doi proprietari ?

Discutii privind procedura civila
Post Reply
arysiso

doi proprietari ?

Post by arysiso » 27 Apr 2010, 07:28

Buna ziua!
Am cumparat un teren cu toate actele in regula (act vanzare-cumparare, cadastru, carte funciara, studiu geo etc.) Noi am vandut apartamentul pentru a ne putea construi o casuta pe acest teren. Problema este ca, a venit un cetatean care pretinde ca acel teren este al lui si ca are act de proprietate dobandit prin mostenire.
Ce ar trebui sa facem .. noi am vorbit cu un avocat care ne-a sfatuit sa facem in tribunal o hartie prin care cetateanul nu are voie pe proprietatea noastra. Am uitat sa precizez ca acest cetatean a scos tot gardul pe care noi il facusem si tarusii pusi de arhitect pentru delimitarea terenului si, a spus ca, daca vom incepe sa construim va darama tot.
Baiatul de la care noi am cumparat terenul la randul lui l-a cumparat de la cineva si l-a transformat in intravilan (inainte era extravilan). Ce am putea face ? Ne este frica sa nu ramanem pe drumuri...

vulpacris

Re: doi proprietari ?

Post by vulpacris » 27 Apr 2010, 09:46

In primul rand trebuie sa faceti o plangere penala impotriva acelui cetatean, pentru motivul ca a distrus gardul si a desfiintat semnele de hotar, deci, pentru tulburare de posesie conform art. 220 Cod penal si pentru distrugere de bunuri.

Daca avea ceva de impartit cu dvs. trebuia sa mearga in instanta si sa deschida un proces de revendicare.

Nu trebuie sa va faceti probleme ca veti pierde un asemenea proces, deoarece aveti toate actele necesare sa faceti dovada ca sunteti cumparatori de buna credinta.

Dar, mai intai, faceti acea plangere penala, ca acel cetatean, chiar daca prin absurd ar fi proprietarul acelui teren, ceea ce este contrazis prin toate actele pe care le detineti dvs., tot nu avea voie sa desfiinteze semnele de hotar si sa distruga gardul, care era proprietatea dvs. si pentru care, presupun, ca ati avut autorizatie de construire.

Si nu aveti nevoie de o Ordonanta presedintiala pentru a-i interzice accesul pe proprietatea dvs., deoarece aceasta interdictie este deja data prin legea penala si este prevazuta si pedeapsa.

:cafea:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 44 guests