INPPA

Discutii privind profesia de Avocat. Organizare. Fiscalitate.
Post Reply
michiuco

INPPA

Post by michiuco » 02 Jun 2006, 08:44

Am cautat pe acest forum si nu am gasit nici o informatie despre Institutul National de Pregatire si Perfectionare a Avocatilor. Am incercat si pe situl lor, www.inppa.ro si pe cel al UNBR, dar informatiile de acolo mi se par insuficiente. As vrea sa stiu de la cineva care a urmat sau urmeaza aceste cursuri, care este modalitate de admitere, cum se fac stagiile de pregatire pe acolo, in ce constau examenele dupa fiecare modul de pregatire, examenul final etc. Din cate am inteles daca ai absolvit INPPA nu mai trebuie sa astepti doi ani pentru a-ti da definitivatul, examenul final fiind echivalent cu acesta. Este adevarat?

observer

Post by observer » 03 Jun 2006, 12:15

Am urmat eu cursurile INPPA , prima promotie.
Am depus o cerere la barou , care a fost trimisi la INPPA si am fost chemat la cursul
O luna cursuri 2 practica , pe langa maestrul tau.

Au fost interesante si cursurile si seminariile. O gramada de chestiuni de finete juridica ca sa le zic asha.
pentru stagiat mi se pare super ok sa il urmaze

Am dat examen de genul :
- referat la drept comunitar
- speta de comentat la penal si procedura
- speta de comentat la civil si procederua civila.
- legislatia profesiei de avocat.

A fost un examan usor, spetele au fost date cu o sapt inainte .

AM luat ex, si am defenitv defintiv la aprox o luna , imediat ce s-au comunciat rez la barou.
La un an am fost def.

:D
pt mine a meritat

bonsa

Post by bonsa » 10 Jun 2006, 17:28

super asa...
am intrat si eu pe site acum vreo luna, dar inscrierile se facusera de mult...pt anul 2006-2007..as fi vrut si eu la nu sa fiu def. si sa pot sa imi deschid propriul cabinet..si sa pun ccl mai mult decat judecatorie...
pana in mai 2008, cd voi putea da eu ex., mai e taaaaare mult

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests