delegatie gratuita

Examene, rezultate, pareri, etc
Post Reply
assido

delegatie gratuita

Post by assido » 05 Dec 2006, 15:56

Am primit de la barou o delegatie gratuita pe civil, avand ca obiect contestatie la executare, facuta de o persoana care nu mie se pare intreaga. Este facuta peste termen (zice contestatorul ca sotia i-a ascuns titlurile executorii si ca ea a primit si semnat scrisorile recomandate) si priveste amenzi pentru tulburarea linistii publice. Instanta l-a scutit la cererea mea de taxa de timbru, intrucat nu are venituri, insa i-a pus in vedere sa precizeze motivele de fapt si de drept ale contestatiei.
Toate actele de executare au fost legal indeplinite. Cum pot sa-i sustin contestatia in aceste conditii?

alinutzza

Post by alinutzza » 12 Dec 2006, 22:27

Faci si tu ce poti (fara sanse de succes), preiei sustinerile lui si le dai o forma juridica. In final, nimeni nu poate sa-ti reproseze nimic.
In alta ordine de idei, pararea mea :grin: cam 75% din justitiabilii care solicita in civil asistenta juridica gratuita sunt mai mult sau mai putin dereglati mental si actiunile lor sunt inadmisibile, incomprehensibile sau ilizibile...

leustean

Post by leustean » 13 Dec 2006, 09:20

alinutzza wrote:In alta ordine de idei, pararea mea :grin: cam 75% din justitiabilii care solicita in civil asistenta juridica gratuita sunt mai mult sau mai putin dereglati mental si actiunile lor sunt inadmisibile, incomprehensibile sau ilizibile...
si?pana si "dereglatii" au dreptul la asistenta juridica.
legea nu conditioneaza acordarea asistentei de calitatea psihica a beneficiarului.
alinutza, tu esti (bag seama) avocat cu procese grele, ale unor oameni cu ceva stare materiala sau ale unor justitiabili care macar au de unde sa se imprumute.
mai sint si altii care, din nefericire, nu au asemenea posibilitati.
unii sanatosi, altii bolnavi, fie si la cap.
dar totusi, conteaza cum privesti, sau mai exact sa nu privesti din perspectiva aceasta, a sanatatii mintale, fiindca esti avocat, nu medic.
daca esti profesionist, asemenea impedimente nu trebuie sa te afecteze, cel putin in cazul asistentei gratuite, unde nu ai cale de intoarcere.
se stie ca asistenta gratuita nu poate fi refuzata de avocatul desemnat decat pentru motive intemeiate, cand acordarea asistentei este impotriva convingerilor avocatului.
in fine, vezi rolul avocatului intr-o societate si incearca sa asimilezi macar 13% din maretele principii enuntate.
hai ca v-am facut destula morala la aceasta matinala ora a acestei zile de 13.

alinutzza

Post by alinutzza » 13 Dec 2006, 18:30

Multam de morala :razz:
Nu contest in nici un fel necesitatea acordarii unei asistente juridice calificate persoanelor care nu isi permit material sa-si angajeze avocat si nici nu intentionam sa iau in deradere acest aspect. Exprimam o opinie care se baza pe experienta personala si a multor colegi de-ai mei, avand de-a face cu o sumedenie de astfel de actiuni.
Pe baza asistentei juridice gratuite in civil am fost pusa deseori in situatii penibile de-a sustine cereri imposibile (exemplu: cerere de ordonanta presedentiala impotriva unei Asociatii de Proprietari, citez "a se face o sedinta confidentiala de urgenta pentru montarea unui ceas de gaz metan pe cont propriu". Mai era si suparat foarte. A facut 5 cereri de recuzare - la toate termenele - inclusiv a grefierei) ...
Printre "rolurile" pe care le joaca avocatul intr-o societate, ca tot ai amintit de acestea - se numara si acela de a informa clientul cu privire la pertinenta sustinerilor sale si sansele de reusita, ca sa nu mai vorbim de instruirea in plan juridic a acestuia. Cu un reclamant cum am avut eu - ce puteam face? Cand i-am spus ca pretentiile sale (montarea unei coloane de gaz separate pe cheltuiala Asociatiei de Proprietari) nu se poate, mai ca m-a luat la bataie.
Si mai stiu cazuri din acestea...

leustean

Post by leustean » 13 Dec 2006, 20:13

alinutzza wrote: A facut 5 cereri de recuzare - la toate termenele - inclusiv a grefierei) ...
Printre "rolurile" pe care le joaca avocatul intr-o societate, ca tot ai amintit de acestea - se numara si acela de a informa clientul cu privire la pertinenta sustinerilor sale si sansele de reusita, ca sa nu mai vorbim de instruirea in plan juridic a acestuia. Cu un reclamant cum am avut eu - ce puteam face? Cand i-am spus ca pretentiile sale (montarea unei coloane de gaz separate pe cheltuiala Asociatiei de Proprietari) nu se poate, mai ca m-a luat la bataie.
Si mai stiu cazuri din acestea...
Stiu ce vrei sa spui.
Numai ca hai, mai Alinutzza, ca vine craciunul, sa fim mai ingaduitori...
Ia adu-ti tu aminte de lucrurile bune de care ai avut parte in meserie si ai sa vezi ca acestea nu sint decat aspecte care dau culoare, caci altfel iata, nu ai fi capabila sa le relatezi cu umor.

In alta ordine de idei, sa nu confundam ROLUL avocatului INTR-O SOCIETATE cu OBLIGATIILE sale in FATA CLIENTULUI.
Sa privim in ansamblu, care va sa zica.
Chestie de nuanta.
Rolul avocatului intr-o societate este acela de a contribui la promovarea drepturilor, libertatilor, cam ce scrie acolo, la juramant.
Restul sint mijloace prin care se indeplinesc acest rol, aceste idealuri, principii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests