Nerespectarea contractului de inchiriere.

Curtea Europeana a Drepturilor Omului
Post Reply
Orely

Nerespectarea contractului de inchiriere.

Post by Orely » 04 Aug 2010, 14:21

Buna ziua.
Am nevoie urgenta de un sfat competent.Sunt disperata.
Sunt persoana juridica si am in derulare un contract de inchiriere pentru un teren, cu o societate comerciala.Domeniul nostru de activitate este spalatorie auto.Contractul de inchiriere a fost incheiat pe trei ani incepand din 2008 pana in 2011.Anul trecut ne-a fost suspendata apa.Cei de la Raja au intrerupt furnizarea cu apa motivandu-ne faptul ca societatea de la care am inchiriat terenul trebuie sa se prezinte la sediul lor pentru a prezenta anumite documente si a incheia un nou contract.Din clipa in care ne-a fost sistata alimentarea cu apa,noi ca si societate nu ne-am mai putut onora platile catre furnizori,banci unde avem doua credite in derulare,impozite,salarii.Pentru ca singura noastra sursa de venit este aceasta spalatorie,iar ea functioneaza cu apa,nu am mai putut sa ne desfasuram activitatea.Am intrat intr-un colaps financiar de proportii.Suntem pe punctul de a pierde si casa in care locuim pentru ca nu ne-am platit ratele la banci.Timp de11 luni nu am avut apa.Le-am adus la cunostinta celor de la care am inchiriat terenul faptul ca ne-a fost intrerupta apa,iar ei ne-au acordat perioada de gratie la chirie doar pe 9 luni ,nu pe 11 cat a fost intrerupta apa.Am mers in audienta si i-am rugat sa ne scada chiria care era foarte mare si nejustificata dar nu au fost deacord motivand ca mai intai trebuie sa le achitam toate datoriile restante.Le-am spus ca prioritare sunt bancile pentru ca pierdem tot daca nu ajungem la zi cu platile.Le-am trimis tot timpul adrese cu ragamintea de a reesalona platile si a ne reduce chiria si spatiul pentru a reduce cheltuielile dar nu am primit niciun raspuns.
Intrebarea mea este ce pot face in aceasta situatie?

Orely

Re: Nerespectarea contractului de inchiriere.

Post by Orely » 04 Aug 2010, 14:29

Trebuie sa mentionez ca tot ei ne acuza de nerespectarea contactului de inchiriere.In contract era specificat ca terenul este prevazut cu apa curenta,altfel nu l-am fi inchiriat.Noi vrem sa facem eforturi sa achitam chiria restanta dar am ramas in urma tot din cauza lor.Practic ne-au desfiintat din toate punctele de vedere si tot ei ne ameninta ca ne dau in judecata si ne adauga penalitati.Sustin in permanenta ca ne-au acordat perioada de gratie.Iar eu va intreb pe dumneavoasta.Cu ce ne-a ajutat perioada de gratie daca timp de 11 luni eu nu am avut incasari si am acumulat datorii peste tot?Am vandut masinile personale,ne-am imprumutat de la prieteni ca sa supravietuim.Ce sanse am daca ajung la tribunal?Va rog din suflet sa ma ajutati.

stefanarad

Re: Nerespectarea contractului de inchiriere.

Post by stefanarad » 07 Sep 2010, 13:18

problema nu e complicata.
daca exista activ un contract de inchiriere ( in termen ) iar derbedeul v-a taiat utilitatile, aveti 2 posibilitati:

Fie,

1. mergeti la Compania de Apa si solicitati incheierea contractului de furnizare pe numele Dvs intrucat acest lucru e posibil;
2. depuneti la judecatoria competenta o cerere de ordonanta presedintiala avand ca obiect " obligarea cocontractantului sa procedeze la rebransare iar in caz de refuz prezenta hotarare sa autorizeze Compania de Apa sa execute rebransarea " . Personal, as face aceasta cerere in regim de urgenta fara citarea partilor dar se cunosc cazuri cand instanta a depasit cadrul procesual instituit de catre reclamant si a dispus citarea...insa nici asta nu reprezinta o problema. Pentru existenta acestei cereri, trebuie sa faceti dovada ca pe rolul unei instante se mai afla un proces cu distinsul proprietar.

Daca aveti nelamuriri, ma puteti contacta la adresa de e-mail: aprilie32@yahoo.com, ori la telefon: 0727-772192. Daniel

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests