Intabulare ,obtinerea proprietatii

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
Post Reply
CrisCris

Intabulare ,obtinerea proprietatii

Post by CrisCris » 30 Sep 2021, 10:23

Buna ziua tuturor, am mare nevoie de sfatul dumneavoastra in legatura cu dreptul de proprietate asupra unui teren.
Incep prin a explica situatia: :scrie: sunt proprietar prin posesie a unei cote parti dintr-un teren (430 de metri patrati din 730 totali) restul fiind impartiti egal intre doi frati nemti care au locuit acolo acum cateva zeci de ani. As dori desigur sa ii pot radia de pe cf pentru a fi proprietar pe intreaga suprafata in vederea construirii unei case. Mentionez ca NU am cum sa dovedesc ca acestia din urma sunt decedati, din auzite de prin sat sunt ‘poate plecati prin germania si morti demult’.
Am fost la primarie pentru a cere sfaturi si solutia lor a fost: ‘´Te pui si evaluezi terenu si pui banii deoparte intr-un cont in caz ca se manifesta cineva in urmatorii 3 ani’´ sau ´´Te pui si platesti un avocat sa te scoata din treaba asta da o sa fie luuuung si scump procesu ´´ … :regulament:
PROBLEMA : chiar nu am 3 ani la dispozitie sa imi mai pun viata pe pauza pana sa trezi vreun mostenitor de a saptea generatie ca vrea bani sau mai rau sa imi bage bete in roate ca nu renunta la partea de teren si nici a doua varianta nu o pot lua deoarece nu imi permit un proces.
Ajung in final si la intrebarea pentru dumneavoastra : in prima optiune data ,daca urmez procedura si evaluez cota lor parte si pun suma deoparte asta inseamna ca as putea sa construiesc pe teren de anul viitor? Fiind ca o despagubire materiala este blocata pentru un eventual mostenitor ,nu imi da acest drept?
Daca cineva are vreo idee asupra situatiei mele si poate sa imi dea un sfat as fi recunoscator, va multumesc anticipat.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests