Granituire

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
Marius Barbulescu

Granituire

Post by Marius Barbulescu » 29 May 2022, 09:40

2018- Hotarare definitiva privind iesirea din indiviziune si lotizare (delimitare a doua loturi).
Varul meu isi intabuleaza dreptul de proprietate dar prin intabulare modifica delimitarea incuviintata de instanta pe o portiune de 16m curte.
Cand a urmat sa mi intabulez dreptul de proprietate OCPI Buzau mi a respins documentatia cu precizarea ca pe latura de nord nu se respecta delimitarea conform schitei din expertiza anexa la hotararea definitiva de partaj.
Am apelat la un executor judecatoresc care in urma admiterii executarii a trecut la indentificarea delimitarii pe curte astfel ca punctele au fost determinate ca in hotarare, in schimb pe delimitarea pe garaje (perete comun) datorita ridicarii gresite a punctelor acestuia in expertiza initiala din partaj, acesta pica la mine in garaj, lucru de care varul meu a stiut si s a folosit de greseala intabuland din garajul meu, lucru de care am aflat la a doua executare cand executorul a apelat la un expert topo.
Intre cele doua executari varul meu a deschis o actiune de granituire carand instantei sa stabileasca hotarul cu toate ca acesta a fost stabilit prin hotararea de partaj definitiva, cu mentiunea ca pe garaje punctele peretelui comun au fost gresit ridicate de expert.
Dupa 2 ani de judecata, instanta i a admis granituirea, mie mi a lasta garajul integral cum a fost initial conform hotararii de partaj si varului i a lasat gardul construit pe un alt aliniament decat cel din partaj.
Putea aceasta instanta sa modifice hotararea de partaj definitiva si executorie si sa stabileasca un alt hotar?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests