apartament bun propriu

Familiei
Post Reply
istelena

apartament bun propriu

Post by istelena » 21 Aug 2009, 14:58

Buna ziua
Problema mea este urmatoarea:
In 1991 m-am casatorit in italia cu un cetatean italian si asa cum prevede legea italiana in momentul semnarii registrului starii civile se poate alege regimul comuniunii de bunuri sau separarea lor iar noi am ales separarea bunurilor. Acest regim prevede ca din punct de vedere economic sotii sint doua persoane diferite si absolut toate bunurile mobile si imobile sint proprii.
- in noiembrie 2008 ne-am separat legal ( nu divort) . Acest lucru in italia comporta ca in urma unei sentinte binenteles emanata de un judecator sotii sint autorizati sa traiasca separat urmind ca dupa 3 ani sa prezinte istanta de divort. Precizez ca din extrasul de casatorie este clar ca sintem casatoriti in regimul separarii bunurilor si este mentionata si separarea noastr legala.In iulie 2009 am cumparat un apartament in brasov iar in contractul de vinzare cumparare se precizeaza ca este achizitionat cu bani proprii si ca sint casatorita in regimul separarii bunurilor . La cadastru apartamentul a fost intabulat ca bun propriu si rezulta doar numele meu. Totodata mentionez ca pentru intabulare mi-a fost cerut extrasul de casatorie din care rezulta ceea ce
am scris mai sus. Intrebare mea este urmatoare sotul meu ar putea sa atace contractul ? Daca doresc sa vind apartamentul am nevoie de acordul lui?

vulpacris

Post by vulpacris » 21 Aug 2009, 15:06

Regimul separarii bunurilor a functionat si la noi pana la adoptarea Codului familiei, si este cunoscut mai ales la Brasov.

Puteti sta linistita pentru ca sotul nu poate revendica nici un drept asupra acestui apartament.

Puteti sa vindeti apartamentul fara acordul lui deoarece reiese din actul de proprietate faptul ca sunteti singura proprietara.

:cafea:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests