PARTAJ - IMPARTEALA JUDICIARA - CALE DE ATAC

Discutii privind procedura civila
Post Reply
mirceastanciubv

PARTAJ - IMPARTEALA JUDICIARA - CALE DE ATAC

Post by mirceastanciubv » 22 May 2009, 04:58

Buna ziua !

Va rog sa ma ajutati.
In procesul de partaj judiciar pe care il am, in sedinta din data de 12 mai, judecatoarea a spus ca in 19.05.urmeaza sa apara la condica « incheierea » ce va preciza procentul pe care aceasta il considera ca fiecare dintre parti am contribuit la dobindirea imobilului obiect al partajului(fosta sotie a sustinut 80%, eu 50%) – art 673^6( ?) Cod p.c. si ni s-a spus ca « incheierea » este ATACABILA. S-a decis totodata efectuarea expertizei, Instanta numind un evaluator din oficiu si impuninduni-se fiecareia din parti, plata a cite 300 lei, cel putin pentru moment.
1. Am vorbit cu o cunostinta jurist si mi-a spus ca incheierea poate fi atacata cu apel sau recurs ; sa vad exact incheierea si precizarea privind calea de atac(apel sau recurs ) si ca pot sa o depun in maxim 5 zile. M-am dus la Brasov special pentru asta(locuind actualmente in alt oras) ; in incheiere se preciza intr-adevar procentul decis de instanta(65% si 35%) dar nimic despre calea de atac. Am intrebat-o pe grefiera de serviciu si mi-a spus ca nu pot sa atac aceasta « solutie » decit dupa pronuntarea pe fond(urmatoarea infatisare va fi pe 23.06.a.c.).
Am sunat cunostinta jurist si mi-a spus ca nu se poate, ca ceva nu e este ok !?………si ca sa merg in audienta la prejedintele Tribunalului ????
Deci cind pot sa atac si cum aceasta decizie privind « imparterala judecatoreasca » ???
2. Pot sa beneficiez de « ajutor judiciar » privind atit partea mea (300 lei) pentru evaluator si avocat din oficiu ? De la 01.04.a.c. sint somer, avind o indemnizatie de somaj de 600 de lei, din care urmeaza sa mi se retina pensie de intretinere(pe 01.06.a.c. am infatisare privind o actiune introdusa prin ordonanta presedentiala, in vederea diminuarii acesteia).
Ce venit se considera ca am in ultimele doua luni, daca indemnizatia de somaj pe lunile aprilie si mai urmeaza sa-mi fie platita abia in 15 – 18 iunie ?
Ce se va intimpla cu « sedinta » din 23.06.a.c., daca eu depun o cerere de ajutor judiciar in data de 15 iunie ?

Va multumesc.

carmemel

Post by carmemel » 22 May 2009, 09:31

grefiera a avut dreptate
art.673 c pr civila zice " incheierile prevazute la art.673 indice6(e vb de cea pe care o aveti dumneavoastra) si art 673 indice 7 pot fi atacate cu apel sau, dupa caz,cu recurs odata cu fondul, fiind supuse acelorasi cai de atac ca si hotararea data asupra fondului"
( in trecut a fost asa cum a zis prietenul, dar acum s-a modificat prin legea 219/2005)
asteptati sa se dea o hotarare p fond si apoi daca nu sunteti multumit atacati si sentinta si incheierea

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests