amenda garda

Discutii privind Contenciosul Administrativ
Post Reply
gogu74

amenda garda

Post by gogu74 » 05 Apr 2010, 13:42

Salut!
Anul trecut am primit o amenda de la Garda, pt ca agentii au considerat ca am lucrat in perioada de suspendare a activitatii.
La control s-a gasit suma de 325 lei, fara sa existe bonuri fiscale si am fost amendat cu 8.000 lei, s-au confiscat banii si s-a dispus suspendarea activitatii pe 3 luni.
Ne-am judecat si dupa un an mi s-a respins plangerea.
Puteam sa lucrez sau trebuia sa intrerup activitatea dupa ce am pierdut procesul cu garda???
Dupa ce s-a terminat procesul, am asteptat sa vina sa-mi suspende activitatea dar nu au venit....si luna trecuta mi-au confiscat toti banii incasati, spunand ca 3 luni nu aveam voie sa lucrez.
Va rog sa-mi raspundeti ce pot sa mai fac, sa contest si procesul verbal de confiscare?
Aveau voie sa-mi confiste banii incasati, daca nu a fost suspendata activitatea de garda?

costyjuridic

Re: amenda garda

Post by costyjuridic » 05 Apr 2010, 16:36

Iti recomand sa cauti un avocat care sa-ti formuleze si sa-ti sustina plangerea contraventionala, in care sa arate ca este nelegala confiscarea intrucat nu a fost suspendata activitatea printr-un proces verbal distinct.
Nu este legala confiscarea, ca urmare a faptului ca, garda nu a intocmit procesul verbal de suspendare.
In anul 2007 Garda Financiara Centrala si-a exprimat punctul de vedere confirmand necesitatea intocmirii procesului verbal de suspendare. Poti gasi raspunsul in topicurile mai vechi.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest