devalmasie

Familiei
norocel

devalmasie

Post by norocel » 05 Feb 2005, 13:09

Un apartament proprietate devalmasa a doi soti este vandut cu act sub semnatura privata de un singur sot.
Intrebarea mea este daca sotul care nu a semnat contractul de vanzare poate sau nu sa introduca singur (fara celalalt sot) actiunea in revendicare?

cumintzica

Post by cumintzica » 05 Feb 2005, 14:41

Din cite stiu, nu, pentru ca actiunea in revendicare tinde sa dovedeasca faptul ca cel care a introdus actiunea este proprietar exclusiv al bunului, deci ambii trebuie sa semneze cererea actiune.
stiu ca este si o parere contrara (si chiar o decizie a Tribunalului Suprem)potrivit careia dat fiind faptul ca prin actiunea in revendicare bunul se intoarce in partimoniul comun al sotilor, si le profita ambilor, se poate introduce si de unul sigur. totusi, cred ca solutia asta este discutabila, pentru ca obtinind o bunul care urmare a unei actiuni in revendicare promovata de un singur sot, ulterior ar putea folosi actul pentru ca se pretinde proprietar exclusiv.

sofia

Post by sofia » 05 Feb 2005, 14:49

Dar anularea contractului poate cere, nu?

dinubocos

Post by dinubocos » 05 Feb 2005, 14:52

Un astfel de contract poate avea cel mult valoarea unei promisiuni de vanzare cumparare precum si a unei promisiuni a faptei altuia.

Practic, in baza unui asemenea contract nu se poate face intabularea.

Sotul care nu a semnat contractul poate cere anularea acestuia.

sofia

Post by sofia » 05 Feb 2005, 15:05

Chiar daca nu a fost parte in contract si contractul nu-i este opozabil?

norocel

Post by norocel » 05 Feb 2005, 15:07

dinubocos wrote:Practic, in baza unui asemenea contract nu se poate face intabularea..
Intabularea se face pentru opozabilitate si nu este conditie de validitate a contractului.

dinubocos

Post by dinubocos » 05 Feb 2005, 15:24

Lucratorul de carte funciara trebuie sa verifice ca exista acordul tuturor coprorpietarilor. Fiind proprietate in devalmasie nu se pune problema ca un coproprietar sa vanda cata sa matematica, ideala si va cere obligatoriu un acord exprimat pentru vanzare de le cel de-al doilea sot.

dinubocos

Post by dinubocos » 05 Feb 2005, 15:26

Practic este un caz de vanzare al lucrului altuia. Contractul apare practic sub conditie rezolutorie. Daca pana la intabulare vanzatorul poate dispune de intreg bunul este OK. Daca nu, practic contractul va fi rezolutionat.

norocel

Post by norocel » 05 Feb 2005, 15:33

Vanzarea apartamentului este valabila cu act sub semnatura privata.
Neintabularea unui drept intereseaza doar in raporturile cu tertii.
Problema mea era daca sotia fiind proprietara devalmasa dar neavand un drept exclusiv asupra apartamentului poate sau nu introduce actiunea in revendicare fara acordul sotului care evident refuza sa introduca o astfel de actiune.

cumintzica

Post by cumintzica » 05 Feb 2005, 15:38

Nu se poate ataca actul pentru simpla lipsa a consimtamintului ei, contrar art. 35 C. Fam?

CristeaN

Post by CristeaN » 05 Feb 2005, 15:46

eu cred ca in acest caz problema se pune altfel...
conform art 35 codul familiei "nici unul dintre soti nu poate instraina si nici greva un teren sau o constructie ce face parte din bunurile comune,daca nu are consimtamantul express al celuilalat sot"
in aceasta situatie nu se precizeaza daca la inkeierea conatactului de vanzare sotul vanzator a avut consimtamantul celuilalt !

In cazul in care acel act a fost inkeiat fara consimtamantukl celuilat sot atunci acul este lovit de nulitate relativa si totala!

norocel

Post by norocel » 05 Feb 2005, 16:04

Cumintzica wrote:Nu se poate ataca actul pentru simpla lipsa a consimtamintului ei, contrar art. 34 C. Fam?
Nulitate absoluta?

cumintzica

Post by cumintzica » 05 Feb 2005, 16:07

Nu, e nulitate relativa, pentru ca regula inscrisa in art. 35 este instituita tocmai pentru protectia sotului care nu si-a dat consimtamintul. e la fel ca la neresepectarea dreptului de preemptiune, doar cei care sunt titulari ai acestui drept pot ataca actul, pentru nulitate relativa.

CristeaN

Post by CristeaN » 05 Feb 2005, 16:14

in acest caz mandatul tacit reciproc intre soti este limitat de art 35.
in cazu;l nerespectarii sanctiunea e nulitatea relativa si totala

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 06 Feb 2005, 16:39

actiunea este, intr-adevar, cea in anularea actului incheiat cu nerespectarea dipozitiilor din art. 35 c.fam
Pentru CristeaN: este intr-adevar exceptie de la regula ca actiunile in anulabilitatea pot fi introduse numai de partile contractante

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests