Institutie financiara nebancara!

Discutii privind Societatile Comerciale
Post Reply
bubulina

Institutie financiara nebancara!

Post by bubulina » 19 Jul 2006, 17:57

Ce ziceti de IFN?
Poate o societate comerciala sa aiba in obiectul secundar leasingul operational pt ca eu din art.8 O.U.G.nr.28/2006 inteleg ca ar avea?sau trebuie sa fie obiect unic --leasing financiar.

Pelerinul

Post by Pelerinul » 20 Jul 2006, 19:49

Conform art.8, lit. b din ordonanta ( simpla din cate imi aminetesc ) leasingul operational este permis.
Personal, am trecut la obiectul de activitate un obiect unic dar am aratat ca in conformitate cu prevederile legale poate desfasura activitatile aratate la art.7 si 8 din ordonanta. Fara insa a incerca sa codific aceste activitati.
Important este insa faptul ca toate activitatile enumerate la art. 8 mai ales pot fi desfasurate doar in legatura cu activitatea de creditare nu si independent de aceasta.

bubulina

Post by bubulina » 21 Jul 2006, 17:51

Mersi Pelerinule!
Am aflat ca,totusi cei de la BNR sunt de acord sa fie codificat si leasingul operational cu precizarea de la art.8 din OG 28/2006.
Apropo,stiai ca si casele de amanet sunt IFN si ca trebuiau sa-si schimbe denumirea si ele in sensul ca in denumire sa le apara sintagma IFN,nu?Vezi ca aparut Legea 266/2006 care spune ca este optionala pentru casele de amanet, introducerea in denumirea societatii a sintagmei IFN. :cafea:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests