Ajutati-ma !

Discutii privind Dreptul Vamal
Post Reply
CELINA

Ajutati-ma !

Post by CELINA » 11 Oct 2005, 15:46

Am mare nevoie de un sfat !!!! Ajutati-ma !!!


Acum cinci ani am avut norocul de a obtine un loc de munca intr-o societate italiana cu sediul in Bologna. Patronii mei cam in aceeasi perioada au stipulat un contract comercial exclusiv cu o societate romaneasca. In acesti cinci ani societatea italiana a continuat sa investeasca in societatea romana( utilaje, tehnologie, pregatire profesionala in Italia)lasand in acelasi timp totala autonomie colaboratorului roman in ceea ce priveste gestiunea societati.
Bineanteles roadele investitiilor nu s-au lasat asteptate iar vanzarile produsului societatii italiene cumparat de la societatea romana au crescut in mod semnificativ. Raportul cu societatea romaneasca l-am avut in gestiune eu in toata perioada aceasta.
In acest an patronii italieni au cumparat o linie de productie noua pe care a vanduta societatii romanesti la o valoare de 40% mai mica fata de valoare reala a cumpararii favorizand in acest mod societatea romaneasca . Motivatia acestei vanzari sub pretul real a fost de a stimula patronul roman in a mari salariile si in a utiliza castigurile obtinute in modernizare fabricii creand conditii de munca decente(considerand posibila entrare a Romaniei in CE), totul ca urmare a sugestiei facute de mine intr-o sedinta . Trebuie sa specific faptul ca in fiecare vizita facuta in Romania discutam mult cu muncitorii si de fiecare data am notat nemultumire generala datorata conditiilor de munca neadecvate si salariilor de mizerie.

In toata perioada colaborarii societate italiana a demonstrat maximul de transparenta in relatia avuta cu patronul societatii romanesti.

Din pacate acesta din urma in momentul in care a vazut linia de productie adusa acasa a decis sa comunice intreruperea contractului.

Iar eu ma simt vinovata fata de patronii italieni care s-au comportat mai mult decat corect fata de el(considerand numeroasele cazuri in care s-a intamplat exact opusul).

Intrebarea mea este : Care ar fi modul prin care patronul italian poate factura diferenta de valoare a utilajelor in asa fel incat sa-si recupereze investimentul facut?

Va multumesc !

yustina

Post by yustina » 14 Oct 2005, 20:23

draga celina, am citit mesajul tau,cred ca va trebui sa angajati expert pentru evaluare,si contractul,cum a fost intocmit?,daca cele mentionate de tine au fost prinse in contract

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 41 guests