CONTENCIOS ADMINISTRATIV

Discutii privind Contenciosul Administrativ
Post Reply
valentin t

CONTENCIOS ADMINISTRATIV

Post by valentin t » 22 May 2010, 08:35

La o cladire achizitonata(de la primarie) prin licitatie caietul de sacini prevedea ca destinatie :"sediu firma".Cu acordul verbal al primarului am cerut autorizare pentru "sediu firma si locuinta de serviciu".Sa eliberat certificat de urbanism cu aceasta ultima titulatura si am obtinut toate avizele ,acordurile.Cand sa depun proiectul mi sa cerut sa depun o alta cerere pentru certificat de urbanism pentru "sediu firma".Primul certificat de urbanism a atras dupa sine efecte in sensul ca am cheltuit bani si timp iar acum trebuie schimbate toate actele.Intrebare :este legal sa mi se ceara asa ceva ? exista in vreo lege care sa prevada ca nu poti sa faci locuinta de serviciu in sediu firma? Mentionez ca certificatul de urbanism a fost semnat de arhitectul sef si primar.MULTUMESC!

DevilMean

Re: CONTENCIOS ADMINISTRATIV

Post by DevilMean » 22 May 2010, 09:46

Pentru ca sunt 2 cladiri diferite, una are rol de sediu iar cealalta de locuinta.
Pesemne prmul certificat avea destinatia de locuinta.
Autorizarea verbala nu ajunge, trebuie scrisa parafata si semnata.
Ambele trebuiesc facute de primar si arhitectul sef.
Dar puteti cere modificarea primului prin completarea cu sediu de firma.

valentin t

Re: CONTENCIOS ADMINISTRATIV

Post by valentin t » 22 May 2010, 10:21

Primul certificat de urbanism mi-a fost eliberat su titulatura de "sediu firma si locuinta de serviciu" semnat de primar si arh.sef,iar dupa 5 luni arhitectul sef a sesizat ca in caietul de sarcini de la licitatie destinatia era de "sediu firma".In contractuil de vanzare-cumparare nu se specifica destinatia ci doar "imobil in suprafata de...Multumesc!

DevilMean

Re: CONTENCIOS ADMINISTRATIV

Post by DevilMean » 22 May 2010, 12:45

Atunci nu vad care este problema, puteti lua legatura cu arh. sef si ii spuneti ca aveti deja certificatul de urbanism pentru ambele destinatii.
Poate obtineti o intelegere.
P.S. Un contract de vanzare cumparare contine doar datele acelui imobil nu si sarcinile, acelea sunt trecute in CF-ul imobilului.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests