Un scurt extras din sentinta civila 4751/2008 pronuntata de Judecatoria Deva in Dosarul nr. 03751/221/2007.
"In speţă, faţã de textele de lege mai sus citate, instanţa constată că Municipiul Deva, fiind entitatea cu personalitate juridică, chiar dacă în art. 22 din O.G. nr. 43/1997 se menţionează cã administraarea drumurilor de interes local se asigură de consiliile locale, judecarea acţiunii doar în contradictoriu cu aceasta entitate, fără personalitate juridică, deci fără patrimoniu, ar putea avea consecinte nefavorabile pentru reclamanta, într-o eventuala procedura ulterioara de punere în executare silitã.
In plus instanta constata cã practica judiciara este neunitara cu privire la entitatea care trebuie sa stea în judecata în cazurile în care obligaţiile legale sau convenţionale revin consiliilor locale.
Cum orice persoana, fizicã sau juridica are dreptul la judecata echitabila şi într-un termen rezonabil, iar procedurile judiciare se finalizeaza doar la momentul punerii în executare, se impune ca hotãrârile sã fie date într-o formã care sã nu complice lucrurile în etapa executãrii silite.
In plus, este de domeniul evidenţei cã în realitate Municipiul Deva si Consiliul Local Deva nu sunt douã entitãţi distincte dar, datoritã redactarilor confuze din legislaţie, s-a ajuns în situaţia ca şi practica judiciara sã fie neunitara, ceea ce creeaza mari dificultãţi celor care se vad nevoiţi sã-şi valorifice pretenţiile pe cale judiciara împotriva unitãţilor administrativ teritoriale.
In concluzie, în speţã are calitate procesualã Municipiul Deva reprezentat prin primar care a fost citat conform prevederilor art. 87 pct. 1 din Codul de procedură civilã la sediul Consiliului Local Deva, entitate fãrã personalitate juridicã.
Faţã de prevederile art. 22 din O.G. nr. 43/1997 şi ţinând cont şi de faptul ca practica judiciara este neunitara, pentru a evita insa orice posibile complicaţii cu ocazia unei eventuale executari silite, hotãrârea va fi pronunţatã şi în contradictoriu cu Consiliul Local Deva. "
http://sonia-cososchi.blogspot.com/2009 ... tarea.html