Barou constitutional

Discutii privind profesia de Avocat. Organizare. Fiscalitate.
excalibur

Post by excalibur » 01 Sep 2005, 11:22

Perioada in care esti avocat inscris in Baroul Bota, este luata in calcul ca vechime in specialitate?

ildi

Post by ildi » 01 Sep 2005, 13:05

Nu stiu Excalibur, nu cred doar nu sunt constituiti conform legii.
Apoi ce ma ingrijoreaza pe mine sunt decanii lor, foarte controversati, sunt multe de spus dar nu cred ca are rost.
Cu intrarea in avocatura aproape in fiecare tara membra UE e la fel, afara de nemti si cu totul altfel in America, asa ca slabe sunt sansele de schimbare. La unguri e mult mai oneros stagiul, stiu sigur.

b_42_jim

Re: Barou constitutional

Post by b_42_jim » 01 Sep 2005, 22:47

RigaCrypto01 wrote:Am absolvit anul acesta facultatea de drept si mi s-a oferit "sansa" sa intru in baroul constitutional (de fapt noul barou constitutional, care s-a reorganizat conform noii legi a avocaturii).
Mda, sanse peste sanse in Romania...

Aceasta entitate juridica (fundatie, parca) nu este consituita potrivit legii avocatilor ci potrivit legii fundatiilor. Adicatelea, iei matale vreo cativa vecini, prieteni, colegi s.a.m.d. si faci o fundatie careia poti sa-i spui cum vrei: Institutul National al Magistraturii, Ministerul Justitiei, Baroul Bucuresti, Parlamentul Romaniei etc. Apoi faci inscrieri la pret promotional, pentru "care mai doreste, care mai pofteste".

Este interesant cum Ministerul Justitiei a aprobat folosirea unor astfel de denumiri. OSIM insa a fost o institutie condusa de oameni cu capul pe umeri si le-a dat peste nas cu avizul de refuz pentru marca U.N.B.R. pe care nea Pompilica incerca sa o inregistreze.

Cine are ochi sa vada, cine nu... sa cotizeze.

Succes in cariera juridica, oricare ar fi ea!

PS: sunt de acord si ca reprezentantii avocaturii uneori nu actioneaza in interesul profesiei ci doar al apararii clientelei pentru cei cu vechime. Altfel, nu pot intelege restrictia pentru un avocat definitiv de a pleda la instanta suprema daca nu are 5 ani vechime, desi plateste aceleasi contributii la barou. Culmea este ca la CEDO avocatii cu vechime sub 5 ani pot reprezenta clientul, deci onorata instanta romaneasca de casatie o fi mai breaza decat aia ioropeana...

ildi

Post by ildi » 02 Sep 2005, 14:12

B_42_jim, in calitate de avocat TREBUIA sa te abtii de la comentarii pe aceasta tema, pt. ca nu poti fi impartial si obiectiv.
Sigur ca esti impotriva baroului ori fundatiei ori ce o fi, Bota, probabil daca voi intra in baroul traditional voi fi si eu, te inteleg.
Dar daca tu ai considerat ca trebuie sa intervi, nici eu nu ma pot abtine sa te intreb:cat te-a costat intrarea si stagiul in barou?
Si sa te mai intreb ceva. Daca ai fi in situatia unui proaspat absolvent de drept, care doreste sa practice avocatura si nu are banii necesari, ce ai face ? Nu cumva te-ai bucura ca in Romania sansele sunt peste sanse?
Azi am auzit ca si la rusi exista prea multe sanse, vreo cinci barouri. E o nebunie!

P.S. Nu pretind raspuns sincer, intreb si eu...

wittmann

Post by wittmann » 02 Sep 2005, 15:00

ildi wrote: Dar daca tu ai considerat ca trebuie sa intervi, nici eu nu ma pot abtine sa te intreb:cat te-a costat intrarea si stagiul in barou?
Si sa te mai intreb ceva. Daca ai fi in situatia unui proaspat absolvent de drept, care doreste sa practice avocatura si nu are banii necesari, ce ai face ? Nu cumva te-ai bucura ca in Romania sansele sunt peste sanse?
Azi am auzit ca si la rusi exista prea multe sanse, vreo cinci barouri. E o nebunie!
De ce traiesti cu impresia ca orice avocat care a intrat in Barou a "cotizat" neaparat la maestru? Eu iti spun sincer si toti de pe acest site ma puteti crede sau nu: nu am dat nici macar un leu avocatului meu indrumator atunci cand am intrat in Barou. Iar chestia cu rusii, s-o lasam balta. Acolo numai tara normala nu este...

wav

Post by wav » 02 Sep 2005, 15:06

wittman eu te cred. poate pentru ca nici eu nu am cotizat.
si mai stiu si altii, unii chiar aici pe forum

ildi

Post by ildi » 02 Sep 2005, 15:21

Wittman, eu te cred, cunosc si eu un avocat stagiar, care nu are nici un interes sa minta, nici el nu a cotizat. Doar eu nu am norocul acesta, daca ati sti prin cate si prin ce am trecut, ce situatii jenante, Doamne Wittman si Wav, cum nu m-as bucura sa fie altfel!
Credeti-ma, nu atat banii pe care trebuie sa-i dau ma deranjeaza, ci felul in care marea majoritate incearca sa ma "ameteasca".
In fine, ma consolez cu faptul ca asta merit, daca mai mult nu am reusit, asta am.
Va rog avocatilor forumisti, nu va suparati pe mine, dar cuiva trebuia sa ma plang si eu.

wittmann

Post by wittmann » 02 Sep 2005, 15:29

Poate ai incercat numai pe la avocati "cu renume". De ce nu cauti un avocat oarecare, care sa-ti dea o semnatura de forma si apoi sa te descurci singura, fara "nepretuita" indrumare?

wav

Post by wav » 02 Sep 2005, 15:33

asa cum zice wittman
sigur ca e mai greu, sigur ca alergi dupa clienti si nu castigi mare lucru la inceput, insa daca esti tenace si iti doresti foarte tare pana la urma reusesti.
unde pui ca din alergatura asta te alegi cu ceva foarte util: inveti foarte mult zbatandu-te de capul tau.
din ncarat geanta maestruluin (nu zic ca asa o fi si la Cluj dar la Bucuresti se practica pe scara larga) nu inveti mare lucru. Iar "nepretuita indrumare" de multe ori la asta se rezuma

ildi

Post by ildi » 02 Sep 2005, 15:37

In primul si primul rand nu m-as descurca singura.
Nu incercati sa ma lamuriti in sens contrar, pt. ca stiu foarte bine ce/cat pot.
Apoi, am incercat la o avocata (destul de controversata), si ea a fost cea mai "smecheroaica", daca nu mi-ar fi rusine de o barfa scurta, v-as povesti, ati rade cu lacrimi!

wav

Post by wav » 02 Sep 2005, 15:40

incearca si la altii, ilustrii necunoscuti.
In principiu baroul ar trebui sa aiba afisata pe internet lista avocatilor definitivi asa ca poti gasi usor unul (baroul Bucuresti o are)

croc

Post by croc » 02 Sep 2005, 15:44

acuma o sa razi de mine, dar eu am evitat asta lucrand ca si consilier 5 ani;

nu aveam nici bani si nici cui sa-i dau;

acuma sunt avocat :mrgreen:

ildi

Post by ildi » 02 Sep 2005, 15:49

Multumesc, Wav si Wittman, mai vad, v-am spus ca nu neaparat banii dati ma deranjeaza ci atitudinea unor oameni, cu care probabil ma voi obisnui si (poate) voi fi si eu ca ei.
Stiti ce m-a revoltat cel mai tare, ca unul mi-a spus ca pt. o anumita suma examenul e ca si aranjat. Acuma sa nu credeti ca eu am impresia ca traiesc intr-o societate ideala si ca nu stiu ce se intampla, dar totusi nu m-am asteptat la o asemenea ..."sansa".
Apoi, Wav, cum crezi tu ca as alerga dupa clienti si as lua o cauza, cand eu habar nu am ce se intampla in practica?

wittmann

Post by wittmann » 02 Sep 2005, 15:57

Crezi ca la inceput stiam ceva? Citeste raspunsul pe care l-am dat cu ceva timp in urma unei "boboace" consilier juridic si ai sa te convingi. Spuneam niste idiotenii cat mine de mari. :-D Insa asa cum spunea si wav, in felul acesta inveti cel mai bine.

ildi

Post by ildi » 02 Sep 2005, 16:05

Am citit Wittman, tare drag mi-ai fost atunci, dar totusi cred ca ai exagerat putin.
Croc, mai nou se cere 10 ani vechime, nu cinci, iar eu sunt prea batrana sa astept+ ca am nevoie de un indrumator, care chiar daca nu doreste sa ma invete, invat eu de la el.
Nu am putere sa incep si sa duc ceva la bun sfarsit fara ajutor, deci imi merit soarta, nu e vina nimanui ca sunt in situatia asta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests