Conditii la trecerea frontierei(vama)

Discutii privind Dreptul Vamal
CB

Conditii la trecerea frontierei(vama)

Post by CB » 22 May 2007, 13:58

As dori sa aflu ce reglementari exista in privinta trecerii frontierei (inspre Romania),in privinta valutei ce urmeaza a fi introdusa in tara (numerar)de catre o persoana fizica, cetatean roman ,cu resedinta permanenta in afara.(In afara UE) .Multumesc anticipat.

judge

Post by judge » 27 May 2007, 13:44

Stiam ceva de 10.000 Euro dar nu mai sunt asa sigur. In ce tara din afara UE te referi? SUA?

CB

Post by CB » 30 May 2007, 13:29

Este vorba despre un cetatean roman cu domiciliul legal in SUA, care are drept de lucru in aceasta tara: dupa multi ani de munca in SUA revine in Ro cu gandul sa cumpere ceva(proprietati) aici,deci are nevoie de o suma mai mare de 10 000 euro(pentru uz personal + eventual cumparare de locuinta).Intrebare:poate fi restrictionat acest cetatean ,in privinta sumei introduse in numerar ,in Ro?Daca da, in baza carei legi?Cine a stabilit acest plafon pentru persoane (nerezidenti in Ro) ,ma refer aici la suma pe care ai mentionat-o, adica 10000 euro si cine are obligatia de a stabili cati bani aduce in tara o persoana fizica ?

mihdoi

Post by mihdoi » 10 Aug 2007, 21:22

Referitor la conditii trecere frontiera, as avea o intrebare.... mai delicata.
Datele problemei:
Sunt la a doua casatorie si am o fetita(6ani).
Din prima casatorie am un baiat(17 ani) care este in ingrijirea mamei.
Toata lumea are acelasi nume, sa zicem X.
Toti au pasapoarte, cu exceptia fetitei care este trecuta in cel al mamei si al tatalui.
Urmeaza ca eu, sotia, fetita si baiatul sa plecam in concediu in strainatate.
stiu ca LEGAL imi trebuie pentru baiat consimtamantul mamei autentificat la notar.
DAR:
Am observat ca in pasaport nu sunt trecute numele mamei si al tatalui!
Avand in vedere ca numele de familie este X, mai este neaparat necesara acea... hartie ? (stiu ca in cazul unui control "la sange"... - dar nu se pune)
Stiu ca pot trece frontiera cu CI, dar pot sa driblez daca tot avem pasapoarte si ne cheama X ?
Mai fac si eu o mica economie...(rog notarii sa nu se supere) :oops:
Si oricum ma voi intoarce, ca nu am facut "gauri" de milioane ca sa imi pot permite sa raman in tarile calde. :mrgreen:
Multumesc anticipat binevoitorilor ce vor dori sa raspunda.

agenda

Post by agenda » 10 Aug 2007, 21:43

Instructiuni
din 30/01/2004 privind importul si exportul fizic de instrumente de plata sub forma de numerar Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 117 din 10/02/2004 Actul a intrat in vigoare la data de 10 februarie 2004

Art. 2. - Persoanele fizice pot introduce sau scoate in/din Romania sume in valuta efectiva, fiind obligate sa declare autoritatilor vamale romane sumele in valuta efectiva aflate asupra, lor care depasesc echivalentul a 10.000 euro/persoana/calatorie.

Actul a fost abrogat de Regulament nr. 4/2005 la data de 11 aprilie 2005

ezi ce spune regulamentul modificat.
poate te ajuta.

agenda

Post by agenda » 10 Aug 2007, 22:00

oooups :grin: se pare ca am raspuns unei intrebari din luna mai!
la intrebarea actuala nu am de gand sa raspund!

mihdoi

Post by mihdoi » 10 Aug 2007, 22:14

Agenda
nici pe private nu pot primi raspuns?

axion

Post by axion » 10 Aug 2007, 22:19

Iti raspund eu, nicio grija:
Da, nu sunt probleme la trecerea frontierei, treci cu incredere.
Inteleg economia, dar daca vrei sa faci niste bani, la intoarcere poti sa pui in chilotei la copii niscaiva "prafuri", se castiga bine si nu sunt riscuri.

axion

Post by axion » 10 Aug 2007, 22:26

Asculta, Hagi Tudose, si cum iti duci familia in strainatate: pe jos?
Am auzit de zgarciti, insa tu esti...
Si, precis, cunosti pretul actului notarial, deh, e scump...

mihdoi

Post by mihdoi » 10 Aug 2007, 22:28

axion,
economia stiu ca este de 100 si ceva de lei dnastia noi, si ca acolo reprezinta poate o placinta fara branza dar incerc sa cred ca ai glumit cu cel de al 2-lea sfat. Una din calitatile mele (poate prea putine) : simtul umorului.

mihdoi

Post by mihdoi » 10 Aug 2007, 22:32

Si poate ai mai auzit de pierdere de timp.
Din pct meu de vedere este inutila aceasta hartie. DnAIA INTREB NU DE ECONOMIE.
Nu te pripi in aprecieri!

axion

Post by axion » 10 Aug 2007, 22:33

Am observat ca-ti lipseste simtul umorului dupa nick: probabil, vorbesti si in numele sotiei, inca o mica economie. Iar ceea ce am postat reprezinta si ceea ce gandesc; cat despre "amenintarea" ta, destul de voalata, nu mai pot! O sa-mi iei caii de bicicleta, Hagi?

Inchei, dar nu pot sa nu te intreb: uneori, dar numai uneori, nu ti-e scarba de tine?

mihdoi

Post by mihdoi » 10 Aug 2007, 22:35

esti off topic

mihdoi

Post by mihdoi » 10 Aug 2007, 22:41

cand mi se face scarba, imi vine sa vars... pe cei ca tine

axion

Post by axion » 11 Aug 2007, 10:00

Pentru moderator:
Imi cer scuze pentru iesirea de aseara, ora tarzie si subiectul a determinat o lipsa de autocontrol. Scuze.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests