ei apare contul bancar al agentiei. Virati cei 1% in cont . De asemenea prezentati-va la conciliere si specificati faptul ca pentru diferenta platita anterior nu vi s-a eleberat chitanta. Se va incheia un proces verbal pe care il veti semna doar daca este inserata aceasta mentiune.
Daca va da in judecata propuneti in calitate de martor ca sa va sustina afirmatiile pe vanzatorul imobilului.
Daca nu este o suma mare de bani si in realitate nu ati platit-o va sfatuiesc sa o platiti.

Nistor Marian

Urgent- contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by Nistor Marian » 06 Apr 2012, 12:12

Multumesc pentru sfat,acuma sotia se duce la conciliere eu nefiind in tara iar daca ii propun sa le dea diferenta de bani poate urma acelas demers si sa solicite proces verbal? Imi trebuie si un martor din partea mea sau e suficient doar prezentza sotiei?

Cu respect,
Marian

chitu carmen

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by chitu carmen » 06 Apr 2012, 12:18

Poate merge sotia si sa urmeze aceeasi procedura. Martorul il propuneti in instanta

Nistor Marian

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by Nistor Marian » 06 Apr 2012, 13:09

Buna ziua dinou,

A fost sotia la avocat ""cu concilierea"" iar acesta ia spus ca agentia nu recunoaste nici macar avansul de comision si ca ei solicita acuma 2% si ca ar fii bine sa platim caci procesul o sa se lungeasca si ca altfel o sa platim mult mai mult cu penalizari caci in contract se specifica caci penalizarile sunt de 1% pe zi.Am incercat sa-i contactez telefonic pe cei de la agentie dar nici patroana si nici agenta nu mai raspund la telefon.Ce fac acuma fac un virament bancar catre ei cu diferentza de comision pina la 1% sau urmez alta cale?

Cu respect,
Marian

Nistor Marian

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by Nistor Marian » 06 Apr 2012, 13:22

Buna ziua,

As putea sa anuntz Politia de aceasta escrocherie pe care vor ei sa o faca cu mine sau nu are nici un rost?

Cu respect,

Marian

Guest

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by Guest » 16 May 2012, 14:43

Ma confrunt si eu cu o situatie. Am vizualizat printr-o agentie un imobil, iar prietenul meu a semnat contractul de vizualizare, oferind datele din cartea lui de identitate. Ulterior, printr-o alta agentie, eu am semnat ,doar cu numele meu, un antecontract cu proprietarii pt a achizitiona imobilul. Prima agentie doreste acum sa ma dea in judecata pentru comision. Eu nu am semnat absolut nimic cu prima agentie, ci doar cu cea de a doua, prin care am si efectuat tranzactia. In antecontract, prietenul meu nu exista.
Poate si are cu ce sa ma dea in judecata prima agentie? Exista vreun risc sa pierd ceva daca totusi ma actioneaza in instanta?
Multumesc anticipat.

Leon Carmen

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by Leon Carmen » 16 May 2012, 18:03

Nu pot avea castig de cauza deoarece dvs. nu ati semnat nimic cu prima agentie; nu aveti ce pierde.

Guest

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by Guest » 25 Jun 2012, 09:38

Buna ziua.

Si eu sunt cam in aceeasi situatie.
Impreuna cu prietena mea, sa zicem "maria", am fost sa vedem un apartament prin intermediul unei agentii imobiliare. "maria" a fost cea care a semnat contractul de vizionare. s-a decis achizitionarea apartamentului, insa au existat anumite neintelegeri cu agentul referitoare la comision. proprietarul apartamentului a contactat-o pe "maria" si i-a propus incheierea contractului de vanzare fara intermediar. totodata, agentul a amenintat ca, prin relatiile pe care le are la cadastru si intabulare, va "bloca" inscrierea noului proprietar in CF.
Nu "maria", ci eu, sa spunem "andrei", sunt cel care doreste in fapt sa cumpere apartamentul. mentionez ca eu, "andrei", si "maria" nu suntem rude, urmand totusi sa ne casatorim in aproximativ 2 ani.
In contractul de vizionare, exista urmatoarea clauza : " In cazul in care beneficiarul (in speta, "maria") cumpara el, o ruda, prieten, colaborator sau intermediar al acestuia oricare dintre apartamentele oferite de prestator fara a-si achita obligatiile prevazute in contract (referitoare la comisionul agentului), atunci beneficiarul se obliga sa plateasca prestatorului daune-interese in valoare de 6%+TVA din pretul final stabilit pentru cumpararea apartamentului."
Dupa cum am precizat, nu exista relatie de rudenie, nu suntem colaboratori sau intermediari, insa se poate considera ca suntem prieteni.
Intrebarea este care pot fi consecintele juridice pentru "maria", in cazul in care eu, "andrei", as cumpara apartamentul, in conditiile in care desi numele meu ori semnatura nu apar in contractul de vizionare, eu am fost prezent? Din cate stiu eu, in lege nu exista definitia juridica a "prieteniei". Poate fi catalogata aceasta clauza drept abuziva, intrucat "maria" s-a obligat pentru terti? De asemena, poate fi lovit de nulitate contractul de vizionare daca acesta nu contine un termen si clauze privind rezilierea si incetarea contractului?
poate face cineva referire la practica instantelor in domeniu?
va multumesc.

yozz

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by yozz » 06 Aug 2012, 20:16

Buna ziua.
Am si eu o intrebare legata de acest contract de vizionare.Am apelat la o agentie imobiliara pentru a inchiria un apartament. Am semnat acel contract de vizionare. Pe urma am aflat ca proprietarul nu apelase la agentie pt a pune la inchiriere apartamentul , ci a fost preluat direct de ei. Cand am auzit am decis sa nu mai inchei afacerea cu cei de la agentie. Asa ca am trimis un amic sa vorbeasca direct cu proprietarul, el fiind si viitor coleg de apartament. Daca se inchiriaza ap amicului meu, iar eu nu apar pe contractul de inchiriere semnat la notar, agentia poate actiona impotriva mea?

Guest

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by Guest » 02 Feb 2013, 19:37

Pe scurt... Voi inselati societatile respective si doriti sa fiti consiliati si indrumati de catre un avocat tot gratis? Oameni buni, deaceea este tara asta asa cum este, pentru ca ne furam intre noi si apoi cautam scuze penibile pe astfel de forumuri. Sper sa nu va primiti luna viitoare salariul din partea angajatorului si va asteptam aici sa ne spuneti daca a fost corect din partea lui. Spor la inselatorii!!!,

Guest

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by Guest » 20 Feb 2013, 19:19

yozz wrote:Buna ziua.
Am si eu o intrebare legata de acest contract de vizionare.Am apelat la o agentie imobiliara pentru a inchiria un apartament. Am semnat acel contract de vizionare. Pe urma am aflat ca proprietarul nu apelase la agentie pt a pune la inchiriere apartamentul , ci a fost preluat direct de ei. Cand am auzit am decis sa nu mai inchei afacerea cu cei de la agentie. Asa ca am trimis un amic sa vorbeasca direct cu proprietarul, el fiind si viitor coleg de apartament. Daca se inchiriaza ap amicului meu, iar eu nu apar pe contractul de inchiriere semnat la notar, agentia poate actiona impotriva mea?
TU TREBUIE SA PLATESTI COMISION CA TU AI APELAT LA SERVICIILE AGENTIEI.
Dar proprietarul cand a auzit ca agentia a gasit client pentru apartamentul lui a si venit sa incaseze banii. Daca chiar nu voia sa apeleze la agentie nu ii primeau si nici pe dumneavoastra la vizionare. Asta e escrocherie.
Dar pe langa toate astea mai exista si un Dumnezeu pe deasupra.......

Necunoscut

Re: contract de vizionare cu agentie imobiliara

Post by Necunoscut » 17 Apr 2013, 17:51

buna ziua,

Eu nu tin nici cu agentiile nici cu cei care le ocolesc discutand direct cu propietarul, DAR sa iti ia 2-3% pentru ca ti-a facut cunostinta cu vanzatorul... cu care tu puteai sa faci oricum cunostinta ca el dadea anunt la ziar, sau tu dadeai anunt la ziar si te suna el ca vinde.... mi se pare UIMITOR DE MULT.

Scrie in acele contracte ca "se ocupa de intocmirea actelor", care acte?!? ca consilieri notarului fac asta!!! Agentia doar te plimba de la apartament la apartament gratis, asta in cazurile bune ca mai sunt si "destepti" care te cheama in celalalt capat de oras sa semnezi "contractul" si dupa aia te duc inapoi in zona unde stai tu sa "vizionezi" un apartament care 90% nu are sau nu este asa cum ti s-a spus initial.

Eu am dat acel procent la o agentie de acest gen care nu a verificat nici un act, iar cand consilierul notarului a dat-o in balbaiala ca nu are un act ei("juristul" agentiei si agentul)au sarit cu gura ca se poate semna si asa si sa samnez....chiar daca nu e gata actu.

Din experienta mea cu 3 apartament vandute/cumparate in orasul meu va spun: imi pare bine ca exista sa le zicem oameni care pacalesc aceste agentii!!! si imi pare rau ca le-am dat bani pentru servicii care nu mi-au fost prestate...si culmea nu am putut dovedi ca nu au fost prestate.

o zi buna va doresc!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests