persoana de 80 ani in calitate de vanzator

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
jurista_23

persoana de 80 ani in calitate de vanzator

Post by jurista_23 » 01 Sep 2005, 10:25

buna ziua
revin cu o rugaminte...imi poate cinve spune ceva sau chiar trimite , daca exista asa ceva, eu una am inteles ca ar fi ceva reglementari in domeniu si anume despre: o ordonanta in care sa se precizeze in ce conditii pot vinde persoanele care au varsta de peste 80 ani si sunt in calitate de vanzatori??????????
lucrez la o agentie imobiliara, sunt o jurista debutanta si mi-a picat vanzarea pt ca vanzatorul in varsta de 80 ani nu a inteles ca la aceasta varsta tb sa aduca o adeverinta de la medica cum ca e in totalitatea facultatilor mentale..si mi-a cerut unde scrie asta in lege...recunosc faptul ca am fost descoperita si ...cam asta ar fi situatia!
vreau sa aflu temeiul legal in baza caruia chiar si notarul cere acest lucru, adica adeverinta..., in cazul persoanelor care au varste de 80 ani?!!!!!!!!!!!
o lege, ordonanta? exista??? ceva recent???
va multumesc frumos anticipat

excalibur

Post by excalibur » 01 Sep 2005, 10:38

Nu cred ca exista un astfel de act normativ si daca ar exista cred ca ar fi neconstitutional pentru ca ar contine o masura discriminatorie.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 01 Sep 2005, 10:38

exista, promit sa caut nr si sa-ti spun
nu e chiar asa recenta

croc

Post by croc » 01 Sep 2005, 10:41

exista 8O ;
eu credeam ca este o practica a notarilor, sau notarul vazandu-l pe vanzatorul tau are dubii cu privire la deplinatatea facultatilor sale :mrgreen:

inconnu

Post by inconnu » 01 Sep 2005, 10:46

Excalibur wrote:Nu cred ca exista un astfel de act normativ si daca ar exista cred ca ar fi neconstitutional pentru ca ar contine o masura discriminatorie.
Pot sa spun c-am avut nevoie de un notar care sa se deplaseze la domiciliul unei persoane greu deplasabile si notarul mi-a cerut doua adeverinte de la medic:

una ca persoana nu se poate deplasa si alta ca persoana este in deplinatatea facultatilor, iar persoana nu avea decat 59 de ani

excalibur

Post by excalibur » 01 Sep 2005, 10:49

Imposibilitatea deplasarii este o alta problema.
In privinta faptului ca vanzatorul este sau nu in deplinatatea facultatilor mintale nu cred ca poate fi legal sa se ceara o asfel de adeverinta pentru persoanele care au peste o anumita varsta (ar fi o discriminare pe criteriul varstei).

jurista_23

Post by jurista_23 » 01 Sep 2005, 12:22

va spun sigur ca notarii cer adeverinte de la persoannele trecute de 75-80 ani care sunt in calitate de vanzatori, deoarece au fost cazuri cand s-au vandut casele unor pensionari de catre tineri care stateau cu chiriei la batrani, pentru simplul fapt ca ei n-au stiut ce au semnat...!???!!!!
in Romania de azi se poate.....orice...... am mai avut un caz dar s-a rezolvat usor deoarece vanzatorul a inteles motivul cererii de avederinta....

excalibur

Post by excalibur » 01 Sep 2005, 12:28

Cand ii ceri o astfel de dovada, nu-i normal sa considere ca il jignesti?

aho

Post by aho » 01 Sep 2005, 12:31

In cazul in care se cere anularea actului este citat si BNP, este o masura de precautie, cred eu.

excalibur

Post by excalibur » 01 Sep 2005, 12:33

Notarul nu garanteaza existenta discernamantului persoanei care semneaza actul.

inconnu

Post by inconnu » 01 Sep 2005, 12:34

Excalibur wrote:Cand ii ceri o astfel de dovada, nu-i normal sa considere ca il jignesti?
Nu neaparat. Notaru e un garant al incheierii unei tranzactii si in calitate de garant are datoria de a se asigura ca toate partile inteleg si sunt capabile sa inteleaga ce semneaza. N-ai vazut ca-ti repeta termenii contractului de vreo cinspe ori inainte sa semnezi.

aho

Post by aho » 01 Sep 2005, 12:34

Verifica consimtamantul partilor, care tren sa fie neviciat

excalibur

Post by excalibur » 01 Sep 2005, 12:44

Discernamantul fiind o stare de fapt in privinta caruia notarul nu este competent sa aiba pereri, actul notarial nu probeza existenta discernamantului.
Daca insa notarul are motive serioase sa presupuna ca persoana care doreste sa incheie actul este lipsita de discernamant, cred ca poate refuza incheierea actului.
Nu sunt sigur ca asa stau lucrurile dar presupun.
Nu cred insa ca poate fi refuzat doar pentru ca are o anumita varsta.

croc

Post by croc » 01 Sep 2005, 13:00

pai si p-al meu la 30 de ani de ce nu-l verifica;
sau la 80 de ani exista o prezumtie absoluta de lipsa a facultatilor ? :mrgreen:

aho

Post by aho » 01 Sep 2005, 13:06

croc wrote:pai si p-al meu la 30 de ani de ce nu-l verifica;
sau la 80 de ani exista o prezumtie absoluta de lipsa a facultatilor ? :mrgreen:

Il " verifica la vedere", nu te mai trimete la doctor

" care dupa citirea actului AU CONSIMTIT la autentificarea "

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 33 guests