Drept exclusiv

Discutii privind Dreptul Vamal
oana_stroescu

Drept exclusiv

Post by oana_stroescu » 03 Nov 2006, 15:14

Cum poate interveni Vama pentru a proteja un drept exclusiv? Se aplica legea 202/2000? :-(

norocel

Post by norocel » 03 Nov 2006, 16:44

Adica?

oana_stroescu

Post by oana_stroescu » 03 Nov 2006, 16:55

E vorba de o firma care importa produse in Romania in mod exclusiv. Titularul acestui drept poate sa ceara sa-i fie protejat dreptul.Despre asta e vorba.

norocel

Post by norocel » 03 Nov 2006, 17:00

Legea nr. 202/2000 a fost abrogata.

norocel

Post by norocel » 03 Nov 2006, 17:11

oana_stroescu wrote:E vorba de o firma care importa produse in Romania in mod exclusiv. Titularul acestui drept poate sa ceara sa-i fie protejat dreptul.Despre asta e vorba.
Exista vreun act normativ care sa recunoasca acestei societati drepturi speciale sau exclusive?

oana_stroescu

Post by oana_stroescu » 03 Nov 2006, 17:16

Legea 344/2005 pentru asigurarea respectarii drepturilor de proprietate intelectuala la vama. Deci trebuie sa depui la Directia Gen. a Vamilor o cerere de interventie, altfel e posibil sa scape.

oana_stroescu

Post by oana_stroescu » 03 Nov 2006, 17:25

E o firma mare, care si-a deschis si o filiala aici,sa zicem ca se ocupa cu cosmeticele. Si-au inregistrat marca, modelul,designul industrial. Titularul marcii poate sa-si cedeze dr. unui tert sau sa-i acorde o licenta de exploatare. Se mai practica si concesionarea de licenta, unde detinatorul e lasat sa-i utilizeze marca pe un anumit teritoriu/zona.

norocel

Post by norocel » 03 Nov 2006, 17:26

Cand spui "drepturi exclusive" la ce anume te referi?
Eu cand aud expresia asta ma gandesc la regelemntarile in materie de concurenta.
Tu la ce te referi de fapt?

oana_stroescu

Post by oana_stroescu » 03 Nov 2006, 17:38

Raspunsul e mai sus.

norocel

Post by norocel » 03 Nov 2006, 17:45

Drepturile exclusive se nasc numai din lege.
Tu faci trimitere la Legea 344/2005 care nu vad sa reglementeze nici macar la nivel general drepturi exclusive sau speciale.
Incerc sa ghicesc care este intrebarea ta dar nu reusesc pentru ca tu cand spui "drepturi exclusive" te referi la altceva decat ceea ce este definit in legislatia noastra ca incadrandu-se in aceasta categorie.

Banuiesc ca ai pus intrebarea cu scopul de a primi un raspuns.
Daca vrei sa-l primesti, incearca sa dai mai multe amanunte.

oana_stroescu

Post by oana_stroescu » 03 Nov 2006, 18:12

Am facut referire la Legea 344/2005 deoarece aveam nevoie sa stiu cum pot opri legal importul unor produse la vama, deoarece odata intrate in tara nu mai poti face nimic, legislatie in domeniu e putina. E vorba de contrafacere de marca, sunt firme care platesc bani foarte multi pt. a avea exclusivitate. Sunt marci comunitare.Inregistrarea marcii confera titularului sau un drept exclusiv asupra acesteia. Inseamna ca titularul marcii poate cere instantei judecatoresti competente sa interzica tertilor sa foloseasca, in activitatea lor comerciala, fara consimtamantul titularului, semne identice sau asemanatoare cu marca inregistrata.
Daca tot iti place legislatia europeana ia uite aici:Directiva 2004/48/CE; Regulamentul nr. 40/94 din 20 decembrie 1993 privind marca comunitara;Regulamentul nr. 6/2002 din 12 decembrie 2001;etc.

norocel

Post by norocel » 04 Nov 2006, 08:39

UIte ce am inteles eu:

O firma din Romania a incheiat un contract de exploatare exclusiva in Romania a unei anumite marci, cu o firma straina titulara a drepturilor asupra acestei marci.
Firma din Romania este prejudiciata prin faptul ca se importa produse contrafacute care imita marca respectiva.

Am inteles bine, sau sunt tot pe langa subiect? :razz:

oana_stroescu

Post by oana_stroescu » 04 Nov 2006, 12:18

Cam asa ceva.

norocel

Post by norocel » 04 Nov 2006, 12:45

In cazul asta, cred ca situatia ar intra sub incidenta Legii nr. 344/2005 dar, am o nedumerire: de unde poti sti tu ca se importa produse contrafacute, inainte de a fi vamuite?

Scorpion

Post by Scorpion » 04 Nov 2006, 18:42

Nu poate fi obligata vama sa nu vamuiasca anumite produse motivat de faptul ca oarecare societate are un drept exlusiv de exploatare a unei marci!

Cu stima,

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests