Barou constitutional

Discutii privind profesia de Avocat. Organizare. Fiscalitate.
RigaCrypto01

Barou constitutional

Post by RigaCrypto01 » 22 Aug 2005, 10:50

Am absolvit anul acesta facultatea de drept si mi s-a oferit "sansa" sa intru in baroul constitutional (de fapt noul barou constitutional, care s-a reorganizat conform noii ;egi a avocaturii). Problema este ca nu stiu daca acest barou este recunoscut si daca merita sa ma complic cu asa ceva sau mai bine sa caut alte oferte.
Pentru intrare trebuie sa achit o suma de bani. Aceasta nu reprezinta o problema, dar vreau sa fiu sigur ca obtin ceva in schimbul banilor si ca nu o sa pierd banii pe deageaba.
Va rog imi poate oferi cineva informatii despre acest barou constitutional? Care sunt sansele ca el sa fie recunoscut?
Multumesc.

jus2001

Post by jus2001 » 22 Aug 2005, 11:39

Eu zic sa te potolesti cu prostiile si, daca doresti sa devi avocat, sa sustii examenul de admitere in barou. Acel barou constitutional este cea mai mare teapa si cea mai mare marsavie existenta pe piata juridica in acest moment. NU ESTE RECUNOSCUT!!! Succes in decizia pe care o vei lua si sper sa fie cea corecta.

dellutza

Post by dellutza » 22 Aug 2005, 12:43

De curiozitate....daca poti sa ne spui, despre ce suma de bani e vorba?

ildi

Post by ildi » 22 Aug 2005, 13:53

Dellutza, la Cluj e vorba de 1300 lei noi si grei si iti asigura un maestru de a lor. Baroul este extrem de controversat, dar Jus 2001, pt a deveni avocat nu este suficient sa dai examen, ai nevoie inca de multe alte "calitati", astfel multi absolventi spera in seriozitatea acestui barou si li se pare o sansa de a intra in sistem.

jus2001

Post by jus2001 » 22 Aug 2005, 14:22

Cat timp prin lege este reglementat un singur barou, iar domnului Bota i s-a taiat craca si la CEDO nu pot intelege cum unii pot spera in seriozitatea acestei marsavii. Eu inteleg ca este greu de patruns in sistem, ca e nevoie de relatii sau de bani, dar nici sa apelati la o solutie neviabila nu mi se pare cea mai fericita varianta.

ildi

Post by ildi » 22 Aug 2005, 14:33

Asa este Juss, ideea lui Bota nu ar fi fost rea, dar sunt usor sarlatani, m-am documentat si am aflat multe "rele" despre decanul din Cluj.
Nu as incuraja pe nimeni sa adere la acest barou.

wittmann

Post by wittmann » 22 Aug 2005, 15:08

ildi wrote:....... dar sunt usor sarlatani,..........
USOR sarlatani?!!!!

ildi

Post by ildi » 22 Aug 2005, 15:27

Nu am vrut sa fiu prea categorica. "Penali" e mai corespunzator ? :|
Poate ma da careva in judecata.

parole

Post by parole » 22 Aug 2005, 19:05

Eu zic sa te inscrii dar sa fii perspicace si sa alegi bine momentul cand va trebui sa te retragi! Deocamdata avocatii din UNBR Bota nu pot fi pusi sub urmarire penala si nici condamnati pentru uzurpare de calitati oficiale. Actuala legislatie ii sustine. Pana la o noua modificare a L255/2004 nu trebuie sa-ti faci griji.

parole

Post by parole » 22 Aug 2005, 19:09

si "fostul Barou Constitutional" de pe acelasi site

wittmann

Post by wittmann » 22 Aug 2005, 19:25

Actuala legislatie ii sustine
Care legislatie?

parole

Post by parole » 22 Aug 2005, 19:40

L51/1995 & L255/2004

parole

Post by parole » 22 Aug 2005, 19:51

si O.G. 26/2000 iar pe langa legislatia propriu-zisa, superficialitatea legiuitorului si incompetenta judecatorilor

RigaCrypto01

Post by RigaCrypto01 » 01 Sep 2005, 10:23

Oameni buni,
Intrarea in baroul constit era doar o idee. stiu si eu ca au ceva nereguli, dar nici alternativa (vechiul barou) nu e prea roza...nu e vorba de invatat.Inveti un an, doi, dai examen si pana la urma intri in barou.
Dar abia aici apar problemele...cand trebuie sa gasesti maestru si un avocat iti cere 10.000-20.000 euro.Asta vi se pare normal?
Chiar daca baroul d-lui Bota este ilegal, si practica barourilor regulate este la limita legalitatii, nu vi se pare?Cu ce drept mi se pretind mie sume de bani ca sa devin avocat?nu e obligatia lor ca dupa examenul de intrare in barou sa imi asigure un maestru?
Dupa parerea mea diferenta dintre cele doua barouri se reduce la sumele percepute:D-l Bota solicita 300-400 de euro, in timp ce un avocat iti cere de 10-20 ori mai mult. De aceea si exista scandalul asta;avocatii ar pierde o gramada de bani daca Baroul constitutional ar fi acceptat.

ildi

Post by ildi » 01 Sep 2005, 11:03

Asa este RigaCrypto01, m-am revoltat si eu de cateva ori pe sistem, stiu cat cere un avocat, suma este invariabil aceeasi la toti, dar ce pot sa fac???? O fosta colega care s-a inscris in baroul lui Bota, (la un moment dat si eu am vrut) si nu e deloc multumita,pt. ca sunt judecatori in Cluj care nu o lasa sa-si apere clientii.
Am vorbit cu presedinta Tribunalului Cluj, mi-a fost profesoara, dansa nu avea nimic impotriva avocatilor din baroul lui Bota (in urma cu 1 an), apoi am auzit ca s-a razgandit, la Judecatoria Turda n-au fost acceptati niciodata.
Crezi ca mie si multor absolventi, ne convine situatia?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests