Incadrare juridica

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
Melinda

Incadrare juridica

Post by Melinda » 24 Feb 2009, 21:42

Dupa ce sotii s-au certat si s-au despartit in fapt, soacra FIIND FOARTE NERVOASA, merge la nora, (la serviciu) si ii rupe lantul de aur de la gat, pleaca acasa cu lantul rupt si o injura.

La politie soacra declara ca s-a impiedicat si s-a tinut exact de lantul norei sale, pt. ca si-a pierdut echilibrul.:lol: Simpla sustinere.

Ce incardrare juridica are fapta?
Si ce rezolvare (credeti ca) va da procurorul in cuza ?

cyclop

Post by cyclop » 24 Feb 2009, 23:12

S-a dus peste femeie şi i-a rupt lanţul de la gât fiind nervoasă. După ce i l-a rupt nu l-a aruncat, a plecat cu el acasă, şi l-a însuşit. Înjurând. A folosit violenţa. Am avea toate elementele de la tâlhărie.
Declaraţia cum că s-a-mpiedicat şi s-a proptit taman în lanţu ăleia e hilară.
Acuma, se mai pune şi problema pericolului social concret al faptei, date fiind împrejurările.
Ce va da procurorul, n-am de unn să ştiu...:grin:

alex

Post by alex » 25 Feb 2009, 12:32

initial crezusem ca e banc,
parere personala - pericolul social are gradul scazut.

amitza

Post by amitza » 25 Feb 2009, 20:05

speta cu lantul rupt de la gat e clasica, insa in ultimul timp raspunsul considerat pana acum corect-talharia, nu prea mai este agreat, in sensul ca acum se cerceteaza pentru a se stabili daca a fost folosita intr-adevar violenta in savarsirea furtului-si se tine cont in special de grosimea lantului-daca era un lant gros, care a vatamat persoana in momentul ruperii- e talharie, daca lantul era subtire -se cosidera doar furt.

eu cred ca in speta e vorba de un furt calificat(daca sunt intrunite conditiile pentru a fi fost savarsit intr-un loc public)

Apropo de pericolul social, noua definitie a infractiunii (in proiectul codului penal) este: 1) Infractiunea este fapta prevazuta de legea penala, nejustificata si imputabila persoanei care a savarsit-o.

ce parere aveti?

amitza

Post by amitza » 27 Feb 2009, 21:48

Nu va intereseaz aproiectul de cod penal???

pe mine ma streeseaza, ca daca e asa cum zic ei, o sa intre in vigoare fix cand termin eu facultatea :-(

si am vazut ca sunt multe modificari de substanta :(

Melinda

Post by Melinda » 01 Mar 2009, 15:30

Va multumest pt. raspunsuri.

Inca nu am studiat proiectul noului cod ... necesita ceva timp, oricum sunt interesata.

Referitor la speta, parerea mea este ca e talharie, soacra a folosit violenta si a plecat cu lantul aceasa asa cum a spus si Cyclop, existand si intentia de a insusi lantul.

Inca nu s-a solutionat dosarul dar ma astept la art. 18 ind. 1, cu toate ca nu mi se pare corect ca la astfel de fape membrii familiei sa fie favorizati.
Fapta fiind savarsita intr-o alimentara (loc public), consider ca nora poate solicita si despagubiri morale.

gabriel85

Post by gabriel85 » 22 Mar 2009, 16:06

daca sotii nu s-au despartit decat in fapt si tinand cont cat dureaza un dosar pana ajunge in instanta, daca va ajunge, domn procoror va face o impacare, pe 10 h din cpp, asa ca la romani..ca deh, certuri in familie sunt tot timpul....

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests