how much is the fish?

Discutii privind profesia de Avocat. Organizare. Fiscalitate.
Post Reply
lawprofile

how much is the fish?

Post by lawprofile » 23 Aug 2005, 13:52

Vreau sa aflu si eu de la cei care sunt avocati cat te costa sa-ti faci un birou de avocat si ce dotari iti sunt neaparat necesare?(fara chirie)

wittmann

Post by wittmann » 23 Aug 2005, 16:33

Ca preturi nu iti pot spune pentru ca ele difera de la oras la oras si de la cabinet la cabinet. In ceea ce priveste dotarile:
- un fotoliu de piele "directorial" (da bine la public :lol: )
- birou ceva mai mare pentru ca trebuie sa tii pe el foarte multe acte, hartii, lampa de birou, ceas, etc.
- pentru PC o masuta separata cu tablie pentru tastatura culisanta (asta in situatia in care biroul nu permite amplasarea PC-ului);
- PC ceva mai performant;
- imprimanta multifunctionala (cu scanner si copiator)
- conexiune INTERNET (obligatoriu ca sa intri pe www.avocatura.com);
- program legislativ;
- scaune pentru clienti (minim 2)
- doua fisete pentru dosare, carti, lucrari, etc.;
- pentru pardoseala mocheta sau daca ai bani un parchet laminat;
- draperii verticale la geamuri;
- corp de iluminat in tavan;
-.........

lawprofile

Post by lawprofile » 23 Aug 2005, 16:41

Spune cat te-a costat pe tine PC+lege4+windows

student_com

Post by student_com » 23 Aug 2005, 17:32

Wittmann, ai uitat espressonul (cu masutza aferenta evident..) si secretara , musai blonda.

wittmann

Post by wittmann » 23 Aug 2005, 19:10

PCul m-a costat 10 mil. acum trei ani (doar unitatea centrala), nu folosesc Lege 4 ci Biblioteca Legislativa (25 USD prima data si 15 USD actualizarea), iar pentru Windows..... :|

lawprofile

Post by lawprofile » 23 Aug 2005, 20:07

wittmann wrote:PCul m-a costat 10 mil. acum trei ani (doar unitatea centrala), nu folosesc Lege 4 ci Biblioteca Legislativa (25 USD prima data si 15 USD actualizarea), iar pentru Windows..... :|
Cat de repede s-au amortizat?Profesezi intr-un oras mare?

wittmann

Post by wittmann » 23 Aug 2005, 21:44

De amortizat nu am amortizat, pentru ca l-am trecut la cheltuieli.. pe atunci nu auzisem de mijloace fixe, amortizari, etc. De profesat profesez la Galati... mare, mic, depinde cum il vezi...

lawprofile

Post by lawprofile » 23 Aug 2005, 21:47

wittmann wrote:De amortizat nu am amortizat, pentru ca l-am trecut la cheltuieli.. pe atunci nu auzisem de mijloace fixe, amortizari, etc. De profesat profesez la Galati... mare, mic, depinde cum il vezi...
Am avut in vedere faptul ca intr-un oras "mare" sunt mai multi "justitiabili"(decat intr-unul mic)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests