cesiune parti sociale. neinregistrare la RC

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
aho

Post by aho » 15 Jul 2006, 17:22

actul dintre A si C este incheiat in 2003, daca au trecut m.m. de 3 ani nu va putea fi inscris si deci nu va putea produce efecte, decat eventual intre A si C.

mariusms

Post by mariusms » 15 Jul 2006, 18:13

Denominatus wrote:Hotararea AGA se presupune. Nici un notare nu-ti pune stampila daca nu ai aga. :)
Absolut prezumtie irefragabila. :grin:

kinga

Post by kinga » 15 Jul 2006, 21:02

ma roggggggggggggggg
in act aditional exista si mentiunea
"prezentul act aditional tine loc de hotararea adunarii generale"
practica...practicaaaaaaaa :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

denominatus

Post by denominatus » 16 Jul 2006, 20:34

AHO wrote:actul dintre A si C este incheiat in 2003, daca au trecut m.m. de 3 ani nu va putea fi inscris si deci nu va putea produce efecte, decat eventual intre A si C.
de ce nu se mai poate inscrie dupa 3 ani? 8O
sa-mi sara ochii daca mai stiu... :(

@kinga.
actul aditional, ca inscris, poate contine si legate, poate contine si recunoastere de copil din afara casatoriei, etc.
sau cum zicea o distinsa forumara, poate contine si reteta bunicii de zacusca. :-P

prezentul act aditional nu poate tine loc de hotarare aga, deoarece hotararea aga este conditie prealabila si obligatorie pentru un act anterior aditionalului, si anume cesiunea. :grin:
vrei sa discutam despre actele confirmative? :lol:
deci depinde despre ce practica discutam ;-)

@mariusms
corect. :-P
reformulez deci: daca esti la notare, se presupune ca ai venit si cu hotararea aga, ca altfel ai facut drumul degeaba :-D

kinga

Post by kinga » 17 Jul 2006, 07:44

scuze Deno....dar la Mures ..nu depun hotatare AGA ..pur si simplu in actul aditional la statut se mentioneaza ca prezentul act tine loc de hotarare AGA... daca vrei pot sa indic cateva monitoare oficiale ..sa vezi ca asa se procedeaza....
iubireeeeeeee ..vezi si art. 204 din legea nr. 31 ..
Actul constitutiv poate fi modificat prin hotararea adunarii generale sauprintr-un act aditional la actul constitutiv

practica ....... bate-o vinaaaa

denominatus

Post by denominatus » 17 Jul 2006, 13:36

in speta era vorba de un aditional de cesiune de schimbare de asociat de SRL de societate de persoane, carnva sa zica, coana Joitzico.... :grin:
mai citeste mata 202(2), 192(2) :-P

geaba tine aditionalul loc de aga, ca aditionalul se incheie ca urmare a cesiunii partilor... adica cu alte cuvinte cesiunea e cauza necesitatii motivului de a incheia aditionalul, care aditional este efectul la toata tarasenia si inevitabil ultimul act din ecuatia cu pricina. :-P
care este.

ma rog, nu vreau sa intru in polemica cu gaina sau oul :grin: sunt de acord la compromisul ca e posibil sa fi aparut simultan si de-odata.

nu stiu ce zice practica de mures, dar sunt convins ca e diferita, ca tocmai de-aia ICCJ-ul are treaba de a asigura practica unitara. ;-)
ca daca ar fi fost unitara deja, ca e o singura lege petnru tot rumanul, nu s-ar mai fi povestit.
si ca sa nu ma doara capul, daca o sa vina careva la mine cu vreo mentiune la mures, ii trimit la tine, ca se vede treaba tu stii cum sta treaba ppe-acolo :-D
da-s curios de-o chestie.... ce zice practica de mures despre cum se calculeaza majoritatile? cu sau fara a lua in calcul partile asociatului care instraineaza? :grin:

aho

Post by aho » 17 Jul 2006, 14:01

Denominatus wrote:
AHO wrote:actul dintre A si C este incheiat in 2003, daca au trecut m.m. de 3 ani nu va putea fi inscris si deci nu va putea produce efecte, decat eventual intre A si C.
de ce nu se mai poate inscrie dupa 3 ani? 8O
sa-mi sara ochii daca mai stiu... :(
obligatiile rezultate din actul ad. sunt prescriptibile in T gen de p.e.

kinga

Post by kinga » 17 Jul 2006, 14:06

noa ....deci hai sa lamurim.
io nu inchei contract de cesiune..separat.
am un act aditional in care x si y asociati existenti ..precum si z asociat nou cooptat, solicita sa se inregistreze in RC urmatoarele modificari ale actului constitutiv.
Adica:
la asociati: x asociatul cedent.... cesionaeaza la z asociat nou coptat x ...iese din firma nu are nici o pretentie..bla..bla. bla. pretul cesiunii este de....
repartitia partilor sociale se va prezenta asa...

si am economisit timp si bani iar in act aditional precizez ca prezentul tine loc de hotatare AGA .....

Acu io nu stiu tu cate cesiuni ai facut in ultima vreme... io si azi am facut, si alaltaieri.... ca la teorie esti destept ..recunosc... dar tu stii foarte bine..ca teoria e teorie ..practica e practica...iar atata timp cat actele trec de judecatorul delegat, se publica in Monitorul Oficial ..si NIMENI nu avut de obiectat ...degeaba imi tii teoriile pe care le tii ..ca nu ma intereseaza ..si ma lase fix rece...daca ai ceva timp intra pe situl ONRC.... versiunea in lb. romana ....( sa nu pierzi pretiosul timp cu traducere din lb . engleza)...la formalitati..vezi actele care se cer la transmiterea partilor sociale...
se precizeaza:
in cazul in care actul modificator contine toate clauzele referitoare la drepturile si obligatiile cedentilor si cesionarilor si a fost semnat si de acestia contractul de cesiune nu se mai prezinta...
drept pentru care noi in zona noastra nu incheiem separat contract de cesiune....

si nu multam ..nu tirmite pe nimeni la mine ..ca nu vreau sa am de a face nici cu tine..si nici cu altcineva care are legatura cu tine..
din partea mea discutia este incheiata.
nu te consuma sa raspunzi..nu ma intereseaza...dar cred ca asta am mai scris deja :mrgreen: :mrgreen:

mariusms

Post by mariusms » 17 Jul 2006, 14:25

8O 8O 8O
Mamamiaaaa !!!

rosia_montana

Post by rosia_montana » 17 Jul 2006, 14:30

Domle, ce de pasiuni naste ...........comercialul asta :mrgreen: Io cred ca o sa stau departe de actele firmei o perioada.......nu cumva sa......Doamne fereste............

kinga

Post by kinga » 17 Jul 2006, 14:37


denominatus

Post by denominatus » 17 Jul 2006, 14:42

:-D :-D bine :-D :-D

deci acuma, ca am confirmarea practicii de la mures, daca am vreo problema, pot sa zic linistit "Domnun jude, in temeiul a ce zice paragraful 2, un pic mai la stanga, in jostul paginii, de pe saitul ONRC, e scris cu mov, anexez anexat fluturasul la xerox, va rog sa constatati ca ce zic eu e... e bine, domnle, e bine... ce-mi tot dau astia cu legea ? eu stiu praftica, nene, si praftica e da baza. "
daca ii mai zic ca e si practica de mures, nu orice fel de practica, l-am dat pe spate.... :-D

soro, pai macar aici sa discutam de ce ar trebui sa fie, nu de ce e.
ca mai intra unii care vor sa invete.
si tu stii cum se fac cararile prin parcuri.

ca maine poimaine praftica asta o sa te ia la ficat si te duci sa le dai cu legea in capu lor de lemn, care ei nu stie decat practica.
io v-am mai zis de grefiera aia care mi-a dat actele inapoi si mi-a zis ca se taxeaza la valoare si cand i-am adus legea din monitor mi-a zis ca la ei se face asa dintotdeauna, s-o mai slabesc cu legea mea....

ca altfel sa mor io daca nu dau toate raspunsurile "da-i nene o spaga si se rezolva" sau "las-o-asa ca merge-asa".

acuma la obiect, doar ai vazut ca am zis ca e posibil sa fi aparut si oul si gaina simultan. adica toate la gramada si aga, si cesiunea si aditionalul.
vorba e ce titlu dai inscrisului?
hotarare aga-cesiune-aditional?
si ai ramas datoare de o vorbire de calculul majoritatii si sferturilor. :grin:
io uit, da nu mereu.

ce-i drept, insa, m-ai prins.
io n-am facut aditionale lately...
cred deci si prin urmare ca nu ma calific de jurist. :-D
uite-acu ma duc la sef sa-i dau demisia. lui. a mea.
:-D :-D :-D :-D

de-atata ras iar ma-ngras. :(
ptiuuuu si-am zis ca ma fac baiat serios si ca nu mai fac mistouri...

kinga

Post by kinga » 17 Jul 2006, 15:08

VORBA MULTA SARACIE ADUCE..

PANA UNA ALTA POSTEZ UN MODEL FOLOSIT DE BINE.....

----------Subsemnatii in calitate de asociati ai S.C. S.R.L.,si asociati ai S.C. S.R.L. solicitam inmatricularea in Registrul Comertului a urmatorului

ACT ADITIONAL LA ACTELE CONSTITUTIVE ALE

S.C. S.R.L., cu sediul in
, inregistrata la Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul sub nr., avand cod unic de inregistrare,


----------S-a hotarat , potrivit dispozitiilor Legii nr. 31/1990 cu modificarile si completarile ulterioare, modificarea actelor constitutive ale S.C. S.R.L. dupa cum urmeaza:-----------------------------------------------------------------
---------Asociati-------------------------------------------------------------------------
-------- -----------------
----------S.C. S.R.L. la data de 29 iunie 2006 cedeaza 5005 parti sociale in valoare totala de 2502,50 lei catre asociatii nou cooptati si.--------------------------------------------------
----------Asociatul cedent S.C. S.R.L., care detine 5005 de parti sociale in valoare totala de 2502,50 lei va ceda catre asociatii nou cooptati 5005 parti sociale in valoare de 2502,50 lei dupa cum urmeaza: 2.502,5 parti sociale in valoare totala de 1.251,25 lei catre si 2.502,5 parti sociale in valoare totala de 1.251,25 lei catre i--------------------Valoarea cesiunii este de lei, care se va achita de catre asociatii nou cooptati dupa cum urmeaza: suma de lei se va achita de catre cu ordin de plata pana in data de 14 iulie 2006, din contul personal deschis la, suma de lei se va achita de catre cu ordin de plata pana in data de 14 iulie 2006, din contul personal deschis la
--------- Repartitia partilor sociale se va prezenta astfel: va detine 2.502,5 de parti sociale in valoare nominala de 1.251,25 lei reprezentand o cota de 50% din totalul capitalului social si va detine 2.502,5 de parti sociale in valoare nominala de 1.251,25 lei reprezentand o cota de 50% din totalul capitalului social-----------------------------
------------Restul clauzelor actului constitutiv raman nemodificate------------------------------Prezentul act aditional tine loc de Hotarare a Adunarii Generale a Asociatilor.------------------------------------------------------------------------------------
------------Prezentul act aditional va fi depus la Oficiul Registrul Comertului de pe langa Tribunalul pentru indeplinirea formalitatilor de publicitate si inregistrare------------------------------------------------------------------------------------


ASOCIAT CEDENT


ASOCIATI NOU COOPTATI

si acu zi ce nu-ti convine?????ce este nelegal...ce nu este respectat ..care dispozitie a legii 31 a fost incalcat.... spune.....

kinga

Post by kinga » 17 Jul 2006, 15:45

deci, sa discutam pe text de lege:
Legea 31 ... societatile cu raspundere limitata
Art. 191. - (1) Hotararile asociatilor se iau in adunarea generala.
(2) Prin actul constitutiv se va putea stabili ca votarea se poate face si prin corespondenta.
Art. 192. - (1) Adunarea generala decide prin votul reprezentand majoritatea absoluta a asociatilor si a partilor sociale, in afara de cazul cand in actul constitutiv se prevede altfel.
(2) Pentru hotararile avand ca obiect modificarea actului constitutiv este necesar votul tuturor asociatilor, in afara de cazul cand legea sau actul constitutiv prevede altfel.
Art. 193. - (1) Fiecare parte sociala da dreptul la un vot.
(2) Un asociat nu poate exercita dreptul sau de vot in deliberarile adunarilor asociatilor referitoare la aporturile sale in natura sau la actele juridice incheiate intre ele si societate.
(3) Daca adunarea legal constituita nu poate lua o hotarare valabila din cauza neintrunirii majoritatii cerute, adunarea convocata din nou poate decide asupra ordinii de zi, oricare ar fi numarul de asociati si partea din capitalul social reprezentata de asociatii prezenti.
Art. 202. - (1) Partile sociale pot fi transmise intre asociati.
(2) Transmiterea catre persoane din afara societatii este permisa numai daca a fost aprobata de asociati reprezentand cel putin trei patrimi din capitalul social.

acu io nu vad nici o interdicitie in sensul ca asociatul care doreste sa cesioneze partile sociale nu poate vota.
sunt doua cazuri limitativ prevazute de lege, asociatul nu poate vota cu privire la aporturile sale in natura sau actele juridice incheiate intre el si societate.
Legea nu prevede nimik in legatura cu posibilitatea asociatului de a vota cu privire la cesiunea partilor sale sociale. iar unde legea nu distinge ..nu distingem nici noi.
Corect..sau gresesc????

Art. 204. - (1) Actul constitutiv poate fi modificat prin hotararea adunarii generale adoptata in conditiile legii sau printr-un act aditional la actul constitutiv sau prin hotararea instantei judecatoresti, in conditiile art. 223 alin. (3) si art. 226 alin. (2).
(2) Forma autentica a actului modificator adoptat de asociati este obligatorie atunci cand are ca obiect:
a) majorarea capitalului social prin subscrierea ca aport in natura a unui teren;
b) modificarea formei juridice a societatii intr-o societate in nume colectiv sau in comandita simpla;
c) majorarea capitalului social prin subscriptie publica.
(3) Dispozitiile art. 17 se aplica si in cazul schimbarii denumirii ori in cel al continuarii societatii cu raspundere limitata cu asociat unic.
(4) Actul modificator, cuprinzand trimiterile la textele modificate ale actului constitutiv, se inregistreaza in registrul comertului pe baza incheierii judecatorului delegat, cu exceptia cazului prevazut de art. 223 alin. (3) si art. 226 alin. (2), cand inregistrarea se va face pe baza hotararii irevocabile de excludere.
(5) Dupa inregistrarea in registrul comertului, actul modificator se trimite, din oficiu, Monitorului Oficial al Romaniei, spre publicare in partea a IV-a, de catre registrul comertului, pe cheltuiala societatii.
(6) Actul modificator al actului constitutiv al unei societati in nume colectiv sau in comandita simpla, in forma autentica, se depune la oficiul registrului comertului si se mentioneaza in acest registru, fara a fi obligatorie publicarea lui in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a.
(7) Daca se aduc mai multe modificari actului constitutiv, fie concomitent, fie succesiv, acesta va fi actualizat cu toate modificarile la zi si, in aceasta forma, va fi depus la oficiul registrului comertului.
(8) In forma actualizata potrivit alineatului precedent, se pot omite numele sau denumirea si celelalte date de identificare ale fondatorilor si ale primilor membri ai organelor societatii.
(9) Omisiunea este permisa numai daca au trecut cel putin 5 ani de la data inmatricularii societatii si numai daca actul constitutiv nu prevede altfel.

Deci,am posibilitatea de a modifica actul constitutiv prin hotatare AGA , act aditional.
Unde scrie ca nu am voie sa fac toate modificarile intr-un singur act????
Ma obliga cumva legea sa fac trei acte distincte????
de ce nu pot sa fac un act aditional..conform modelului prezentat... ssemnat de toti asociatii..cu respectarea conditiilor de forma si de fond impuse de lege?????
scrie undeva in legea 31 ca nu am voie????
ai tu ceva cu practica... dar sa nu uitam... toate actele depuse la ORC trec prin judecatorul delegat..care este totusi un judecator de la Tribunal...

Art. 6. - (1) Inregistrarile in registrul comertului se fac pe baza unei incheieri a judecatorului delegat sau, dupa caz, a unei hotarari judecatoresti irevocabile, in afara de cazurile in care legea prevede altfel.
(2) Incheierile judecatorului delegat privitoare la inmatriculare sau la orice alte inregistrari in registrul comertului sunt executorii de drept si sunt supuse numai recursului.
(3) Termenul de recurs este de 15 zile si curge de la data pronuntarii incheierii pentru parti si de la data publicarii incheierii sau a actului modificator al actului constitutiv in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a, pentru orice alte persoane interesate.
(4) Recursul se depune si se mentioneaza in registrul comertului unde s-a facut inregistrarea. In termen de 3 zile de la data depunerii, oficiul registrului comertului inainteaza recursul curtii de apel in a carei raza teritoriala se afla domiciliul sau sediul comerciantului, iar in cazul sucursalelor infiintate in alt judet, la curtea de apel in a carei raza teritoriala se afla sediul sucursalei.
(5) Motivele recursului se pot depune la instanta, cu cel putin doua zile inaintea termenului de judecata.
(6) In cazul admiterii recursului, decizia instantei de recurs va fi mentionata in registrul comertului.
_________
Legea 26/1990 privind registrul comertului...
Art. 25. - (1) Orice persoana fizica sau juridica prejudiciata ca efect al unei inmatriculari ori printr-o mentiune in registrul comertului are dreptul sa ceara radierea inregistrarii pagubitoare, in tot sau numai cu privire la anumite elemente ale acesteia, in cazul in care prin hotarari judecatoresti irevocabile au fost desfiintate in tot sau in parte sau modificate actele care au stat la baza inregistrarii cu privire la care se solicita radierea, daca prin hotararea judecatoreasca nu a fost dispusa mentionarea in registrul comertului.
(2) Cererea se depune si se mentioneaza in registrul comertului la care s-a facut inmatricularea comerciantului. In termen de 3 zile de la data depunerii oficiul registrului comertului inainteaza cererea tribunalului in a carui raza teritoriala se afla sediul comerciantului, iar in cazul sucursalelor infiintate in alt judet, tribunalului din acel judet.
(3) Tribunalul se pronunta asupra cererii cu citarea oficiului registrului comertului si a comerciantului.
(4) Hotararea judecatoreasca de solutionare a cererii poate fi atacata numai cu recurs, iar termenul de recurs curge de la pronuntare, pentru partile prezente, si de la comunicare, pentru partile lipsa.
(5) Oficiul registrului comertului va efectua radierea si va publica hotararea judecatoreasca irevocabila in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a, pe cheltuiala partii care a introdus cererea. In acest scop, instanta va comunica oficiului registrului comertului hotararea judecatoreasca, in copie legalizata, cu mentiunea ramanerii irevocabile

ei bine ... astept obiectiunile

Pelerinul

Post by Pelerinul » 17 Jul 2006, 16:15

@Mariusms, e vorba de un srl, deci pentru a incheia actul aditional e nevoie de unanimitate.

@Denominatus, fata de toata lumea, exceptandu-i pe B si C, A este proprietar. Daca vinde inca odata partile sociale se cheama ca cel ce inregistreaza actul aditional mai intai la ORC este proprietar. Celalalt are o actiune impotriva lui A. Daca C isi da insa acordul ca A sa vanda lui B s-a dus actiunea...

Actul constitutiv se modifica prin hotararea aga sau printr-un act aditional. Mentiunea ca actul aditional tine loc de hotarare a adunarii generale este superflua.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests