TAXELE DE EXAMEN :( cititi si plangeti...

Discutii privind profesia de Avocat. Organizare. Fiscalitate.
Post Reply
aira

TAXELE DE EXAMEN :( cititi si plangeti...

Post by aira » 30 Sep 2005, 13:08

Pentru cei care nu ati apucat sa mai treceti pe la barou in ultimul timp sau sa intrati pe site, cititi:
http://www.baroul-bucuresti.ro/data/hot5.pdf
Probabil numarul creditelor se vor inmulti simtitor! Cum altfel ai putea sa-ti achiti taxele de 3000 RON (da, chiar 30.000.000) pentru orice ai vrea sa faci :(
Voi ce parere aveti :?: Este vorba de o limitare a accesului la aceasta profesie din motive pur financiare, sau mi se pare doar mie :mask: :?:

Crtistina

Post by Crtistina » 01 Oct 2005, 15:17

daca am inteles bine, inscrierea in tablou a stagiarilor e taxata cu 24 de mil. In acest caz, chiar cred ca poate sa fie sustinuta ideea limitarii accesului in profesie, pt ca acesti oameni chiar nu au cum sa castige acesti bani.

anatolia

Post by anatolia » 02 Oct 2005, 11:43

Dupa cum,teoretic, toata lumea are acces la justitie, se pare ca tot asa, doar teoretic, ai dreptul la munca.... :x

piorel

Post by piorel » 06 Oct 2006, 11:23

Mda... de doi lei. Numai in Romanica, asa cum ii zice CTP, se pot intampla asemenea lucruri.

Eu o sa dau examneul de def. in mai la Bucuresti. Dupa care as vrea sa ma transfer in alt barou, cel mai probabil Constanta.

Acuma... pe langa taxa de inscriere la examen ... o sa mai platesc 3.000 ron ptr inscriere in Baroul Bucuresti ca av. def. dar si (logic) taxa de tranfer in alt barou. Deci numai astea doua vor fi de 6.000 ron.

Am gresit cu logica pe undeva? Spuneti-mi ca DA!

robin_hood_2

Post by robin_hood_2 » 12 Oct 2006, 00:01

Nu poti da definitivatul direct la Constanta?Nu exista nici un motiv pt. care sa poti face asta?

piorel

Post by piorel » 12 Oct 2006, 08:35

Nu prea. Pentru ca am dat o declaratie de negare vis-a-vis de Baroul Constanta atunci cand am dat examen la Bucuresti. Anume ca pe perioada stagiului nu ma voi intoarce in Baroul Constanta. Mai mare birocratie si jeg ca in structurile de conducere ale avocatilor nu vezi nicaieri.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 12 Oct 2006, 14:48

Piorel wrote:Mda... de doi lei. Numai in Romanica, asa cum ii zice CTP, se pot intampla asemenea lucruri.

Eu o sa dau examneul de def. in mai la Bucuresti. Dupa care as vrea sa ma transfer in alt barou, cel mai probabil Constanta.

Acuma... pe langa taxa de inscriere la examen ... o sa mai platesc 3.000 ron ptr inscriere in Baroul Bucuresti ca av. def. dar si (logic) taxa de tranfer in alt barou. Deci numai astea doua vor fi de 6.000 ron.

Am gresit cu logica pe undeva? Spuneti-mi ca DA!
Ai gresit cu logica.
Odata admis in barou in urma examenului.
Dupa def nu te mai inscriu inca o data ci numai te trec pe lista avocatilor definitivi.
Adica ai scutit 3000 RON.
Nu ca asta te-ar incalzi teribil dar ma rog....

piorel

Post by piorel » 12 Oct 2006, 16:55

Mda, ce misto e sa vezi ca ai gresit cu logica. Am exagerat eu un pic, pentru ca e mai bine sa te astepti la ce e mai rau. Stiu acum la ce se refera litera a. :)

E de bine, mai bine zis de mai putin rau. De inca 3.000 de euro faceam rost mai greu.

Mersi de logica! :)

S-auzim de bune.

robin_hood_2

Post by robin_hood_2 » 12 Oct 2006, 18:35

Piorel, 3000 de euro?...ce taxe sunt in alte judete! :wink: ... pai mai bine pleci in...orice destinatie exotica pana cheltuiesti banii astia.Pe bune! Iar la intoarcere, iti scrii memoriile si...mai vezi tu :-D

piorel

Post by piorel » 13 Oct 2006, 13:13

3.000 de ron, imi cer scuze, nu era atent.

robin_hood_2

Post by robin_hood_2 » 13 Oct 2006, 20:59

...mai Piorel, , eu m-am prins ca ai vrut ca ron-ul sa joace rol de euro, am glumit...

:cafea:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests