Interdictie de a iesi din tara

Discutii privind Dreptul Vamal
Post Reply
Fuego

Interdictie de a iesi din tara

Post by Fuego » 02 Aug 2006, 17:17

Buna.Am si eu o mare nelamurire cu privire la noua lege a pasapoartelor.
Am iesit din tara acum 5 ani cu un pasaport fals, intr timp mi-am luat rezidenta.Vreau sa ma reintorc in tara pentru a-mi reinoi pasaportul expirat anul acesta dar i-mi este teama ca desi sunt rezidenta in Canada autoritatile romane i-mi vor restrictiona iesirea din tara.[interdictie intr 1- 5 ani]. :roll:
Cineva ma poate ajuta cu o informatie sau sfat ?

Multumesc din suflet

bobocel

Re: Interdictie de a iesi din tara

Post by bobocel » 02 Aug 2006, 19:40

Fuego wrote:Am iesit din tara acum 5 ani cu un pasaport fals, intr timp mi-am luat rezidenta.Vreau sa ma reintorc in tara pentru a-mi reinoi pasaportul expirat anul acesta
...pt a-ti innoi pasaportul fals expirat anul acesta... ??? :grin:

citeste Decretul-lege nr. 10/1990 privind regimul pasapoartelor si al calatoriilor in strainatate, publicat in M.Of., Partea 1, nr. 6/10 ianuarie, modificat succesiv prin o serie de acte normative: - Ordonanta nr. 65 din 28-08-1997 privind regimul pasapoartelor in Romania, publicata in M.Of. nr. 226/30-08-1997 abroga art. 1-8, 10 si 11 din capitolul 1, cap. 2, cap. 4 si art 27 si 29-31 din cap. 5 din Decretul-lege nr. 10/1990.

:cafea:

Fuego

Post by Fuego » 02 Aug 2006, 21:22

Am iesit din tara cu un pasaport fals STRAIN. Pasaportul romanesc mi-a fost trimis prin posta, iar dupa scurt timp mi-a expirat.Acum sunt rezidenta in Canada dar autoritatile de aici i-mi cer sa-mi reinoiesc pasaportul romanesc . Pentru am-i reinoi pasaportul trbuie sa plec in Romania . Problema mea este ca pe baza noilor legi risc sa fiu refuzata sa primesc pasaport nou (interdictie de a parasi tara intre 1-5 ani).E posibil sa fi rezident intr-o tara straina si sa ti se interzica sa parasesti Romania pe perioada de interdictie ?Aici in Canada am inceput o viata noua, am casa, servici etc... nu pot sa stau blocata in Romania pe perioada mai sus mentionata !
:roll:

raket

Post by raket » 10 Aug 2006, 13:18

Fuego wrote:E posibil sa fi rezident intr-o tara straina si sa ti se interzica sa parasesti Romania pe perioada de interdictie ? :roll:
E posibil orice, Fuego! :(

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests