concilierea directa

Discutii privind procedura civila
Post Reply
incepator

concilierea directa

Post by incepator » 17 Sep 2007, 10:32

Cred ca am dat-o in bara cu privire la concilierea directa. Am chemat parata la conciliere pe data de 26.03.2007 , aceasta primind notificarea pe 27.02.2007 .
In intampinarea formulata de parata aceasta invoca " exceptia prematuritatii actiunii . Nu s-au respectat dispozitiile procedurale cu privire la concilierea directa . Actiunea este inadmisibila , conform art. 109 alin. 2 cod proc. civ. - Nu s-au respectat cele 30 zile , in realitate 32 zile libere ".
Cum sa procedez?
De asemenea mai am alt proces , primul termen fiind pe 11 octombrie , cu aceeasi problema .
Dati-mi si mie un sfat ca nu stiu cum sa o scot la capat , nu uitati ca sunt incepator.
Multumesc.

kynes

Post by kynes » 17 Sep 2007, 10:58

Din ce ai scris rezulta ca ai facut bine concilierea. Potrivit art. 720/1 C.p.c., "data convocarii pentru conciliere nu se va fixa mai devreme de 15 zile de la data primirii actelor comunicate potrivit alin. 2", deci trebuie sa treaca 15 zile de la primirea convocarii si pana la termenul fixat pentru conciliere, iar nu 30.
Termenul de 30 de zile are in vedere perioada care trebuie sa treaca de la primirea convocarii la conciliere (careia parata nu i-a dat curs) si pana la introducerea cererii de chemare in judecata. Daca zici ca primul termen e in octombrie, rezulta ca ai introdus cererea cu mult dupa expirarea celor 30 de zile, deci totul e OK.
Nu-ti face probleme, cere respingerea exceptiei, oricum instanta o sa-si dea seama si singura ca parata bate campii...

serafim

Post by serafim » 17 Sep 2007, 11:27

depune la termen invitatia/notificarea la conciliere directa daca nu ai depus-o odata cu cererea de chemare in judecata

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 8 guests