Suspendarea conditionata a executarii pedepsei

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
avocatus

Suspendarea conditionata a executarii pedepsei

Post by avocatus » 02 Nov 2006, 21:01

Am pe rolul judecatoriei ds penal pt art 79 alin 1 OUG nr. 195/2002, deci pt conducerea autovehiculului pe drumurile publice sub influenta bauturilor alcoolice. Ce sanse am sa obtin suspendarea conditionata a executarii pedepsei in conditiile in care am mai fost condamnat pentru aceeasi infractiune in anul 1995 - deci s-a implinit termenul de reabilitare, dar nu am formulat cerere de reabilitare - si am avut o alcoolemie de 2,10%?

Baltazar

Re: sanse pt a obtine suspendarea conditionata a executarii

Post by Baltazar » 03 Nov 2006, 00:02

avocatus wrote:Am pe rolul judecatoriei ds penal pt art 79 alin 1 OUG nr. 195/2002, deci pt conducerea autovehiculului pe drumurile publice sub influenta bauturilor alcoolice. Ce sanse am sa obtin suspendarea conditionata a executarii pedepsei in conditiile in care am mai fost condamnat pentru aceeasi infractiune in anul 1995 - deci s-a implinit termenul de reabilitare, dar nu am formulat cerere de reabilitare - si am avut o alcoolemie de 2,10%?
Cred ca e o gluma proasta sa ceri suspendarea :-?

wittmann

Post by wittmann » 03 Nov 2006, 07:44

De ce ar fi o gluma proasta?

minodora

Post by minodora » 03 Nov 2006, 08:48

N-ar fi pentru ca se poate.
Vezi conditiile de la suspendare si de asemenea art. 38 al. 2.

jojo

Post by jojo » 03 Nov 2006, 11:12

wittmann wrote:De ce ar fi o gluma proasta?
Pentru ca e politist. :lol:

@Baltazar
Pana si parchetarii solicita suspendarea ca modalitate de executare.

observer

Post by observer » 03 Nov 2006, 14:44

pana acum la infractiunea descrisa de tine am obtinut suspendarea fara probleme. Deci nu vad nici o probleme nici chiar la 2,1 alcolemie.

Daca sa implinit termenul de reabilitare se considera ca nu ai fost condamanat niciodata.

Deci daca sunt implinite celelalate conditii poti cere suspendarea linistit.

Baltazar

Post by Baltazar » 03 Nov 2006, 14:54

Reformulez:

Eu nu as aplica o pedeapsa cu suspendare. A avea alcoolemie peste 2 la mie (nu la suta, avocatus, ca atunci...) mi se pare ca e o fapta foarte grava, este stare de ebrietate avansata, numai printr-un noroc nu s-a intamplat ceva si mai grav. Iar imprejurarea ca s-a implinit termenul de reabilitare pentru infractiunea din 1995 nu m-ar face sa sterg cu buretele faptul ca cel implicat nu a invatat nimic din pedeapsa anterioara.

Imaginati-va ca, printr-un concurs nefericit de imprejurari, v-ati fi aflat oricare dintre voi in timpul si la locul nepotrivit (adica in calea acestui butoias alcoolic), cu consecintele de rigoare.

As aplica pedeapsa orientata spre minim, cu executare (cateva luni, acolo, ca nu stiu care-s limitele).

Dar asta este opinia mea si nu trebuie sa sariti in sus.

@JOJO: si ce, politistii nu e si ei oameni? :grin:

Baltazar

Post by Baltazar » 03 Nov 2006, 14:57

observer wrote:pana acum la infractiunea descrisa de tine am obtinut suspendarea fara probleme. Deci nu vad nici o probleme nici chiar la 2,1 alcolemie.

Daca sa implinit termenul de reabilitare se considera ca nu ai fost condamanat niciodata.

Deci daca sunt implinite celelalate conditii poti cere suspendarea linistit.
Sesisez o usoara umbra de suficienta si superficialitate. Am vazut o fisa de cazier a unuia condamnat la 1,6 ani cu executare pentru conducere fara permis. Si nu avea antecedente penale. Eu zic ca nu e atat de usor, trebuie sa te "bati" bine pentru suspendare.

jojo

Post by jojo » 03 Nov 2006, 17:40

Baltazar wrote:Dar asta este opinia mea si nu trebuie sa sariti in sus.

@JOJO: si ce, politistii nu e si ei oameni? :grin:
Sarim atunci in jos!
E si ei oameni, dar nu e vina mea! :lol:


Pleeec ca vine Lucas!

wittmann

Post by wittmann » 03 Nov 2006, 19:05

Baltazar wrote: Am vazut o fisa de cazier a unuia condamnat la 1,6 ani cu executare pentru conducere fara permis. Si nu avea antecedente penale.
Condamnari de astea gen "7 ani pentru tentativa de furt, cu autor minor" iti pot arata si eu, dar ele nu exprima practica judiciara normala a instantelor.

mariusms

Post by mariusms » 03 Nov 2006, 19:16

Din cate stiu eu, suspendarea conditionata este o vocatie si nu un drept. Daca a mai fost inchis pentru ca a condus imbibat ca o sugativa, dar nu cu cerneala, inclin sa cred si eu ca nu va convinge instanta.

kinga

Post by kinga » 03 Nov 2006, 19:20

Baltazar wrote:.

Imaginati-va ca, printr-un concurs nefericit de imprejurari, v-ati fi aflat oricare dintre voi in timpul si la locul nepotrivit (adica in calea acestui butoias alcoolic), cu consecintele de rigoare.

? :grin:
eu nu as da suspendare ..pentru nimik in lume....

stiu ca ar trebui sa fiu detasata..dar am avut in familie" incidente" de acest gen... sora tatei ..inmormantata la 5 saptamani dupa nunta ..la 21 de ani.... deci, nu pot......




PTR. Avocatus

cu proxima ocazie cand consumi beutura alcoolica.... nu te mai urca la volan.... :skul: :skul: :skul: :skul: :skul: :skul:

Baltazar

Post by Baltazar » 03 Nov 2006, 23:20

wittmann wrote:
Baltazar wrote: Am vazut o fisa de cazier a unuia condamnat la 1,6 ani cu executare pentru conducere fara permis. Si nu avea antecedente penale.
Condamnari de astea gen "7 ani pentru tentativa de furt, cu autor minor" iti pot arata si eu, dar ele nu exprima practica judiciara normala a instantelor.
Wittmann, ideea era ca nu este asa usor sa obtii suspendare la o astfel de infractiune, cum afirma observer ca s-ar da "fara probleme".

Este la aprecierea instantei, iar opinia mea este ca inculpatul merita pedeapsa cu executare.

jojo

Post by jojo » 04 Nov 2006, 07:56

Ba e usor, regula e suspendarea.
Putin mai greu este sa obtii achitarea pe 18/1.

bia

Post by bia » 04 Nov 2006, 11:14

De acord cu Jojo.Regula e suspendarea,chiar procurorii find cei care solicita pe langa condamnarea la pedeapsa cu inchisoarea,aplicarea dispozitiilor art.81 Cod penal.
E mai greu de obtinut achitarea in temeiul art.18,ind.1 Cod penal,dar nu e imposibil.Chiar cu o alcolemie de 2 % se poate cu o caracterizare buna,unul sau doi martori in circumstantiere si sa nu mai fi avut probleme din 1995.
Pentru fapta de atunci intervine reabilitarea de drept,in cazul in care a fost o pedeapsa de cel mult 1 an inchisoare.
Bafta,si dupa mine solicitati in principal achitarea pe 18 ind.1,iar apoi in subsidiar aplicarea unei pedepse coborate sub minim,cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 23 guests