Schimbare maestru

Discutii privind profesia de Avocat. Organizare. Fiscalitate.
Post Reply
Crtistina

Schimbare maestru

Post by Crtistina » 18 Oct 2005, 15:33

Daca cineva s-a aflat in situatia de a schimba maestrul, va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu cateva probleme.

Cand i-am intrebat pe cei de la Barou care sunt formalitatile in cazul schimbarii maestrului, mi-au spus ca nu pot denunta unilateral contractul cu actualul maestru. In viziunea dansilor se pare ca incetarea contractului nu poate avea loc decat cu "acordul partilor". Cu alte cuvinte, daca maestrul nu isi da acordul eu sunt blocata la el pe veci...sau macar pana se termina stagiatura.

Ce mi-au spus astia contravine insa tuturor regulilor inscrise in statut, precum si in contract si anume:

"In lipsa unor dispozitii contractuale mai favorabile, contractul de colaborare poate fi denuntat de oricare dintre parti prin instiintarea celeilalte/celorlalte parti cu cel putin 3 luni inainte. In cazul in care contractul este incheiat cu un avocat stagiar vor fi observate dispozitiile din prezentul statut privind formarea profesionala initiala. "

In contract se spune: "oricare dintre parti poate lua initiativa incetarii colaborarii inainte de implinirea termenului, printr-un preaviz comunicat celeilalte parti, cu cel putin o luna inainte de data la care se doreste incetarea colaborarii."

Realizez insa, ca orice dispozitii vor fi interpretate in favoare maestrului, in consecinta, atunci cand dati raspunsul trebuie tinut cont si de "logica" Baorului si nu neaparat a noastra a tuturor.

wittmann

Post by wittmann » 18 Oct 2005, 19:57

Cristina, lasa dinozaurii Baroului si fa de capul tau, cum stii mai bine. Cauta-ti un nou maestru, denunta contractul cu vechiul maestru si incheie altul cu cel nou. Noul contract inregistreaza-l la Barou.

croc

Post by croc » 19 Oct 2005, 08:30

sunt in totalitate de acord cu Wittman;
lasa dinozaurii, oricat de mult si-ar dori nu au cum sa treaca peste prevederile contractuale;

Crtistina

Post by Crtistina » 19 Oct 2005, 17:57

Va multumesc pentru sfaturi.

Cand am auzit rapsunsul celor de la Barou, am inteles sensul expresiei "a ti se urca sangele la cap." Sper sa nu am probleme.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 48 guests