abc VIZIUNEA MEA de Mihnea Stoica

Examene, rezultate, pareri, etc
Post Reply
mihneastoica

abc VIZIUNEA MEA de Mihnea Stoica

Post by mihneastoica » 14 Apr 2007, 05:32

Viziunea mea



O numesc viziune nu ca sa il plagiez pe Martin Luther King, ci ca sa ii subliniez caracterul apropiat de utopic. Probabilitatea ca viziunea mea sa se transforme in cotidian este redusa, insa tot cred ca merita un angajament pe termen lung in sustinerea sa.

Imaginati-va o structura in care colegialitatea, manifestata sub toate aspectele, este suverana.

Imaginati-va o structura in care ideea de progres nu se impiedica in interese meschine.

Imaginati-va o structura in care candidatii ar numi "calitate" nicidecum "DEMNITATE" pozitiile de consilier, prodecan sau decan.

Imaginati-va o structura in care initiativele semenilor nu sunt ingradite de norme artificiale de competenta care ocrotesc suficienta conducerii in detrimentul colegialitatii.

Imaginati-va o structura in care alesii nostri nu s-ar campona in norme de competenta ci ar imbratisa ideile progresiste, fara a deosebi dupa calitatea autorului lor, coleg egal in drepturi.

Imaginati-va o structura in care calitatea de consilier sau de decan nu ar fi convenabila sau in orice alt mod lucrativa, ci ar constitui numai o recunoastere morala din partea semenilor care impune cel putin o obligatie morala fata de confrati.

Imaginati-va ca aceasta ar putea fi Barou Bucuresti.

As putea fi numit un visator, insa cred ca nu sunt singurul care promovez aceasta utopie si mai cred ca aceasta merita a fi sustinuta. Concret, nu cred ca schimbari de mentalitate de o asemenea anvergura se pot produce in termen scurt, dar cred ca orice initiativa in acest sens ar constitui un progres semnificativ

Apelul meu catre domniile voastre ar putea fi lesne catalogat drept patetism (sincer, asa l-as denumi rautacios daca ar fi promovat de altul).

Totusi, cred ca respectand obligatiile de rezultat pe care mi le-am asumat in cursul campaniei, pentru CALITATEA de consilier, voi putea imprima o conduita similara si altor reprezentanti ai nostri, macar sub conditionmarea concurentei electorale.

In acest scop am promis ca, in ipoteza in care as fi ales in calitate de consilier:

1. Voi oragniza intalniri periodice (de ex. la fiecare 60 de zile) in spatiile Baroului cu toti avocatii interesati, care sa aibe drept obiect fie ameliorarea functionarii resortului in care as functiona, fie adoptarea unor Hotarari ale Consiliului Baroului

Dupa organizarea mai multor intalniri, sunt convins ca multi dintre consilieri vor proceda in mod similar, contribuind astfel la descentralizarea efectiva a initiativei decizionale;

2. Voi prelua in mod informal sesizarile Consiliului Baroului formulate de domnia voastra, colectandu-le intr-o mapa pe care o voi purta in permanenta asupra mea, in servieta, si aducandu-le pe toate (inclusiv cele pe care nu mi le insusesc) la cunostinta Consiliului Baroului

In masura in care si alti reprezentanti isi vor insusi aceasta practica, initiativele domniilor voastre nu vor mai fi descurajate ori nu vor mai pieri in birocratia si formalismul curent;

3. Voi cere eliberarea unei copii a procesului verbal al fiecarei sedinte a Consiliului Baroului si o voi publica, impreuna cu indemnizatia primita in calitate de consilier

In acest mod, Adunarile Generale vor putea adopta decizii intr-adevar intemeiate in privinta revocarii decanului sau a consiliului baroului ori cu privire la votarea unor reprezentanti autentici (evaluati pe baza prestatiei din cursul intregului mandat, nu pe baza unor promisiuni electorale) la urmatoarele alegeri;

4. Voi invita autorii sesizarilor sa isi sustina initiativele in fata consiliului baroului;

In acest mod, sper sa determin consiliul baroului sa invite la dezbateri colegii specializati in domeniul obiectului sesizarii, care sa isi prezinte argumentele pro si contra, asigurand astfel temeinicie hotararilor adoptate printr-o autentica competenta profesionala (in sens propriu), nu prin competenta materiala a organelor de conducere instituita de reglementarile legale in vigoare.


Personal, am convingerea ca aceste demersuri vor produce efecte care vor profita interegului nostru corp profesional. In acest scop, voi sustine aceste teorii in fata celor ce vor dobandi calitatea de consilier, chiar si daca nu voi fi ales.

Astfel, fie continuarea, fie reconceperea unei reforme a baroului vor dobandi legitimitate numai prin cooptarea si consultarea confratilor in mod obiectiv competenti in procesul decizional dat in competenta materiala a organelor de conducere ale baroului.

In concluzie, va rog ca luni sa alegeti colegii pe care ii veti considera in mod autentic reprezentativi si care vor proceda la desacralizarea organelor de conducere si descentralizarea initiativei si procesului decizional.

Va multumesc,

Mihnea Stoica, pozitia 39 pe lista

valic

Post by valic » 14 Apr 2007, 10:08

Curat utopie, monser!

innuenda

Post by innuenda » 14 Apr 2007, 16:45

Draga valic, hai sa nu plecam de pe pozitia asta, de neincredere intr-o posibila schimbare de mentalitate la nivelul profesiei. Eu sunt sigura ca, desi Mihnea este cel care a folosit cuvantul utopie primul, el chiar crede ca poate schimba ceva, ORICE, din lunga lista a lucrurilor care nu-s in regula in actuala maniera de conducere a Baroului Bucuresti. Ca poate converti utopia in realitate. Altfel, nu ar candida pentru calitatea de consilier in B-B.
A spus foarte bine Mihnea ca nu trebuie sa faca el totul, dar de undeva trebuie inceput si poate, prin contaminare, din admiratie sau din invidie ii vor urma exemplul si alti consilieri. Nici nu trebuie sa fie "in gasca" cu nimeni din Consiliul ala. Spun asta pentru ca am auzit pareri de genul "ce poate sa faca un singur om?...o sa I se puna de-a curmezisul ceilalti consilieri si nu va mai putea face nimic". Ei bine, dupa acest ultim mesaj a raspuns si la temerea asta. A spus :"Iata lucrurile pe care le pot face in calitate de consilier si singur !" Si nu mi s-a mai parut catusi de putin poet la capitolul asta (nu ca ar fi ceva rau in a fi poet), ci foarte pragmatic.
Oricum, mi se pare extraordinar si simplul fapt ca un candidat la calitatea de consilier are o astfel de "viziune" corecta, de confraternitate, de transparenta&...etc..ca are bunavointa sa spuna lucrurilor pe nume, sa arate cum ar trebui sa fie profesia asta de avocat si nu este. Nu mi s-a parut patetic deloc (dar poate sunt eu insami o exaltata).
Ceea ce ma revolta pe mine, desi nu ma mira, este absenteismul corpului profesional de la alegeri, absenteism plecat, probabil, din crunta dezamagire..care se reitereaza o data la 4 ani.
Si iarasi ma revolta aperenta asta de disolutie a puterii reale pe care o au avocatii de a face ca lucrurile sa se intample. Nu stiu cum de putem gasi solutii pentru cele mai disperate cauze ale clientilor nostri, solutii de care ne mandrim, dar nu suntem in stare sa amendam eficient deficientele profesiei. Daca vom considera utopice orice incercari de a schimba lucrurile in bine, nici nu vom misca nimic din incremenirea asta in care a ramas profesia de avocat. De aceea va spun: veniti luni, pe 16 aprilie, la votare. Fiti mai implicati, creditati pe unul dintre candidati, care vi se pare voua ca gandeste pe gustul vostru si dati-i un vot de incredere. Nu mai fiti spectatori la istoria propriei profesii si, mai ales, nu mai fiti sceptici. Scepticismul e o non-atitudine!

valic

Post by valic » 16 Apr 2007, 15:09

:floare: si scuza-ma, dar scepticismul este a doua mea natura, in rest ii doresc succes!

cibela

Post by cibela » 03 May 2007, 08:08

Innuenda wrote:Draga valic, hai sa nu plecam de pe pozitia asta, de neincredere intr-o posibila schimbare de mentalitate la nivelul profesiei. Eu sunt sigura ca, desi Mihnea este cel care a folosit cuvantul utopie primul, el chiar crede ca poate schimba ceva, ORICE, din lunga lista a lucrurilor care nu-s in regula in actuala maniera de conducere a Baroului Bucuresti. Ca poate converti utopia in realitate. Altfel, nu ar candida pentru calitatea de consilier in B-B.
A spus foarte bine Mihnea ca nu trebuie sa faca el totul, dar de undeva trebuie inceput si poate, prin contaminare, din admiratie sau din invidie ii vor urma exemplul si alti consilieri. Nici nu trebuie sa fie "in gasca" cu nimeni din Consiliul ala. Spun asta pentru ca am auzit pareri de genul "ce poate sa faca un singur om?...o sa I se puna de-a curmezisul ceilalti consilieri si nu va mai putea face nimic". Ei bine, dupa acest ultim mesaj a raspuns si la temerea asta. A spus :"Iata lucrurile pe care le pot face in calitate de consilier si singur !" Si nu mi s-a mai parut catusi de putin poet la capitolul asta (nu ca ar fi ceva rau in a fi poet), ci foarte pragmatic.
Oricum, mi se pare extraordinar si simplul fapt ca un candidat la calitatea de consilier are o astfel de "viziune" corecta, de confraternitate, de transparenta&...etc..ca are bunavointa sa spuna lucrurilor pe nume, sa arate cum ar trebui sa fie profesia asta de avocat si nu este. Nu mi s-a parut patetic deloc (dar poate sunt eu insami o exaltata).
Ceea ce ma revolta pe mine, desi nu ma mira, este absenteismul corpului profesional de la alegeri, absenteism plecat, probabil, din crunta dezamagire..care se reitereaza o data la 4 ani.
Si iarasi ma revolta aperenta asta de disolutie a puterii reale pe care o au avocatii de a face ca lucrurile sa se intample. Nu stiu cum de putem gasi solutii pentru cele mai disperate cauze ale clientilor nostri, solutii de care ne mandrim, dar nu suntem in stare sa amendam eficient deficientele profesiei. Daca vom considera utopice orice incercari de a schimba lucrurile in bine, nici nu vom misca nimic din incremenirea asta in care a ramas profesia de avocat. De aceea va spun: veniti luni, pe 16 aprilie, la votare. Fiti mai implicati, creditati pe unul dintre candidati, care vi se pare voua ca gandeste pe gustul vostru si dati-i un vot de incredere. Nu mai fiti spectatori la istoria propriei profesii si, mai ales, nu mai fiti sceptici. Scepticismul e o non-atitudine!
Rar, foarte rar mai intalnesti un spirit viu.
Si daca-l intalnesti, nu poti sa nu te opresti si sa nu-l saluti.
Innuenda, younre precious! :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests