obligatie sau datorie

Familiei
Post Reply
selena

obligatie sau datorie

Post by selena » 06 Jan 2009, 13:50

Am o hotarare de plata pensiei de intretinere minori in functie de salariu mediu pe economie.Fostul sot( nu suntem divortati) imi plateste doar 100 ron pe luna pentru minora si asta cu insistente in fiecare luna motivand ca nu are de unde mai mult.Nu are un contract de munca lucreza la "negru " sa spun are o autorizatie de prestari servicii (instalatii) deci finantele nu poate sti cate lucrari contacteaza el pe luna. Din surse sigure am aflat ca banii nu-i lipsesc si totusi el nu-mi trimite mai mult suntem despartiti de 7 ani stam in orase diferite.Cui ar trebui sa ma adresez pentru a-l obliga la datoria legala de intrtinere? Sau cum pot afla daca lucreaza cu conventie de lucru? va rog sa ma ajutati cu un raspuns in acest sens?

MedEx

Post by MedEx » 06 Jan 2009, 13:59

Te poti adresa unei societati de detectivi particulari pentru a afla locul de munca.Dupa ce obtii noua adeverinta cu salariul te adresezi unui avocat pentru a-l da in judecata pe fostul sot.
Alta solutie nu ai! va plati in functie de dovezile pe care le aduci!

selena

buna ziua!

Post by selena » 07 Jan 2009, 11:24

multumesc de ajutor! imi este greu sa ajung la un detectiv particular crede-ma ca stau cu chirie si salariul meu nu-mi permite iar fata e clasa a-9-a cheltuieli sunt pe masura.Dar as vrea sa stiu daca il pot da in judecata pentru ca nu plateste suma exacta conform cu hotararea judecatoreasca de incredintare si obligare de plata a pensiei de intretinere in functie de salariu mediu pe economie. Ar fi mai mult de cat imi da el pe luna adica in loc de 100ron ar trebui sa-mi dea 135ron din cate stiu e o patrime pentru un copil.

MedEx

Post by MedEx » 07 Jan 2009, 17:19

da poti sa faci plangere penala.

selena

raspuns

Post by selena » 14 Jan 2009, 08:52

multumesc de ajutor

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests