Daune materiale pentru pagube produse de Electrica

Ce vreti sa mai vedeti pe acest sit?
biscuitul

Daune materiale pentru pagube produse de Electrica

Post by biscuitul » 26 Jun 2007, 14:08

Salut! Firma mea a suferit pagube materiale in urma intreruperii fara preaviz a energiei electrice de catre S.C. Electrica. Ma poate ajuta cineva cu spete in care Electrica era obligata la plata de daune materiale in folosul societatilor comerciale pagubite?
Va multumesc!

kinga

Post by kinga » 26 Jun 2007, 14:10

citeste mai bine contractul cu electrica..sa vezi ce scrie de intreruperi.... :mrgreen: :mrgreen:

biscuitul

Post by biscuitul » 27 Jun 2007, 11:09

Revin cu rugamintea pentru toti colegii care au cunostinta despre spete privind daune platite de Electrica societatilor comerciale in urma intreruperii energiei electrice fara preaviz sa-mi dea de stire.
Va multumesc!

kinga

Post by kinga » 27 Jun 2007, 12:35

Limitarea sau intreruperea alimentarii


Art. 44. - (1) Operatorul de distributie este indreptatit sa intrerupa alimentarea cu energie electrica in urmatoarele situatii:
a) cand se pericliteaza viata, sanatatea oamenilor ori integritatea bunurilor materiale;
b) pentru prevenirea sau limitarea extinderii avariilor in echipamentele energetice, in zone de retea electrica sau la nivelul intregului Sistem electroenergetic national;
c) pentru executarea unor manevre sau lucrari care nu se pot efectua fara intreruperi.
(2) Operatorul de distributie este obligat sa anunte utilizatorii afectati de intreruperile planificate, respectiv pe furnizorii acestora, in modul stabilit prin contracte si sa comunice durata planificata pentru intreruperile necesare executarii unor lucrari de intretinere si reparatii.
(3) Operatorul de distributie raspunde pentru daunele cauzate utilizatorilor din culpa sa.
(4) Prin regulamentul de furnizare se stabilesc conditiile in care, in situatii exceptionale, se poate limita sau intrerupe alimentarea cu energie electrica a consumatorilor.


Ti-am zas sa citesti si legea energiei electrice...
si daca gasesti o speta ,.... una singura in care electrica a platit daune.. neaparat sa postezi pe for.. :mrgreen:

biscuitul

Post by biscuitul » 27 Jun 2007, 13:09

Da, Kinga, iar prin punctul "c" ei acopera practic toate situatiile posibile:
c) pentru executarea unor manevre sau lucrari care nu se pot efectua fara intreruperi.
De aceea caut un precedent judiciar cat de mic...

kinga

Post by kinga » 27 Jun 2007, 13:21

dap..asta era ideea..deci partea cu culpa este frumoasa... dar ei never ever nu sunt in culpa :mrgreen: :mrgreen:

kinga

Post by kinga » 27 Jun 2007, 15:50

uite ce am gasit pe site-ul anre :mrgreen: :mrgreen:
e
xtras din contract....

Art. 20. (1) Pentru intreruperile in furnizarea energiei electrice, care depasesc limitele gradului de siguranta prevazut in Anexa nr.7 la contract si ale caror cauze s au identificat a fi din culpa furnizorului, acesta va plati despagubiri pentru daunele dovedite de consumator.
(2) Despagubirea nu va depasi, per intrerupere si in limita prejudiciului suferit de consumator, contravaloarea energiei electrice furnizate in cursul unei zile medii, ziua medie fiind stabilita pe baza ultimei citiri. Pentru intreruperile din aceeasi zi, suma despagubirilor nu va depasi de doua ori pretul energiei electrice furnizate in cursul unei zile medii.
(3) In cazul intreruperilor cauzate cu rea vointa, sau datorate unor erori umane grave in exploatarea retelelor de alimentare, nu se mai aplica limitarea despagubirilor prevazuta la alin.2.
(4) Neindeplinirea de catre consumator a obligatiilor prevazute la art.12 lit. b) si c) determina, implicit, riscul consumatorului de a primi o despagubire limitata.

Art. 21. (1) Pentru energia electrica furnizata pe o durata mai mare de 30 de minute consecutive, cu o tensiune in afara limitelor prevazute de reglementarile in vigoare, la cererea scrisa a consumatorului depusa in termen de 5 zile lucratoare de la producerea evenimentului, furnizorul va acorda o reducere tarinfara pentru energia electrica furnizata cu abaterile mentionate, de _______ %. Se recomanda valoarea de 12,5 %.
(2) Furnizorul este exonerat de raspundere pentru cresterea tensiunii peste limitele prevazute in reglementarile in vigoare, in cazul in care abaterile au avut drept cauza livrarea de putere reacntiva de catre consumator in retelele furnizorului, fara ca acesta din urma sa fi aprobat acest regim.
(3) Reducerile tarifare mentionate in articolul precedent se acorda numai in situatia in care in perioada de consurn respectiva consumatorul s a incadrat in puterile prevazute in contract si a realizat un factor de putere mai mare sau egal cu 0,92.

Art. 22. Pentru energia electrica furnizata pe o durata mai mare de 30 de minute consecutive, cu o frecventa in afara limitelor prevazute de reglementarile in vigoare, la cererea scrisa a consumatorului depusa in termen de 5 zile lucratoare de la producerea evenimentului, furnizorul va acorda o reducere tarinfara pentru energia electrica furnizata cu abaterile mentionate, de _______ %. Se recomanda valoarea de 12,5 %.

Art. 23. (1) Furnizorul nu raspunde fata de consumator pentru intreruperea furnizarii enerngiei electrice sau pentru calitatea energiei electrice furnizate, in cazul unor calamitati sau al unor fenomene ale naturii care au avut o intensitate mai mare decat cele prevazute in prescriptiile de proiectare.
(2) De asemenea, furnizorul nu raspunde pentru intreruperile cauzate de consumator.

biscuitul

Post by biscuitul » 27 Jun 2007, 16:03

"Despagubirea nu va depasi, per intrerupere si in limita prejudiciului suferit de consumator, contravaloarea energiei electrice furnizate in cursul unei zile medii, ziua medie fiind stabilita pe baza ultimei citiri. Pentru intreruperile din aceeasi zi, suma despagubirilor nu va depasi de doua ori pretul energiei electrice furnizate in cursul unei zile medii"

Se compara valoarea energiei electrice furnizate in cursul unei zile medii cu pagubele provocate prin deteriorarea unor utilaje si distrugerea materiei prime aflate in procesul de fabricatie cu repercusiun grave asupra produsului finit?

Cred ca toti consumatorii ar trebui sa aduca amendamente substantiale contractelor cu Electrica, altfel ei vor castiga mereu.

valic

Post by valic » 28 Jun 2007, 23:06

Se vorbeste de un proces colectiv impotriva Electrica, dar nu am vazut nimic pana acum.Pagube au fost si au sa mai fie, dar raspunderea directa e greu de demonstrat. :( :mrgreen:

biscuitul

Post by biscuitul » 29 Jun 2007, 09:10

Iti multumesc pentru informatie, Valic.
Intr-adevar, constituirea unui front comun impotriva abuzurilor comise de Electrica ar fi de-a dreptul salutara.
Tine-ma te rog la curent cu orice noutate privind acest subiect.

serafim

Post by serafim » 09 Jul 2007, 13:03

am citit prin presa parca Vineri ? ca electrica va plati despagubiri pt. aparatele "arse" din cauza intreruperilor bruste de curent practic a fluctuatiilor de curent, dar acest lucru va trebui DOVEDIT !!!
intrebare
CUM ???? :-P :mrgreen:

kinga

Post by kinga » 09 Jul 2007, 14:09

pentru consumatori persoane fizice sunt alte reglementari...

serafim

Post by serafim » 09 Jul 2007, 22:59

:grin: eu vorbeam "in general "

biscuitul

Post by biscuitul » 11 Jul 2007, 09:08

Ma bucur mult ca nu ati abandonat subiectul. Dupa concilierea directa cu Electrica am sa va spun la ce concluzii am ajuns.

dasefx

Post by dasefx » 11 Jul 2007, 10:19

serafim wrote:am citit prin presa parca Vineri ? ca electrica va plati despagubiri pt. aparatele "arse" din cauza intreruperilor bruste de curent practic a fluctuatiilor de curent, dar acest lucru va trebui DOVEDIT !!!
intrebare
CUM ???? :-P :mrgreen:
Poate este posibil ca printr-o expertiza tehnica sa se determine ca defectiunile au fost provocate de fluctuatii de curent.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests