Gard despartitor

Discutii privind procedura civila
Florin

Re:

Post by Florin » 20 Apr 2016, 22:33

roxanagalateanu wrote:Art 584 c civ prevede ca orice proprietar poate obliga pe vecinul sau sa procedeze la granituirea proprietatii lipite de a sa. cheltuielile de granituire sunt suportate in proportie egala. daca granituirea nu se face prin buna invoiala, cel indreptatit poate introduce o actiune in granituire.

atata granituirea cat si ingradirea sunt drepturi, nu? dr de granituire apartine proprietarului care il poate obliga pe vecinul sau sa isi ingradeasca proprietatea, iar dr de ingradire apartine proprietarului care isi poate construi gard, zid pt a-si imprejmui imobilul. cel putin asa inteleg eu. gresesc?

cat despre zid despartitor, santul comun si gardul comun, vezi art 590, 602, respectiv 606 c civil
Granituirea nu inseamna gard. Granituirea inseamna borne, repere. Gardul se face DOAR in limita de proprietate. Nu exista gard comun. Nici o primarie nu o sa dea autorizatie de construire pe proprietatea vecina!

Crist

Re: Gard despartitor

Post by Crist » 21 Jul 2017, 19:13

Buna ziua am si eu o problema eu intre veci u nu am gard facut iar el lasa caini afara sa umble pe la minee prin curte iam zis sa i tina in tarc el ma obliga sa construesc gard intre mine si el eu sunt obligat sal construesc eu daca nu vreau sa fac gard o parere caremi da is obligat sa fac gard daca nu vreau el poate sa lase asa caini liberi sa umble prin curti

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests