Pensie de întreținere prelungită în cazul majorilor

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Fotograful

Pensie de întreținere prelungită în cazul majorilor

Post by Fotograful » 31 Jul 2021, 12:48

O familie în care cei doi părinți sunt divorțați are 2 copii, o fiică şi un fiu. Copiii rămân sub îngrijirea mamei, tatăl fiind obligat la plata unei pensii de întreținere echivalentă cu 1/3 din venitul lunar net (Codul Civil, art. 529 alin. (2)). Fiica este mai mare decât fratele ei cu 3 ani, iar la împlinirea vârstei de 18 ani de către fiică (luna mai 2017) are loc un proces prin care se cere prelungirea plății pensiei de întreținere până la finalizarea studiilor, fiica fiind încă la final de clasa a XI-a în momentul împlinirii celor 18 ani (Codul Civil, art. 499 alin. (3)). După terminarea clasei a XII-a, în luna iulie 2018, fiica este admisă în cadrul unei facultăți cu 6 ani de studii pentru licență, motiv pentru care se prelungeşte din nou plata pensiei de întreținere de către tată. În 2020, fiul împlineşte şi el vârsta de 18 ani, fiindu-i prelungită pensia de întreținere din aceleaşi motive - continuarea studiilor. Fiul termină clasa a XII-a în luna mai 2021, însă nu promovează examenul de bacalaureat din sesiunea iunie 2021, motiv pentru care nu-şi poate începe studiile superioare. S-a înscris pentru examenul de bacalaureat din sesiunea august 2021, iar după sesiunea aceasta a examenului de bacalaureat fiul nu va mai avea, legal, dreptul la primirea unei pensii de întreținere. Iar întrebarea mea vine acum: dacă fiica este în continuare la studii (a terminat 3 din cei 6 ani de studii pentru licență, anul universitar fiind încheiat în luna iulie 2021), iar fiul nu va mai primi pensie de întreținere, se consideră, făcând trimitere la art. 529 alin. (2) din Codul Civil, că tatălui îi rămâne de plătit pensia de întreținere unui singur copil? Dacă da, ar însemna ca fiica lui să primească 1/4 din venitul net în loc de 1/6 (1/3 împărțit la cei doi frați), ca până acum? Art. 529 alin.(2) din Codul Civil prevede clar că dacă întreținerea este datorată de părinte, ea se stabileşte pâna la 1/4 din venitul net al părintelui, pentru un copil. Întreb doar pentru că nu am de-a face cu domeniul juridic în viața de zi cu zi şi pentru că n-am idee dacă am interpretat corect articolele 499 şi 529 din Codul Civil. Mulțumesc anticipat!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests