Institutul Francez - Drept

Ce vreti sa mai vedeti pe acest sit?
klaus18

Institutul Francez - Drept

Post by klaus18 » 13 Mar 2005, 22:23

Hello crazy people!

Am citit pe unibuc.ro despre "Colegiul Juridic Franco-Roman de Studii Europene" - domeniul Drept. Stie cineva mai multe informatii despre cat de grea e admiterea, in ce consta, daca merita sa te inscrii si alte de-astea!

Pe veci recunoscator,
Klaus

april

Post by april » 14 Mar 2005, 11:14

eu am fost si un an la Colegiu si am renuntat pt ca m-au scarbit...sunt destul de absurzi. de ex, pretind ca orice tema, referat examen, indiferent daca subiectul se preteaza sau nu, sa fie scrise dupa o anumita structura bipartita. pana si Liviu Popescu, care e destul de maniac pe chestiuni de ordine si conformitate, a recunoscut ca nu orice se preteaza la I si II si ca cei de la Colegiu au pretentii absurde...la ei nu conteaza continutul unei lucrari daca nu se incadreaza in acea structura I, II, A, B etc. o sa vezi daca o sa ai curiozitatea sa te duci :)
admiterea nu e deloc grea. consta intr-un test sumar de franceza, cateva notiuni, majoritatea de logica si interpretare, nu-mi mai amintesc exact.
dar odata intrata, mie una nu mi-a placut deloc pt ca profii francezi au anumite pretentii foarte rigide, dar nu se sinchisesc deloc sa explice detaliat ce si cum vor de la studenti. asa ca e mai mult o orbecaiala in speranta ca vei fi pe gustul lor. si mai este destul de greu pt ca materiile se fac in cu totul alta ordine decat la facultatea romaneasca...
din anul meu au mai ramas la Colegiu numai vreo 20 de persoane si chiar se pune problema desfiintarii lui, din cate am inteles.
oricum, poti sa incerci sa vezi ce si cum. poate chiar iti place.

judge

Post by judge » 14 Mar 2005, 11:31

nasol....mai cauta pe internet informatii despre colegiul asta...dar din cate am vazut nu merita sa incerci...

klaus18

Post by klaus18 » 15 Mar 2005, 23:11

Okay,

cred ca m-am lamurit! aveam nevoie de o parere! Suna de rasuna cand spui "Institutul Francez... etc" si vroiam sa-mi fac o parere, e doar numele sau e cu adevarat folositor! Cred ca varianta a)

Mission acomplished!
Thanks april and judge

Crtistina

Post by Crtistina » 17 Mar 2005, 15:08

Vreau sa aduc anumite lamuriri despre Colegiu. Nu vreau sa ramai cu impresia unora care nu au facut fata sau au informatii din auzite. Scuzati-mi rautatea, dar ceea ce faceti este mai degraba dezinformare.

Vreau intai sa subliniez ca iti va fi foarte greu, cei care supravietuisc colegiului :razz: , ca sa nu mai zic cei care au rezultate bune si foarte bune, sunt de regula studenti foarte buni. Nu vreau sa-mi ridic in slavi colegii, dar gandeste-te si tu ce eforturi trebuie sa faci dc vrei sa reusesti si la facultate si la colegiu. Asta este un prim bonus. Deja angajatorii au ajuns sa stie mai multe despre colegiu, iar absolventii de regula sunt angajati la firme de renume.

As recomanda Colegiul oricui, chiar daca l-am blestemat in fiecare an, pentru ca te invata lucruri de care ceilalti studenti la drept nici macar nu au auzit. Evident trebuie sa-ti pui intrebarea ce vrei sa faci in cariera, dar din momentul in care Dreptul comunitar, de exemplu, va fi obligatoriu, o sa descoperi ca ceea ce inveti la facultate nu este absolut deloc suficient. Ba dimpotriva este chiar ridicol de putin si eronat uneori.

Al treilea argument este stapanirea limbajului juridic intr-o limba straina. Ii vezi pe diversi incercand sa invete engleza si au senzatia ca daca si-au dat testul Cambridge sunt in stare sa citeasca si sa scrie un text juridic in engleza. Cu tot respectul dar nu este deloc asa. Dupa 4 ani de Colegiu, spun cu modestie ca am idee de unde sa incep sa scriu un text juridic in franceza.
O sa intrebi de ce este important sa cunosti vocabularul juridic. Dupa 2007, dar si acum in cazul hotararilor CEDO, ai sa vezi ce important este sa consulti varianta originala a textului, iar in UE limbile de lucru sunt engleza, franceza si germana.

Parerea mea este ca oricine care aspira sa fie avocat in viitor (si doar sti cat de greu este si in prezent) trebuie sa faca Colegiul.

Nu-ti ascund faptul ca ai sa-i injuri rau de tot pe francezi. dar cu toate astea le sunt si le voi fi intotdeauna recunoscatoare.

april

Post by april » 17 Mar 2005, 15:16

cred ca ai dreptate, Cristina, in privinta utilitatii Colegiului. de altfel, eu nici nu am negat asta. am spus doar ca eu nu i-am putut suferi pe profi si din cauza asta mi s-a acrit si de Colegiu...nu am vrut sa dezinformez. cum ai vazut, l-am si sfatuit pe Klaus si pe altii care doresc, sa incerce. nu au nimic de pierdut, dimpotriva...

klaus18

Post by klaus18 » 17 Mar 2005, 20:30

Cristina, iti multumesc pentru sfat!

Inteleg ca tu ai urmat cursurile Institutului. Ai putea sa-mi dai niste detalii in plus, in legatura cu admiterea? Ce materie trebuie pregatita? Cat de mare e concurenta si in ce conditii se fac cursurile: cu taxa, la buget? etc.

Mi-ar fi de folos pentru ca, dupa bac, la o saptamana e admiterea la Drept, si pana in toamna (cand am inteles ca se sustine admiterea la Institut) ar trebui sa invat limba franceza! :?

Astept raspunsul tau! :)

Crtistina

Post by Crtistina » 17 Mar 2005, 23:03

Am senzatia ca pe formularul pe care eu l-am completat la admitere, ma intreba de unde am aflat de colegiu. daca ai aflat de la cineva e bine sa continui sa-i descosi.

Iti sugerez sa te uiti pe site-ul Colegiului: www.collegejuridique.ro.

Dar mai intai cred ca trebuie sa-ti fac unele precizari. Colegiul este de 4 ani si ca sa-i urmezi cursurile trebuie sa fii student in anul I al facultatii de drept, UB. Colegiul este gratuit.
Institutul este de 1 an, il urmezi dupa ce ai absolvit facultatea si este cu taxa, 250 de euro cred. Il recomand, chiar inveti ceva si este mai ieftin decat alte amarate de masterate. Dar numai daca nu ai terminat colegiul, altfel nu are rost, pt ca repeta materiile de la colegiu.

Examenul este un test de limba cum ti-a spus si april. E vorba despre intelegerea unui text. Se bazeaza mai mult pe cultura generala. Nici franceza mea nu era excelenta cand am inceput. Acum au introdus un nou sistem. Dc nu cunosti suficient de bine limba, te accepta sub conditie, La sfarsitul primului an, in functie de rezultate (dc sunt bune , implicit inseamna ca faci fata) iti permit sa continui sau nu.

Cel mai bine e sa te duci la Secretariatul lor si sa-i intrebi. Poti vorbi si in romana, pt ca toti inteleg. De acolo poti sa iei subiectele din anii trecuti si sa-ti faci o impresie despre test. Cu un minimum de franceza il iei. problema e ce faci dupa asta. :grin: Glumeam. iti urez BAFTA :!:

april

Post by april » 18 Mar 2005, 08:58

si eu m-am gandit la varianta Institutului de dupa facultate daca nu am ce face...Cristina, stii cumva daca si acolo sunt aceiasi profi ca si la Colegiu? ma refer in special la madame Gautier... :grin:
ce parere aveti, este mai bun Institutul sau o bursa Erasmus postgraduate? ma bate gandul sa aplic pt o astfel de bursa pt orice eventualitate, dar nu sunt sigura...

Crtistina

Post by Crtistina » 18 Mar 2005, 10:00

Parerea mea este ca e buna orice bursa care iti ofera cursurile care te intereseaza. La Colegiu sunt deja stabilite, asa ca nu ai marja de manevra. dar in cele din urma primesti o bursa mai prestigioasa decat cele Erasmus, pt ca primesti si de la Sorbona. in plus cursurile sunt 1 an si te costa mai putin.

Erasmus e de 6 luni din cate tin minte si dc vrei mai mult platesti. Dar Erasmus iti permite sa alegi cursurile. Aveam o colega care a castigat un Erasmus dar nu era deloc multumita. Ea sustinea ca nu este cu adevarat o diploma. este mai degraba un certificat ca atesta faptul ca ai urmat niste cursuri timp de 6 luni. Asa este, depinde insa cum vezi problema. O experienta in afara este foarte interesanta. Pe de alta parte, cu totii tindem sa nu apreciem ceea ce este sub nasul nostru.

Sincera sa fiu nu stiu foarte multe despre cum se tin cursurile Institutului, pt ca nu m-am interesat. Mai bine da pe acolo si intra in vorba cu cineva care este inscris. Seminaristii sunt tot astia, dar cred ca gautier nu mai preda. Cred ca ati scaptat :) . Chiar si eu am avut-o f putin.

innuenda

Post by innuenda » 19 Mar 2005, 00:48

Pentru cei care vor sa-si imbunatateasca franceza exista Institutul francez, de pe Dacia. Au si cursuri de franceza juridica (sau in alte domenii profesionale), la sfarsitul carora primesti si o diploma si care costa 75 euro cursul +12 euro suportul de curs. Singura problema e ca trebuie sa astepti pana se completeaza grupa (ceva gen 10 persoane, parca) cu numarul minim de cursanti. Mai multe aflati de pe site-ul lor.

klaus18

Post by klaus18 » 19 Mar 2005, 11:45

Daca urmezi cursurile Colegiului, nu mai ai dreptul la o bursa Erasmus?

Crtistina

Post by Crtistina » 19 Mar 2005, 12:05

Pt Klaus,

Cred ca poti sa ai si bursa Erasmus si Institutul. Din ceea ce intreba April, am inteles ca dorea sa aleaga intre cele doua anul asta. Oricum, nu le poti face in acelasi timp.

klaus18

Post by klaus18 » 19 Mar 2005, 13:32

Cristina, eu nu prea ma pricep la franceza... crezi ca am timp o luna sa ma pregatesc?

Crtistina

Post by Crtistina » 19 Mar 2005, 14:20

Asta depinde de nivelul tau de acum si de talentul tau pt limbi straine.Nu-ti pot spune. In plus cred ca ai de pregatit pt bac si admitere.

iti sugerez sa te pregatesi citind din ziare sau reviste in lb franceza. gasesti pe internet destule. In plus ai grija sa pregatesi conjugarea unor verbe mai des folosite. Foarte important (ti-am zis si intr-un mesaj anterior) este sa consulti subiectele din anii trecuti. Dupa ele trebuie sa te pregatesti.

Iti spun sincer ca nu mi se par foarte severi, dar pregatirea este importanta pt tine ca sa poti face fata cursurilor. Primul an mi s-a parut infernal din cauza limbii. In plus au introdus asa-zisa admitere sub conditie. Asa ca ai sanse berechet. Incearca, n-ai ce pierde. SUCCES!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests