masuri pentru punerea in executare a unor hotarari CEDO

Curtea Europeana a Drepturilor Omului
Post Reply
excalibur

masuri pentru punerea in executare a unor hotarari CEDO

Post by excalibur » 22 Jul 2005, 07:35

Pe site-ul Ministerului Justitiei, am citit dimineata urmatorul comunicat:

M I N I S T E R U L J U S T I T I E I
BIROUL DE RELATII CU MASS MEDIA, COOPERARE CU ORGANIZATIILE NEGUVERNAMENTALE SI PROTOCOL

21 Iulie 2005
C O M U N I C A T

Ministrul Justitiei solicita Procurorului General masuri pentru punerea in executare a unor hotarari CEDO


Ministrul justitiei, Monica Macovei, i-a solicitat Procurorului general, Ilie Botos, sa dispuna masurile necesare pentru solutionarea dosarelor in care Curtea Europeana a Drepturilor Omului a constatat incalcarea de catre autoritatile romane a unor drepturi din Conventia europeana pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale.
Astfel , in cauza Bursuc impotriva Romaniei, CEDO a constatat, prin hotararea din 12 octombrie 2004, incalcarea art.3 din Conventie ca urmare a torturii la care a fost supus reclamantul in timpul retinerii de catre agentii Politiei Piatra-Neamt, incalcarea art.3 din Conventie ca urmare a faptului ca autoritatile romane nu au desfasurat o ancheta efectiva, amanuntita si impartiala si incalcarea art.6 paragraful 1 din Conventie intrucat fata de natura si complexitatea cauzei, durata procedurii nu poate fi justificata in mod rezonabil. In acest caz, Ministrul Justitiei i-a cerut Procurorului general sa dispuna anchetarea celor care au exercitat actele de tortura asupra reclamantului si a celor care au adoptat solutia de neincepere a urmaririi penale fata de politistii implicati, in lipsa unei anchete impartiale, eficiente si prompte.
In cauza Barbu Anghelescu impotriva Romaniei, hotararea CEDO din data 5 octombrie 2004 constata incalcarea art.3 din Conventie ca urmare a tratamentului degradant aplicat reclamantului la data de 15 aprilie 1996 de catre politisti, cu ocazia unui control rutier si incalcarea art.3 din Conventie ca urmare a faptului ca autoritatile romane nu au desfasurat o ancheta efectiva si impartiala. In legatura cu acest caz, Ministrul Justitiei ii solicita Procurorului general sa dispuna anchetarea celor care l-au supus pe reclamant la tratamente degradante si a celor care au adoptat solutiile de scoatere de sub urmarire penala a politistilor implicati, in lipsa unei anchete eficiente si impartiale.
Ministrul Justitiei asteapta pana la data de 30.07.2005 masurile si solutiile dispuse pentru punerea in executare a celor doua hotarari ale Curtii Europene a Drepturilor Omului.



Mi-a placut ideea dar nu ma pot abtine sa nu ma intreb:

DE CE NUMAI IN PRIVINTA ACESTOR HOTARARI TREBUIESC LUATE MASURI?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 22 Jul 2005, 10:39

nu numai astea.
Cred insa ca in aceste doua cazuri fiind vorba despre abuzuri crase ale "autoritatilor statului" (nu ca ar fi singurele sau ca numai politia ar face abuzuri, dar astea au ajuns la CEDO), cererea de punere in aplicare se vrea a fi un avertisment la adresa celor care isi imagineaza ca daca reprezinta statul atunci isi pot permite orice si oricand ca nimeni nu-i muta de acolo si nici nu li se intampla nimic.
Eu cred ca e un pas inainte ca personal nu mi se pare normal sa trebuiasca in tara asta sa "te milogesti" pentru a-ti fi respectate drepturile.

ainsof

Post by ainsof » 23 Jul 2005, 16:39

Dar judecatorii pentru care platim despagubiri obligati de CEDO, au avansat sau au fost sanctionati?

sofia

Post by sofia » 24 Jul 2005, 12:27

Daca ar fi fost sanctionati s-ar fi auzit, asa ca vom prespune ca au avansat ca doar au trecut anii si judecatorii de la judecatorii au trecut la tribunale, cei de la tribunale la curtile de apel etc.

ilasca camelia

Re: masuri pentru punerea în executare a unor hotãrâri CEDO

Post by ilasca camelia » 29 Aug 2012, 22:38

intradevar toate nelegiuirilae comise de institutii platite saapere cetateanul cautind sa-si ajute rudele [se stie ca daca ai rude sus puse,esti NEVINOVAT,SAU ACHITAT],daca s-ar lua atitudine in ROMANIA , daca s-ar judeca corect ,nu ar mai ajunge oamenii la CEDO , si STATUL ROMAN, nu ar mai trebui ,,amendat ,, pentru greselile facute de,,dregatorii,alesi de ei,,ar fi corect ca acele institutii , sau peroanele cu functii in inst , care comit abuzuri sa plateasca , nu statul Poatev-a veni vremea cind se v-a putea gasi DREPTATEA si in ROMANIA ,,,,dar eu nu cred ca mai apuc sa o vad ,,,

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests