incredintare minor - la parinti necasatoriti

Familiei
Post Reply
lenu

incredintare minor - la parinti necasatoriti

Post by lenu » 04 Dec 2009, 02:43

Buna seara!
Rog frumos sa ma ajutati cu un sfat. Am copilas de un an rezultat dintro relatie la distanta, iar tatal - cu care nu suntem casatoriti, dar copilul e pe numele lui - , dupa incercare de sase luni de a trai cu dansul, timp in care el sa deplasat in strainatate saptamani, chiar lunila sfarsit, lasandu-ma cu copilul, ultima oara chiar fara bani, iar eu lam parasit si am luat si copilul la maica mea - nu neam putut ntelege privind ritmul de vizita (eu vrand din 2 in 2 saptamani, el oricand are el timp, si oricat ar vrea sa ste in oras, luind in chirie chiar un apartament pt acest sens) - ma actianat in judecata, a cerut incredintarea minorului, pe motiv ca el are mai multi bani, iar eu nam loc de munca fixa. Dat fiind ca chiar pana la nastere am lucrat angajat cu carte de munca, dar pe un post pe durata determinata (termen mandat senatorial), beneficiez de indemnizatie de crestere a copilului panan finele anului viitor. Dar el nui inregistrat la fisc de mai bine de 1o ani cu nici o activitate... are insa un cont persoana fizica, de la care repede mia transferat a suma RON de 5 cifre., na platiti impozit pe venit pe nimic.

Ce trebuie sa fac, ca sa obtin in fine o hotarare judecatoreasca pt a ne deranja cu vizitele cat mai rar? (desi lam lasat in 2 in 2 saptamani cate 2-3 zile sa-si vada copilul 4-5 ore pe zi, dar nu in chirie la el, ci in spatiu public, si numai cu supravegherea mea, pentru ca sia dar arama pe fata ca pe el il intereseaza doar jocul dea justitia, sa afle, ce drepturi ii da Justitia Romana, si de fiecare data ma agreseaza verbal, cu furie ca lam parasit, si ma santejeaza emotiona.
Mentionez ca el deja traieste cu altcineva intro chirie intrun al treilea oras, si banuiesc ca sa angajat repede undeva chiar retroactiv, pe hartie. Ce pensie de intertinere va fi obligat sa plateasca, in functie de ce? (Eu, cand lam parasit, am zis, ca nu vreau nimic de la el, doar sa ma lasen pace, sami traiesc viata.
El are deja un divort la activ, sio logodna desfacuta de prietena lui in urma cu 12 ani - de atunci fara angajamente, fara locuinta in tara (desi banuiesc ca parintii lui deja au trecut imobilul mentionat pe numele lui).

Acum ma ameninta cu ordin presedintial, de nul las sa-si vada copilul in timpul procesului. Are sanse sal obtina? Acum o luna nu ma lasat sa fixez eu data pt vizitare (nare nevoie ca rezolva el cu ordin(, acum ma preseaza iara sal las, ca vrea in zilele urmatoare.

Mai ales incearca sa ma deranjeze cu minciuni (ca ma cauta la telefon - nul face, ba ca a stat o zi intreaga in fata locuintei noastre la o data anume - na stat, ca lau vazut prieteni la data respectiva in strainatate).
Se considera un great Jucator, atat cat sa ma ceara in casatorie de la mama acum mai bine de 2 ani, si sa nul onoreze - subiect tabu - nici dupa nastere (in timpul sarcinii am aflat de lael, ca a avut alte 2 relatii, din una a mai rezultat o sarcina, in timp ce eram logoditi - insa el considera ca deja ma parasit pe atunci, cai monogam inrait, si sa intors la mine de fapt cand a aflat cas insarcinata si eu.
Are o forta verbala imensa, explicatii de jongler improvizat la toate.Timp de 6 luni am ingrijit singur copilul, el cand era acasa dormea ziua, jocuri la calculator noaptea, simi explica la despartire, ca na avut grija de copil, pt ca sia indreptat atentia catre mine - ce sa zic, na fost tandru nici in timpul sarcinii, mia platit chiria in schimb, si mia explicat dupa nastere, ca are aversiune fata de institutia de casatorie. Si mai are si idei cum ca ar trece inot Crisul cu fata lui, dacas fi lasat deja cu el la vara. Spune ca nare frica de nimic, ca eu sunt de vina pentru toate, spune la toata lumea ca-s bolunda, ca el nu a facut nimic rau (si nici nam adaugat, ca de fapt am nascut gemeni prematur, ca ma apasat el de burta cu 4 zile inainte sa incep sa nasc, ca era beat, ma tarea in puburi tot timpul cat statea cu mine... asa ca tun acum mia ramas doar acest copil minunat, sanatos gratie lui Dumnezeu).

Scuze cam am abuzat de timp cu lungimea prezentarii, dar nu stiu la cum sa ma feresc de jocurile lui, sa nu ma ameninte, ca ma va desfiinta de nul las singur cu copilul, chiar sal ia cu el (a vrut pt 2 saptamani, iam zis categoric: no.)
Multumiri in avans
i

angel

Re: incredintare minor - la parinti necasatoriti

Post by angel » 04 Dec 2009, 12:05

Lenu, sa lamurim anumite aspecte.In primul rand, ce varsta are copilul acum?

Copilul din afara casatorie este egal cu cel din casatorie.
Deci, atata timp cat a recunoscut copilul si este tatal lui oficial(in certificatul de nastere),n-are niic cea mai mica importanta daca acesta a fost conceput in timpul unei c asatorii sau a unui concubinaj.Daca ar fi fost in timpul unei casatorii n-ar fi trebuit sa-l mai recunoasca,pentur caci in timpul casatoriei copilul mamei se prezuma ca este al sotului acesteia.
Am lamurit acest aspect cu nasterea unui copil din concubinaj si casatorie.
Deci, tatal are drepturi si obligatii egale cu tine, mama copilului asupra acestuia(a copilului)

daca tatal demonstreaza ca are un loc de munca stabil(scriptic) si mai poate demonstra ca are si o locuinta a sa proprie, care nu trebuie sa fie neaparat proprietate persoanala, poate fi si inchiriata...poate obtine incredintarea minorului de catre instanta.


deasemenea poate obtine si si pe cale de ordonanta dr. de a-swi vedea copilul.
In instanta castiga cel care poate demonstra cu acte si martori, ceea ce sustine.din pacate nu intotdeauana judecatorul poate da o o solutie dreapta din acest punct de vedere,, deoarece el judeca potrivit probelor din dosar....asadar, ar trebui sa te "inarmezi" si tu cu probe"


si...inainte de toate, ar fi indicat sa-ti angajezi un aparator.

lenu

Re: incredintare minor - la parinti necasatoriti

Post by lenu » 04 Dec 2009, 15:20

Merci de raspunsul dat, Angel. Copilul are 1 an.

Primind indemnizatie e ilegal sa am si loc de munca, il pierd automat, daca am venit . asa stiu, corectati-ma va rog de nu.

angel

Re: incredintare minor - la parinti necasatoriti

Post by angel » 04 Dec 2009, 16:47

Lenu nu stiu exact cum e treaba cu aceasta indemnizatie, dar mi se pare corect sa fie asa. pentru ca statul te ajuta ca sa stai casa si-ti da aceasta indemnizatie tocmai pentru a-ti creste copilul....daca te-ai duce la munca...ce rost ar mai avea indemnizatia...deci asa ar fi normal, cum zici tu.

Te-am intrebat de varsta minorului, pentru ca la varste foarte mici, cum este si copilul tau, judele incredinteaza, de regula, copilul mamei.

si sincer nu-l vad pe tata cum s-ar descurca cu un minor la varsta de 1 an....poate inca il alaptezi :roll:

si, multi ani sanatosi si fericiti copilului! :grin:
parerea mea, ar fia ceea c-ar trebui sa ajungeti la un consens, macar de dragul copilului. el n-are nici o vina ca voi va certati datorita unor orgolii,iar bietul copil este fix la mijloc. :cry:

johei

Re: incredintare minor - la parinti necasatoriti

Post by johei » 07 Dec 2009, 12:46

Daca tatal tot are atatia bani, plateste intretinere???

angel

Re: incredintare minor - la parinti necasatoriti

Post by angel » 07 Dec 2009, 15:50

Ma indoiesc foarte tare de asta. din postarea lui Lenu se intelege ca nici n-ar vrea asta, ci doar s-o lase in pace sa-si creasca copilul in liniste.
Pe tata il intereseaza doar sa ia copilul si atat.
dar poate ne lamureste Lenu mai bine.

johei

Re: incredintare minor - la parinti necasatoriti

Post by johei » 08 Dec 2009, 14:49

Pai... daca tatal vrea drepturi asupra copilului ar trebui sa inceapa prin a-si indeplini obligatiile.. inclusiv plata pensiei de intretinere! Eu as solicita stabilirea ei...

angel

Re: incredintare minor - la parinti necasatoriti

Post by angel » 08 Dec 2009, 22:42

johei wrote:Pai... daca tatal vrea drepturi asupra copilului ar trebui sa inceapa prin a-si indeplini obligatiile.. inclusiv plata pensiei de intretinere! Eu as solicita stabilirea ei...
ehhh,daca toti tatii ar avea acest mod de gandire,bine ar mai fi pentru copii lor. 8)

johei

Re: incredintare minor - la parinti necasatoriti

Post by johei » 09 Dec 2009, 08:32

Pai tocmai asta e un argument destul de puternic, chiar daca strict teoretic sunt doua probleme total diferite (intretinerea si contactul cu copilul): nu-si indeplineste obligatiile insa isi cere drepturile...

lenu

Re: incredintare minor - la parinti necasatoriti

Post by lenu » 09 Dec 2009, 14:04

Dragi Sfatuitori,
in cateva saptamani dupa ce m-am mutat, tatal copilului mi-a trimis pe cont - cu mentiunea "reincarcare cont" - 1o ooo (zecemii) RON. Mi-a explicat, ca-s anii "nostrii" - "al lui si al meu". Nu m-a atins de suma, nu l-am trimis inapoi.

Dansul ieri m-a reclamat la politie, pe motiv ca nu stie unde locuiesc, vrea ancheta politiei pt verificarea domiciliu is conditii. Am declarat ca am domiciliul la adresa din buletin, si nu doresc sa ne viziteze, decat cu hotarare judecatoreasca.

Ma gandesc ca urmeaza sa solicite Ordonanta presedintiala pt drept de vizitare in timpul procesului.

Mentionez ca am obtinut declinarea procesului la judecatoria din orasul meu, avem proces prin ianuarie. Poate sa obtina ordonanta pan-atunciSe implineste clauza de urgenta?
Toate cele bune la Toti!

MARIA1919

Re: incredintare minor - la parinti necasatoriti

Post by MARIA1919 » 19 Apr 2017, 12:38

BUNA ZIUA, VA ROG SA MA AJUTATI CU UN SFAT . IN URMA UNI RELATI DE APROAPE 4 ANI A VENIT PE LUME UN COPIL , PANA IN MOMENTUL TOTUL OK IN ACEASTA RELATIE, IN LUNA a-V-a DE GRAVIDANTA , PERSOANA RESPECTIVA MI-A CERUT SA FAC UN AVORT , LA 5 LUNI NU CRED CA ERA CAZUL SA FAC ASA CEVA, CORECT? AVAND UN ALT COPIL DIN PRIMA CASATORIE DE 10 ANI.MENTIONEZ CA EL ESTE STABILIT IN GRECIA DE PESTE 17 ANI . CU O LUNA PRIMA DE NASTEREA COPILULUI A VENIT IN TARA LA INSISTENTELE MELE PENTRU A MA AJUTA , LA PRIMA NASTERE AM AVUT CEZARIANA , LA A DOUA URMA ACEIASI PROBLEMA , COPILUL A AVUT O POZITIE NEADECVATA PENTRU O NASTERE NORMALA IN AMBELE CAZURI. CAND A VENIT DIN GRECIA NU A VENIT CU O BAZA MATERIALA PENTRU MOMENTUL NASTERI , STIA DESTUL DE BINE CA AM MARI PROBLEME DE SANATATE PENTRU A NASTE INTR-UN SPITAL SI AM CAZUT DEACORD AMANDOI SA AIBA LOC NASTREA INTR-O CLINICA PRIVATA. NOROCUL MEU A FOST CA SORA MEA A PLATIT TOATE CHELTUIELILE SI LE PLATESTE INCA PENTRU INTRETINEREA MEA SI A COPIILOR MEI EU NU SUNT IN GRADUL DE A MA DUCE LA UN LOC DE MUNCA , AVAND COPII CU PROBLEME DE SANATATE , CEL MIC ARE 1 AN SI 7 LUNI , COPILUL SA NASCUT IN LUNA SEPTEMBRIE 2015 EL A STAT PANA IN 2016 FEBROARIE NORMAL AM FOST TOTI INTRETINUTI DE SORA MEA, DUPA CE A PLECAT IN GRECIA A INCEPUT CONFLICTELE A TRIMIS FOARTE RAR BANI PENTRU COPIL , EL NU A MAI VENIT IN TARA DIN ACEL MOMENT , ACUM VREA SA-SI VANDA SI APARTAMENTUL DIN LOCALITATE IMPUTERNICIND UN FRATE DE-A LUI PENTRU A NU MAI AVEA NIMIC IN TARA PENTRU A SE MAI INTOARCE. EU NU STIU DECAT LOCALITATEA UNDE LOCUIESTE , CE POT FACE PENTRU A AVEA CUSTODIA COPILULUI TOTALA SI PLATA PENSIEI ALIMENTARE LEGALA FARA A MA RUGA DE EL SA-MI TRIMITA BANI . VA MULTUMESC EL SUNT SIGURA CA NU SE VA PREZENTA LA TRIBUNAL

Alealexandra1994

Re: incredintare minor - la parinti necasatoriti

Post by Alealexandra1994 » 20 Jul 2017, 04:15

Buna va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns ...am avut o relatie de 7 ani dar sa terminat din relatia noastra neam ales cu un ingeras care acum are 5 anisori acum 7 luni neam deapartit de comun acord am hotarat sa las copilul la el pt ca nu aveam o situatie buna mam mutat cu chirie si a trebuit sa muncesc sa intrtin si copilu si oe mine de asemenea ca el atunci nu lucra si a trebuit sa i trimit la copil bani nu am putut lua copilu cu mine pt ca nu aveam cu cine sal las acum am plecat in strainatate dar vorbesc zilnic cu copilu meu i trimit si bani si pachete .....as vrea sa stiu daca pot castiga custodia pt ca acum ma pot descurca mai bine am si eu o relatie mai buna cu pace si intelegere fara violente ....si as vrea sa imi iau copilu .....ce sa fac

Anonim9

Re: incredintare minor - la parinti necasatoriti

Post by Anonim9 » 20 Oct 2017, 14:58

Buna ziua! Am si eu o nelamurire in privinta custodiei copilului meu de 1 an si 5 luni.Cu tatal nu ma mai pot intelege ,nu suntem casatoriti si vreau sa ies din aceasta relatie ,dar vreau copilul sa ramana la mine.El in schimb vrea acelasi lucru si imi tot spune ca orice ar fi copilul la el v.a ramane .Lasa.nd la o parte bataile si injuriile pe care mi le adreseaza ,nu sta deloc cu copilul el lucreaza inafara (sofer) si vine odata la o sapt si ceva ,iar atunci pleaca de dimineata pana seara si vine cand copilul doarme.Stam la oras ,iar la tara knd mergem in vizita pe la parintii lui ,pe mine si copil ne lasa acasa ,iar el pleaca si se intoarce dimineata...L.am prins si inselanduma cu semne pe gat etc...Tin sa precizez ca aduce bani acasa,dar ma deranjeaza ca nu sta cu propriul lui copil...Vreau sa ne despartim si nu putem cade de comun acord fara interventia avocatilor ca ,copilul sa ramana la mine...Spunandu-mi ca v.a face orice sa mi.l ia chiar mituind persoane .Vreau sa intreb daca el lucreaza si este clar k nu poate sa se ocupe de copil,nu sta cu el nici acum,baza este mama sa . (Soacra-mea) Parintii mei sun surdo-muti si locuiesc impreuna cu bunica ,pe mine tot bunicii m.au crescut ,nu am loc de munca si as vrea sa stiu daca asta este vreo problema ?Ce sanse am sa ramana la mine?Multumesc!

Bogdan

Re: incredintare minor - la parinti necasatoriti

Post by Bogdan » 04 Nov 2018, 06:28

Buna ziua ma numesc Bogdan din jud.Vaslui in urma cu 4 ani am cunoscut o fata pe nume Claudia din jud.Neamt in urma acestei relati a rezultat un copil pe nume Rares care lam recunoscut si e pe numele meu.Anul trecut am plecat in Scotia pt a ne lua o casa dar concubina mea mia zis ca e mai bine sa ne facem o camera la parintii ei mam luat dupa ea si iam trimis bani sa renoveze o camera in total vreo 8.000de lei plus bunuri materiale pe care leam cumparat cand am venit in tara.Doresc sa mentionez ca ea nu a muncit niciodata si nici parintii ei,in vara acestui an eram la socrii mei si intr.o zi socramio a sarit la bataie si ma dat afara pe motivul ca nu mai aduceam asa bani multi era beat si ma luat de gat si ma dat pe poarta afara am plecat la parintii mei am muncit lamine in sat la un vecin sa am bani sai trimit bani si pachete la copil.Eu vb cu ea era totul ok neam vazut pe 10 August in Bacau imi era dor de baiat iam dat bani si un bachet cu tot ce avea nevoie baiatul.Pe data de 26 August am plecat in Olanda la munca iam trimis bani o data 70 de euro si o data 300de euro cu o saptamana inainte de ai pune bani era totul ok intre noii nu ne certam sau sa o fi batut vreo data intre timp fara sami dau seama a cunoscut un baiat pe facebook din Piatra Neamt fara sa stiu nimic.In ziua in care eu iam trimis bani 300 de euro sasi ia de imbracat ei si copilului sa vazut cu acest baiat si de atunci sa schimbat totul imi vb urt si imi arata copilu cand vroia ia am aflat de acest barbat facandumi un cont de facebook fals,in dimineata de 3 Noiembrie a luat copilu si o geanta cu haine si sa mutat la acest barbat mentionez ca acest barbat e recidivist are o luna de cand a esit din puscarie,acuma nu mai stiu nimic de copil.Ce vreau sa va mai spun ca e un pic nebuna deoare ce in vara acestui an a vrut sa se omoare era si cu copilu in brate am si martorii.Va rog ajutatima cum pot sami iau copilu in custodia mea si ce Sanse am sa obtin copilu.eu muncesc si am un venit stabil parintii mei la fel au un venit stabil si am in curtea parintilor 2 camere ale mele mobilate...Va rog spunetimi ce sanse am sa iau copilu la mine va multumesc si scuzatima de greselile ortografice...

Cristiba

Re: incredintare minor - la parinti necasatoriti

Post by Cristiba » 17 Jan 2019, 13:21

Buna . Am un copil de doi ani și jumate . Eu cu tatăl lui nu ne mai înțelegem.. El vrea copilul sa stea la el si eu la mine suntem in germania . Nu cunosc legile de aici daca el vrea sa plece cu copilul fără voia mea in tara ar putea?fără eu sa fiu de acord?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests