calcul termen intampinare

Discutii privind procedura civila
bog28

calcul termen intampinare

Post by bog28 » 21 Mar 2007, 20:47

daca termenul de judecata e 30.03.2007

care ultima zi in care trebuie depusa intampinarea si de ce :grin: ?

cum calculati ?

observer

Post by observer » 22 Mar 2007, 09:46

23/03/2007

114 indice 1 + 101 cpc

bog28

Post by bog28 » 22 Mar 2007, 14:21

5 libere de pe 30 inseamna: 29, 28, 27, 26, 25 :arrow: 24, dar 24 e sambata, deci nelucrator ???? :arrow: 23

la mine merge Oficiul Postal nr.1 si sambata !!! :grin: :mrgreen:

minodora

Post by minodora » 22 Mar 2007, 16:17

Eu am depus intampinare si in ziua in care am avut termen.

jojo

Post by jojo » 22 Mar 2007, 20:33

Si eu. La noi asta e regula, nimeni nu se opune si daca e cazul, solicitam termen pt. a studia intampinarea.

norocel

Post by norocel » 23 Mar 2007, 07:04

Daca nu depui intampinare in termen, nu decazi decat din dreptul de a ridica exceptii relative si de a propune probe, asa ca daca nu te intereseaza aspectele astea atunci poti depune intampinarea cand vrei dar nu exista nici un text din procedura care sa permita acordarea unui termen pentru studiul intampinarii.

paisie

Post by paisie » 23 Mar 2007, 10:10

exista ideea e ca intampinarea se depune cu 5 zile inainte de termenul de judecata, ea trebuie comunicata reclamantului, cum procedura de citare a reclamantului incepe cu mult inainte de cele 5 zile logic e ca intampinarea se comunica reclamantului la termenul de judecata urmator depunerii la care se prezinta si se acorda un termen pentru studierea intampinarii, sau daca nu se prezinta reclamantul, se acorda un termen pentru comunicarea intampinarii.

minodora

Post by minodora » 23 Mar 2007, 15:26

Norocel eu stiu ca nu decazi din nimic.

mihai_ielciu

Post by mihai_ielciu » 23 Mar 2007, 16:46

In primul rand nu exista "o idee" a depunerii intampinari cu 5 zile inainte de termen asa cum am vazut scris mai jos, ci exista texte de lege care te obliga la acest lucru, nu "o idee".
Sa analizam prima data textele de lege incidente :
art. 114 ind 1 alin. 2 "obligatia de a depune intampinare pana cel mai tarziu cu 5 zile inainte de termen"
art. 103 "neindeplinirea oricariu alt act de procedura in termenul legal atrage decaderea"
art. 136 "exceptiile de procedura care nu au fost propuse pana in conditiile art. 115 si 132, nu vor mai putea fi invocate in cursul judecatii, afara de cele de orine publica"
art. 138 "Dovezile care nu au fost cerute in in conditiile art. 112, 115 si 132 nu vor mai putea fi invocate in cursul instantei" (cu exceptia cazurilor prevazute"

Deci, din punctul meu de vedere, in cazul in care nu se depune intampinare cu cel putin 5 zile inainte de termen, ci se depune intampinarea spre exemplu la termen, solutia ar trebui sa fie urmatoarea :
1)instanta sa constate paratul decazut din dreptul de depune intampinare, conform art. 114 coroborat cu 103
2)sa primeasca actul intitulat "intampinare" si sa il recalifice ca fiind eventual "note scrise" - rol activ
3) sa constate ca paratul este decazut din dreptul de a invoca exceptii de procedura de ordine privata (exceptii relative) - 136
4) sa constate ca paratul este decazut din dreotul de a propune probe, cu exceptua celor prevazute la art. 138 pct. 2-4. - 138

Personal nu am intalnit niciodat in practica o astfel de solutie, desi am solicitat de cateva ori. La un complet de judecata foarte strict pe procedura ar trebui sa functioneze. Insa si in acest caz instanta poate dispune din oficiu in virtutea roului activ asupra unor probe de exemplu asupra celor solicitate de parat :) prin intampinarea tardiva.

norocel

Post by norocel » 23 Mar 2007, 17:38

minodora wrote:Norocel eu stiu ca nu decazi din nimic.
Daca ramai la aceeasi parere si dupa ce citesti ce a scris mihai_ielciu, mai discutam dar eu te sfatuiesc sa nu risti.

observer

Post by observer » 23 Mar 2007, 19:57

ar nu exista nici un text din procedura care sa permita acordarea unui termen pentru studiul intampinarii.[quote]

In practica se merge pe 96 cod proc. civila

norocel

Post by norocel » 24 Mar 2007, 10:14

Da, ai dreptate.
Am vazut si eu candva ca la ICCJ, asa se motiva acordarea termenului.
Cred ca m-am exprimat gresit.
Corect era sa spun ca daca intampinarea se depune in sedinta publica, la termenul de judecata, instanta nu este obligata sa dea termen si poate trece la judecata chiar la acel termen.

Fluffy

Post by Fluffy » 24 Mar 2007, 23:20

De multe ori se intamplat sa se lase cauza la ultima strigare pentru a-ti da timp sa studiezi intampinarea...si sa vezi atunci!Cam nasol momentul, mai ales daca ai plecat pe ideea cererii unui termen scurt pentru studierea intampinarii!
Termenele procedurale se calculeaza pe zile libere, nu intra la socoteala nici ziua cand incepe nici cea cand ia sfarsit. Pentru a te lamurii mai bine vezi art. 101 al. (1) C.pr.civ. Daca trimiti prin posta, trimite musai cu confirmare de primire si pastreaza chitanta pe care ti-o da posta!Nu se stie niciodata!

serafim

Post by serafim » 25 Mar 2007, 23:07

Fluffy unde se intampla sa nu se dea termen pt. studiul intampinarii ??? poate in recurs dar nici acolo nu prea..
eu in ..n ...ani nu am vazut asa ceva niciodata si cam circul si prin tara la diverse instante...nu doar in localitatea de domiciliu e prima oara cand aud asta :roll:

minodora

Post by minodora » 26 Mar 2007, 11:30

Norocel wrote:.... mai discutam dar eu te sfatuiesc sa nu risti.

Oups, asta inseamna ca lustruim pistoalele? :-D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests