Intampinare

Discutii privind procedura civila
Post Reply
mariusbalan2003

Intampinare

Post by mariusbalan2003 » 14 Nov 2008, 13:38

Personal sunt intimat intr-un actiune civila prin care partea parata cere despagubiri la 170 membrii cooperatori, in valoare de 600 de milioane de lei vechi pentru o decizie a Adunarii generale de demitere din functie.
Actiunea de demitere a fost atatcata in justitie pentru care persoana parata a castigat repunerea in functie si despagubiri de judecata. Societatea Cooperatista le-a acordat aceste despagubiri, din patrimoniul membrilor cooperatori. Fiind la conducerea acestei societati, persoana parata a initiat o actiune in justitie prin care membrii cooperatori ( 170 la numar ) este nevoita sa plateasca aceste despagubiri date persoanei parate, societatii cooperatiste. De fapt, se ia din patrimoniul membriilor cooperatori de doua ori plata acestor despagubiri, prin faptul ca prima oara s-a dat din beneficiile societatii cooperatiste, beneficii care trebuia sa ia forma platii de dividende, iar a doua oara se cere in instanta plata acestor despagubiri, de catre membrii cooperatori.
Intre timp societatea cooperatista s-a desfintat si bunurile au fost preluate intr-o alta forma de o alta societate cooperatista ( prin noua legea a cooperatiei ).
In perioada cand a avut loc adunarea generala, eu nu eram angajat al acelei societati si nici membru cooperator activ ( doar membrii cooperatori activi aveau dreptul de decizie in adunarea generala, conform statutului societatii si Legii cooperatiste). Dovada ca nu eam angajat, este cartea de munca.
Acum, sunt intimat in instanta cu ceilalti membrii cooperatori activi, pentru plata de despagubiri. Am primit o adresa ca trebuie sa fac intampinare.
Ce trebuie sa fac eu acuma ? - invatati-ma de bine.
Exista cineva ce poate sa-mi dea o povata buna? luati-o ca pe o provocare profesionala.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests